REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VAT od akcyzy na samochody zgodny z prawem

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Polska nie naruszyła prawa europejskiego przez wliczanie akcyzy do podstawy podatku od towarów i usług od aut sprowadzanych z zagranicy.

Tym samym, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej "ETS") oddalił skargę Komisji Europejskiej, która stała na stanowisku, że wliczanie przez Polskę do podstawy opodatkowania podatkiem VAT kwoty podatku akcyzowego od samochodów osobowych jest sprzeczne z zobowiązaniami państw członkowskich. Zdaniem Komisji Europejskiej sporna opłata wskazuje cechy opłaty rejestracyjnej, gdyż nie jest związana z dostawą pojazdu, lecz z jego pierwszą rejestracją, nie może w związku z tym zostać wliczona do podstawy opodatkowania podatkiem VAT.

REKLAMA

Autopromocja

Polska natomiast twierdziła, że spornej opłaty nie można uznać jako opłaty rejestracyjnej, gdyż jest ona ściśle związana z dostawą, nabyciem wewnątrzwspólnotowym i importem samochodów. Sama rejestracja, według stanowiska prezentowanego przez Polskę, ma w tym zakresie jedynie znaczenie wtórne, ponieważ określa ostateczny termin jej uiszczenia i nie stanowi tym samym zdarzenia powodującego powstanie obowiązku podatkowego.

ETS w wyroku podkreślił, że aby podatki, cła, opłaty i inne należności mogły być wliczone do podstawy opodatkowania podatkiem VAT, mimo że nie stanowią one wartości dodanej, ani wynagrodzenia z tytułu dostawy towaru, muszą pozostawać w bezpośrednim związku z dostawą. ETS stwierdził, że polskie przepisy dotyczące powstania obowiązku podatkowego nie wspominają w odniesieniu do sprzedaży samochodu w Polsce lub importu o jego rejestracji, a jedynie ustanawiają bezpośredni związek pomiędzy sporną opłatą a czynnością dostawy lub importu. ETS uznał, że także w sytuacji nabycia wewnątrzwspólnotowego zdarzenie powodujące powstanie obowiązku uiszczenia spornej opłaty jest tożsame ze zdarzeniem podatkowym w zakresie podatku VAT.

ETS przyznał ponadto, że wzmianka o rejestracji w wypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego, pozwala na zapewnienie skutecznej kontroli poboru takiej opłaty, której można dokonać dopiero w chwili rejestracji samochodu w Polsce.

REKLAMA

Dodatkowo ETS podkreślił, że sporna opłata jest należna nawet wtedy, gdy z nabyciem samochodu nie wiąże się jego rejestracja w Polsce, a do jej uiszczenia w wypadku dostawy zobowiązana jest osoba dokonująca sprzedaży. Tym samym ETS uznał, że Polska nie naruszyła prawa europejskiego przez wliczanie spornej opłaty do podstawy opodatkowania podatkiem VAT z tytułu dostawy, nabycia wewnątrzwspólnotowego lub importu samochodów osobowych Polsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowując należy stwierdzić, że wyrok w tej sprawie jest istotny dla budżetu państwa i będzie miał pozytywny wpływ na reputację Polski na arenie międzynarodowej. Warto podkreślić w tym miejscu, że Polska już siedmiokrotnie przegrywała z Komisją Europejską sprawy o naruszenie przepisów unijnych. Niniejszy wyrok, w którym ETS oddalił skargę Komisji Europejskiej, to pierwsza wygrana Polski z Komisją od czasu wstąpienia do Unii Europejskiej w sprawach o uchybienia w dostosowaniu prawa polskiego do przepisów unijnych. Dla zwykłych obywateli powyższy wyrok ETS oznacza, że niestety nadal wartość podatku akcyzowego będzie wliczana do podstawy opodatkowania podatkiem VAT z tytułu dostawy, nabycia wewnątrzwspólnotowego  lub importu samochodów osobowych w Polsce.

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 20 maja 2010 r. (sprawa C-228/09)

Barbara Jureczek

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA