reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Koniec raju podatkowego na Cyprze?

Koniec raju podatkowego na Cyprze?

Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Cyprem może spowodować, że zakładanie spółek na Cyprze nie będzie już takie korzystne jak obecnie. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2012 r. Ministerstwo Finansów nie chce jednak ujawnić szczegółów nowej umowy.

Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Finansów w maju zakończyły się negocjacje dotyczące zmiany umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Cypru, co w początku czerwca potwierdził wiceminister finansów, Maciej Grabowski.

- Na początku maja udało nam się renegocjować konwencję o unikaniu podwójnego opodatkowania z Cyprem. Przede wszystkim zależało nam na usunięciu z tej umowy niekorzystnych zapisów zawierających podatkowe zachęty dla zakładania fikcyjnych spółek za granicą, tzw. klauzuli tax sparing - powiedział Grabowski.

Stwierdził, że wynegocjowana umowa zakłada zmianę zasad opodatkowania dywidend wypłacanych przez spółki zarejestrowane na Cyprze oraz wynagrodzeń menedżerów tych spółek, którzy są polskimi rezydentami podatkowymi.

Wyjaśnił też, że rozpoczęła się już procedura uzyskania zgody Rady Ministrów na podpisanie protokołu o zmianie konwencji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz dodał, że jeśli taka zgoda zostanie wyrażona, jego podpisanie nastąpi w „niedługim czasie".


Czego potrzeba, aby protokół do umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania wszedł w życie?


Procedury wymagają, by w obu państwach została przeprowadzona procedura ratyfikacyjna, którą w Polsce poprzedzić powinno przyjęcie i ogłoszenie w Dzienniku Ustaw ustawy o wyrażeniu zgodę na ratyfikację. Od strony polskiej w pierwszej kolejności rząd powinien wyrazić zgodę na podpisanie protokołu, a następnie skierować do Sejmu wniosek o przyjęcie ustawy o ratyfikacji protokołu o zmianie konwencji w sprawie podwójnego opodatkowania.

Jeśli do końca roku w obu państwach zakończy się procedura notyfikacyjna, to nowe zasady unikania podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Cyprem mogą obowiązywać już od 1 stycznia 2012 r.


Czy Cypr jest nadal korzystny?


Po pierwsze, dopóki zmiany umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie zostaną ogłoszone, lub upublicznione, zakres wprowadzonych zmian opiera się wyłącznie na przypuszczeniach. Z informacji podanych w mediach wynika, że z umowy zostanie usunięta klauzula tax sparing, która polega na dopuszczalności zaliczenia na poczet podatku w jednym kraju podatku, który mógłby być pobrany w drugim kraju nawet jeśli podatek w tym drugim kraju nie jest pobierany. Po wejściu w życie tych protokołu do umowy z Cyprem nie będzie już możliwe odliczenie od podatku należnego w Polsce hipotetycznie pobieralnej (a nie pobranej) kwoty 10% podatku, w efekcie czego podatek od dywidend wynosić będzie nie 9% jak teraz, a 19%. Zostanie także usunięty zapis, który umożliwia nieopodatkowanie wynagrodzeń wypłacanych Polakom z tytułu pełnienia funkcji dyrektora w spółce cypryjskiej.

Po drugie, Cypr nadal będzie dobrym wehikułem inwestycyjnym dla polskich inwestorów, nadal oferując możliwości „zaoszczędzenia” podatku:

Przychody z zysków kapitałowych (sprzedaży udziałów lub akcji, dywidend, zyski z innych papierów wartościowych) osiąganych przez taką spółkę będą z podatku zwolnione. W Polsce przychody z zysków kapitałowych, osiąganych przez spółkę kapitałową opodatkowane są na poziomie 19%.

Dochody ze zwykłej działalności operacyjnej (działalność handlowa, lub usługowa) co do zasady opodatkowane są na poziomie 10%, przy 17,5% stawce VATu, co nadal jest korzystniejsze względem polskiej stawki 19% podatku dochodowego od osób prawnych i 23% podstawowej stawce podatku VAT.

Po trzecie nie wiadomo, kiedy zakładane zmiany umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wejdą w życie, ani na ile informacje prasowe na tym etapie stanowią zabieg czysto medialny - mający na celu wywoływanie obaw kolejnych, coraz liczniejszych podatników, planujących strukturę z udziałem spółek czy funduszy na Cyprze. Do przerwy wakacyjnej w Sejmie nie pojawił się rządowy wniosek o przyjęcie ustawy wyrażającej zgodę na ratyfikację zmienionej umowy, ani treść wynegocjowanego projektu nie została zamieszczona na stronie Ministerstwa Finansów.

www.taxwaysgroup.com

reklama

Czytaj także

Źródło:

Tax Care

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama