REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktury zaliczkowe przed otrzymaniem zaliczki

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy jest dopuszczalne wystawianie faktur zaliczkowych przed otrzymaniem zaliczki? Niektórzy kontrahenci wpłacają zaliczki dopiero po otrzymaniu dokumentu powiadamiającego o wysokości zaliczki. Dotychczas w takich przypadkach wystawialiśmy faktury pro forma, ale zastanawiamy się nad wystawianiem „zwykłych” faktur zaliczkowych.

Czy można wystawiać faktury zaliczkowe przed otrzymaniem zaliczki

 

REKLAMA

Autopromocja

Zdaniem organów podatkowych obecnie wystawianie faktur zaliczkowych przed otrzymaniem zaliczki jest niewłaściwe. Zmieni się to z dniem 1 stycznia 2014 r., od kiedy to przepisy dopuszczać będą takie postępowanie. Dlatego wskazane jest, aby poczekali Państwo ze zmianą sposobu dokumentowania zaliczek do 2014 r.

Obowiązek wystawiania tzw. faktur zaliczkowych wynika z § 10 ust. 1 rozporządzenia o fakturach. Przepis ten stanowi, że jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część należności, w odniesieniu do której zgodnie z ustawą powstaje obowiązek podatkowy, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym ją otrzymano.

Sporna jest kwestia dopuszczalności wystawiania faktur zaliczkowych przed otrzymaniem dokumentowanej nią części lub całości należności (np. zaliczki). W ocenie autora jest to dopuszczalne, jednak organy podatkowe mają w tej kwestii odmienne zdanie.

Jako przykład można wskazać interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 23 marca 2010 r. (sygn. ILPP2/443-45/10-2/AD), w której czytamy, że:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

(...) wystawianie faktur zaliczkowych przed otrzymaniem zaliczek na poczet przyszłych dostaw (usług), jest nieprawidłowe i stoi w sprzeczności z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. [obecnie rozporządzenie Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. - przyp. autora]. Zatem Wnioskodawca wystawiając takie faktury nie postępuje poprawnie.

Dlatego w praktyce sprzedawcy wystawiają faktury pro forma, na podstawie których następuje zapłata zaliczki i następnie jest wystawiana faktura zaliczkowa. Takie postępowanie nie jest kwestionowane przez organy podatkowe.

Od 1 stycznia 2014 r. przepisy będą dopuszczały wystawianie faktur 30 dni przed otrzymaniem zaliczki (patrz: VAT 2014).

Zatem odnosząc się do omawianej sytuacji, wskazane byłoby, aby wstrzymali się Państwo z decyzją o zastąpieniu faktur pro forma fakturami zaliczkowymi do 2014 r. Ze względu na istniejące wątpliwości dotyczące możliwości wystawiania faktur zaliczkowych przed otrzymaniem zaliczki jest to w obecnym stanie prawnym ryzykowne.

Limity podatkowe w 2014 roku

Status małego podatnika w 2014 r.

 

VAT 2014

Sytuacja zmieni się z dniem 1 stycznia 2014 r. Od tego mementu będą obowiązywać nowe przepisy określające szczegółowe zasady wystawiania faktur. Nowe przepisy będą określać nowe terminy wystawiania faktur: zamiast obecnych siedmiu dni liczonych od zdarzenia termin upływać będzie 15 dnia miesiąca następującego po wystąpieniu zdarzenia (otrzymanie zaliczki).

Nowe przepisy dopuszczać również będą wystawianie faktur do 30 dni przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi (art. 106i ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT) oraz do 30 dni przed otrzymaniem - przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi - całości lub części zapłaty (art. 106i ust. 7 pkt 2 ustawy o VAT).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

 

A zatem od 1 stycznia 2014 r. będzie możliwe wystawianie faktur zaliczkowych przed otrzymaniem zaliczki (lub innego rodzaju zapłaty otrzymywanej przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi).

 Różnice w zasadach wystawiania faktur zaliczkowych w 2013 i 2014 r.

 

Stan prawny obowiązujący do końca 2013 r.

Stan prawny obowiązujący od 1 stycznia 2014 r.

Termin wystawiania faktur zaliczkowych

siódmy dzień, licząc od otrzymania części lub całości należności

15 dzień miesiąca następującego po miesiącu otrzymania części lub całości zapłaty

Możliwość wystawiania faktur zaliczkowych przed otrzymaniem zaliczki

Kwestia sporna, organy podatkowe uznają takie postępowanie za błędne

Tak, do 30 dni przed otrzymaniem zaliczki

PODSTAWA PRAWNA:

• § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 68, poz. 360; ost.zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 1428

• art. 106i ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 1027, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.

Tomasz Krywan

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

REKLAMA

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

REKLAMA

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA