REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Deflacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Inflacja - czym jest i jak się oblicza?

Inflacja to wzrost przeciętnego poziomu cen dóbr i usług konsumpcyjnych w gospodarce - to wie prawie każdy, kto choć trochę interesuje się gospodarką i ekonomią. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że nawet z pozoru nieduże wahania tego wskaźnika mogą wpływać na wartość portfela gospodarstw domowych. Skąd się bierze inflacja? Jak w Polsce mierzy się inflację? Jak definiuje się deflację? Wyjaśniamy.

Deflacja w Polsce w lipcu 2014 r.

Precedensowe wydarzenie w polskiej ekonomii i sytuacji gospodarczej naszego kraju. Dane GUS za lipiec 2014 r. pokazują spadek ceny towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do poprzedniego miesiąca (ale także do lipca 2013 r.) o 0,2%. Zdaniem ekspertów to raczej nie jest początek deflacyjnej passy i już niedługo powinna wrócić "zdrowa" niewielka inflacja. Tym niemniej dane te pozwalają przypuszczać, że Rada Polityki Pieniężnej będzie bardziej skłonna obniżyć stopy procentowe jesienią bieżącego roku.

Deflacja w Europie - od kiedy?

O deflacji zrobiło się głośno od czasu, gdy Europejski Bank Centralny zaczął nią straszyć i zapowiadać, że się z nią rozprawi. Dla większości z nas opowieści o deflacji są jak bajka o żelaznym wilku. Wszyscy o niej coś słyszeli, ale nikt nie widział. Oprócz Japończyków, którzy żyją z nią od kilkunastu lat. Podobno u nas się nie pojawi, ale ceny już prawie nie rosną.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA