Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu nieruchomości. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące nieruchomości.
Prawo do zwolnienia podatkowego przy sprzedaży nieruchomości
Aktualizacja: 18.05.2015
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli podatnik przeznaczy dochód ze sprzedaży mieszkania na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup lub modernizację lokalu, to nie płaci podatku. Prawo to nie przeszkadza jednak urzędnikom, którzy każą płacić. Wystarczy bowiem twórczo wykorzystać przepis dotyczący odpisów podatkowych a koszt nabycia potraktować jak ulgę, aby zmienić sens ustawy. »
Nowe Prawo restrukturyzacyjne osłabi ochronę klientów deweloperów
Aktualizacja: 18.05.2015
Prawo restrukturyzacyjne likwiduje szczególną ochronę klientów bankrutujących firm budowlanych. Dlatego trzeba lepiej chronić pieniądze powierzane przez konsumentów deweloperom i lokować je wyłącznie na zamkniętych rachunkach powierniczych, mówi wiceprezes UOKiK Dorota Karczewska. »
PIT przy sprzedaży nieruchomości - można nabyć dwa mieszkania by nie zapłacić podatku
Aktualizacja: 14.05.2015
Podatnicy, którzy sprzedają np. mieszkanie przed upływem pięciu lat od momentu jego nabycia, powinni co do zasady zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych (dalej: PIT) od tej transakcji. Jednak dochód ze zbycia nieruchomości w określonych przypadkach może korzystać ze zwolnienia. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT dzieje się tak, jeżeli dochód ten zostanie w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło zbycie, wydatkowany na własne cele mieszkaniowe podatnika. Cały problem polega na tym, co mieści się pod pojęciem „własne cele mieszkaniowe”. Ustawa o PIT nie precyzuje tego pojęcia. Dodatkowo sprawę komplikują rozbieżne orzecznictwo i podatkowe interpretacje. Potrzebna jest jednolita wykładnia. »
Podatek dochodowy nie tylko przy sprzedaży nieruchomości
Aktualizacja: 21.04.2015
Właściciel nieruchomości (domu, mieszkania lub działki) może zapłacić PIT, nawet gdy przekaże je za darmo jako zachowek, albo gdy zlicytuje je komornik. Trzeba być czujnym także przy dziale spadku oraz zamianie lokali, bo w takiej sytuacji łatwo przeoczyć, że nie doszło jeszcze do upływu pięciu lat od nabycia. Wskazują na to zarówno interpretacje izb skarbowych, jak i wyroki sądów. »
Podatek od dochodu ze sprzedaży domku w ogródku działkowym
Aktualizacja: 15.04.2015
Sprzedaż domku w ogródku działkowym nie może być rozliczana jak sprzedaż nieruchomości – wynika z interpretacji podatkowej – bo sprzedający nie jest właścicielem gruntu, a więc także i domku. Faktycznie więc, zdaniem fiskusa, sprzedaży podlega prawo do użytkowania domku i działki, a więc powinna przychód należy doliczyć do wpływów z innych źródeł i rozliczyć na zasadach ogólnych. »
Sprzedaż mieszkania - spłata pożyczki mieszkaniowej a zwolnienie z PIT
Aktualizacja: 13.04.2015
Zwykle fiskus uznaje, że przeznaczenie pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży mieszkania czy domu na spłatę kredytu czy pożyczki zaciągniętej na zakup nieruchomości, wypełnia tzw. cele mieszkaniowe. A więc od kwot uzyskanych ze sprzedaży lokalu a przeznaczonych na spłatę nie trzeba płacić podatku. Jednak nie zawsze – okazuje się bowiem, że ważne jest, kto tej pożyczki udzielał. »
Sprzedaż nieruchomości niezabudowanej a VAT
Aktualizacja: 18.02.2015
Nasza Spółka planuje sprzedaż nieruchomości gruntowej (niezabudowanej). Czy dostawa nieruchomości niezabudowanych znajdujących się na terenach, w odniesieniu do których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego utracił ważność z dniem 1 stycznia 2012 r. będzie podlegała zwolnieniu z podatku VAT. Dla niezabudowanych nieruchomości, których dotyczy zapytanie, nie wydano decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. »
Zmiana spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania na odrębną własność – skutki podatkowe
Aktualizacja: 04.02.2015
Przepisy podatkowe określają, że okres 5 lat, po którym można sprzedać mieszkanie bez podatku, liczy się od chwili jego nabycia. W związku z tym, z podatkowego punktu widzenia, nie ma znaczenia, że w tym czasie doszło do zmiany formy własności tego mieszkania - ze spółdzielczego własnościowego na odrębną własność. »
Gminy nie zapłacą podatku od nieruchomości stanowiących ich własność
Aktualizacja: 02.02.2015
Senacka komisja petycji przygotuje projekt zmian w lokalnym prawie podatkowym, który zniesie obowiązek płacenia przez gminy podatków od własnego mienia; są to sytuacje, w których gmina płaci podatek samej sobie. »
Więcej praw dla współwłaścicieli garaży wielostanowiskowych
Aktualizacja: 23.01.2015
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju popiera sejmową komisję, która proponuje danie współwłaścicielom hal garażowych (tzw. garaże wielostanowiskowe) prawo głosu we wspólnocie mieszkaniowej na równi z właścicielami lokali. To odpowiedź na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich, który domaga się takiej regulacji. »
Aktualizacja: 17.12.2014
Czy spółka może sprzedać lokal przez nią użytkowany i skorzystać ze zwolnienia podatkowego? Tak, jeżeli od jego zasiedlenia minęły 2 lata. Taką odpowiedź uzyskał podmiot, który skierował zapytanie o interpretację przepisów do Izby Skarbowej w Bydgoszczy. »
Aktualizacja: 08.12.2014
Jeżeli mamy do czynienia ze współwłaścicielami gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego w rozumieniu ustawy o podatku rolnym, to wszyscy współwłaściciele przy spełnieniu pozostałych przesłanek regulowanych w art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o PIT, mogą zastosować zwolnienie dla otrzymanego odszkodowania z tytułu ustanowienia służebności gruntowej. »
Przekazanie środków z rachunku powierniczego - moment powstania obowiązku podatkowego w VAT
Aktualizacja: 05.12.2014
Dopiero w momencie, kiedy spółka otrzyma wpłaty dokonywane przez nabywców lokali na otwarty rachunek powierniczy, a więc z chwilą przeniesienia środków pieniężnych zgromadzonych przez bank z otwartego rachunku powierniczego na rachunek bankowy spółki, powstanie obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT usług, tj. z chwilą otrzymania przez spółkę tych środków, pod warunkiem, że wcześniej nie dojdzie do wydania lokalu. »
Zakup dwóch mieszkań także daje prawo do zwolnienia w PIT
Aktualizacja: 31.10.2014
Zakup dwóch mieszkań za pieniądze uzyskane ze sprzedaży jednej nieruchomości daje podatnikowi zwolnienie z podatku dochodowego. Ustawodawca bowiem nie zapisał w ustawie ograniczeń, dotyczących liczby nabywanych mieszkań, jak również nie nakazał natychmiastowego zasiedlenia nowego lokalu. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. »
Sprzedaż gruntów rolnych - zwolnienie z PIT
Aktualizacja: 20.10.2014
Dochody ze sprzedaży gruntów rolnych nie będą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli w dniu sprzedaży sprzedający będzie wiedział, że nabywca chce przeznaczyć grunt na cele inne niż rolnicze. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
doradca w zakresie testowania oprogramowania i zarządzania jakością
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »