Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracownik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracownik.
Przepisy o elastycznym czasie pracy zaskarżone do KE
Aktualizacja: 29.01.2014
NSZZ Solidarność skarży przepisy o elastycznym czasie pracy do Komisji Europejskiej. Zdaniem związku nowe przepisy kodeksu pracy wydłużające okres rozliczeniowy z czterech do dwunastu mięsięcy są niezgodne z unijnymi regulacjami. »
Elastyczny czas pracy korzystny dla pracowników i pracodawców
Aktualizacja: 20.05.2019
Od sierpnia ubiegłego roku obowiązują znowelizowane przepisy Kodeksu Pracy dotyczące uelastycznienia czasu pracy. Mimo że minęło już kilka miesięcy, związki zawodowe oraz pracownicy nadal obawiają się, że zmiany oznaczają korzyści tylko dla pracodawców. Czy ich obawy są słuszne? »
Wydatki na pogrzeb pracownika - odliczenie VAT
Aktualizacja: 16.01.2014
Spółce z tytułu wydatków ponoszonych w związku ze śmiercią pracownika, byłego pracownika, emeryta, rencisty oraz najbliższej rodziny pracownika lub byłego pracownika (emeryta, rencisty), przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT, pod warunkiem, że nie występują przesłanki negatywne wymienione w art. 88 ustawy o VAT. Złożenie wieńców pogrzebowych, umieszczanie nekrologów w prasie, kondolencji i transport pracowników w związku z udziałem w uroczystościach pogrzebowych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. »
Umowy o dzieło i umowy zlecenia - czym się różnią?
Aktualizacja: 01.04.2014
Umowy zlecenie i umowy o dzieło różnią się przede wszystkim przedmiotem zobowiązania stron. W przypadku umowy o dzieło jest to zobowiązanie do osiągnięcia określonego rezultatu, natomiast umowa zlecenie polega jedynie na zobowiązaniu do starannego wykonania określonych czynności. »
Firmowy "opłatek" - czy pracownik ma przychód?
Aktualizacja: 03.01.2014
Pracodawcy często organizują swoim pracownikom spotkania z okazji świąt. Takim imprezom z okazji Bożego Narodzenia, czy Wielkanocy towarzyszy z reguły poczęstunek, czasem bogatsza oprawa, np. muzyczna, artystyczna. Czy pracownicy którzy wzięli udział w takim wydarzeniu, uzyskują z tego tytułu przychód opodatkowany PIT? Sprawdźmy, jak interpretują tą kwestię organy podatkowe i sądy. »
Minimalne wynagrodzenia za pracę w 2014 r. wynosi 1680 zł
Aktualizacja: 02.01.2014
Od 1 stycznia 2014 r. minimalne wynagrodzenia za pracę wzrosło o 80 złotych. Oznacza to, że wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu nie może być niższa niż 1680 złotych brutto. »
Jak wypłacać zasiłki chorobowe na przełomie roku
Aktualizacja: 20.12.2013
Jeżeli nieprzerwana niezdolność do pracy z powodu choroby przypada na przełomie roku kalendarzowego, a 31 grudnia pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby, to od 1 stycznia nadal przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe. Gdyby 31 grudnia pracownik miał prawo do zasiłku chorobowego, to od 1 stycznia wciąż otrzymywałby zasiłek. »
Świadczenia pieniężne dla pracowników z ZFŚS
Aktualizacja: 17.12.2013
W okresie świątecznym pracodawcy zastanawiają się jak dobrze wykorzytać środki zgromadzone w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Czy pracownikom można przyznać świadczenia pieniężne, korzystając ze zwolnień w zakresie obowiązku podatkowego oraz składek ZUS w tym zakresie? »
Podatek od odszkodowania za wypadek w pracy
Aktualizacja: 17.12.2013
Czy płacić podatek od odszkodowania za wypadek w pracy? Zdaniem sądów tego rodzaju odszkodowania nie powinny być opodatkowane. »
Dofinansowanie biletów przez pracodawcę nie jest przychodem rodziny pracownika
Aktualizacja: 13.12.2013
Dofinansowanie do biletów wstępu do opery zarówno dla pracownika jak i dla małżonka, stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu łącznie z innymi przychodami ze stosunku pracy. Dlatego nie trzeba wystawiać informacji PIT-8C dla małżonka – przychód ten zostanie wykazany w informacji PIT-11 wystawionej dla pracownika. »
Ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej
Aktualizacja: 09.12.2013
Czy wypłacony pracownikowi ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej, który jest wypłacany co miesiąc w stałej, ustalonej kwocie stanowi u niego przychód podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? »
19% PIT od przychodów z pracowniczych programów motywacyjnych
Aktualizacja: 06.12.2013
Organy podatkowe w kolejnych interpretacjach, potwierdzają, że przychód otrzymany przez uczestnika pracowniczego programu motywacyjnego, powinien być opodatkowany w momencie realizacji jednostek uczestnictwa jako przychód z kapitałów pieniężnych. Oznacza to, że podatek trzeba obliczyć wg 19% stawki PIT, a nie wg skali podatkowej – właściwej dla przychodów ze stosunku pracy. »
Aktualizacja: 18.02.2014
Jak co roku w grudniu na rynku pracy występuje zjawisko wysypu ofert pracy tymczasowej, które są związana z przypadającymi w tym miesiącu mikołajkami oraz świętami Bożego Narodzenia. Czy opłaca się podjąć pracę mikołaja, elfa czy śnieżynki? Ile można zarobić? »
Czy warto wprowadzić w firmie program wellness
Aktualizacja: 27.11.2013
Corporate wellness to nowoczesny trend zarządzania organizacją, który za podstawę przyjmuje założenie, że pracownik jest najważniejszym dobrem firmy. Jakie korzyści dla pracodawcy i pracowników może przynieść program wellness? »
Aktualizacja: 26.11.2013
Resort pracy i polityki społecznej zastanawia się nad wprowadzeniem minimalnej stawki za godzinę pracy. Minimalna stawka godzinowa miałaby wynosić 10 złotych za godzinę i dotyczyć pracy wykonywanej na umowę-zlecenie. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »