Kategorie

Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezależnie od tego, w jakiej wysokości uiszczamy podatek PIT od naszych przychodów ze stosunku pracy, zawsze dokonujemy obniżenia uzyskanego przychodu o koszty jego uzyskania, co zazwyczaj dokonywane jest przy wykorzystaniu symbolicznych kwot wskazanych w ustawie (przeważnie 111,25 zl miesięcznie).
Prawo do nieprzerwanego urlopu jest jednym z podstawowych praw pracownika. Może się jednak zdarzyć sytuacja, że pracodawca odwoła pracownika z urlopu. Pojawia się w związku z tym pytanie, czy zwrot wydatków poniesionych przez pracownika z tytułu odwołania z urlopu jest przychodem pracownika, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Pracownicy w ramach działalności socjalnej pracodawcy otrzymują sfinansowane z funduszu socjalnego karty podarunkowe (karty przepłacone, karty bonus) o wartości 500 zł. Kartą tą pracownik może dokonywać operacji bezgotówkowych, tj. płacić za towary oraz usługi i dokonywać operacji gotówkowych polegających na wypłacie pieniędzy w bankomacie. Czy otrzymane świadczenie w postaci karty korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 67 updof jako świadczenie pieniężne lub rzeczowe?
Przedsiębiorcy umożliwiają własnym pracownikom korzystanie z określonych benefitów, za które pobierają należne wynagrodzenie (w wielu przypadkach niższe niż obowiązujące w normalnym obrocie gospodarczym).
Ustawa o PIT zwalnia od podatku dochodowego wartość ubioru służbowego (umundurowania), jeżeli jego używanie należy do obowiązków pracownika, lub ekwiwalentu pieniężnego za ten ubiór. Podatnicy spierają się jednak stale z organami podatkowymi, co należy uznać za ubiór służbowy. Brak logo pracodawcy na ubraniu służbowym nie wyróżniającym się w inny sposób od zwykłego ubrania nie pozwala na skorzystanie z tego zwolnienia.
Wiele podmiotów gospodarczych, chcąc zachęcić wartościowych pracowników do przyjścia do nich do pracy lub do pozostania w niej, przygotowuje różne dodatkowe bonusy, mające być haczykiem dla osiągnięcia tego celu, co oczywiście będzie miało wymierne korzyści dla funkcjonowania tych podmiotów.
Od 1 stycznia 2011 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosić 1 386 zł. Tak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 5 października 2010 r.
Planujemy oddelegowanie kilku pracowników do pracy za granicę. Wiemy, że istotne znaczenie dla prawidłowego rozliczania podatku od wynagrodzeń takich pracowników jest okres ich pobytu za granicą - jeśli przekroczy on 183 dni, to wynagrodzenie pracowników podlega opodatkowaniu nie tylko w Polsce, ale i w kraju wykonywania pracy. Jak zatem należy obliczać długość pobytu za granicą dla celów podatkowych?
Pracownik zgodził się na zmianę miejsca pracy i podjęcie pracy w innej miejscowości. Otrzymał zwrot kosztów poniesionych przez niego w związku ze zmianą mieszkania (koszty pośrednika poniesione przy wynajęciu nowego mieszkania, koszt przeprowadzki). Czy kwoty te są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o PIT?
Organy podatkowe nadal niekorzystnie interpretują przepisy podatkowe ważne dla osób uczestniczących w programach motywacyjnych oferowanych przez polskie firmy, które należą do światowych grup kapitałowych.
Od 16 lipca 2010 r. obowiązują zmienione zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników wynikające z nowych przepisów kodeksu pracy (art. 1031-1036). Nowe brzmienie otrzymał też art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT przewidujący zwolnienie podatkowe dla dofinansowania przez pracodawcę podnoszenia kwalifikacji pracowników.
Przejazdy pracowników służbowym samochodem spod domu do biura firmy mogą być uznane za wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych. Potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 19 maja 2010 r. (nr IPPB2/415-168/10-2/AS).
Przepisy prawa podatkowego nie stanowią o konieczności wystawiania polecenia służbowego, aby zwrócone wydatki zleceniobiorcom można było uznać za koszty uzyskania przychodu.
Zbliża się czas letni, kiedy to pracownicy częściej korzystają z należnych im urlopów. W jaki sposób obliczać wynagrodzenia związane z ich wypoczynkiem? Jakich składników nie uwzględnić w podstawie wynagrodzenia urlopowego?
Wiele podmiotów, w ramach działań wizerunkowych lub promocyjnych, organizuje różnorodne konkursy, których zwycięzcy otrzymują nagrody. Co do zasady, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, gdy wartość takiej nagrody przekracza 760 zł, podlega ona opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 10% (nagrody o jednorazowej wartości do 760 zł korzystają ze zwolnienia z podatku).
Prowadzimy działalność w formie spółki jawnej. Obecnie zatrudniamy dziesięciu pracowników. Zamierzamy wykupić pracownikom karnety na zajęcia sportowe oraz bilety na imprezy kulturalne. Wspólne wyjścia integrują pracowników, zwiększają efektywność wykonywanej pracy, poprawiają atmosferę w pracy. Nie utworzyliśmy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy możemy zaliczyć wydatki na pracowników do kosztów uzyskania przychodów?
Wysokość oraz warunki ustalania należności z tytułu podróży służbowej odbywanej za granicą określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.).
Wynagrodzenie wypłacane pracownikowi z tytułu wykonywanej pracy stanowi dla pracodawcy koszt uzyskania przychodu. Oczywiście zawsze na uwadze mieć musimy, że wypłata wynagrodzenia, tak jak każdy inny wydatek, zaliczymy do kosztów podatkowych, jeżeli wydatek ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i służy osiągnięciu przychodów firmy.
Pracownikowi oddelegowanemu przez pracodawcę w podróż służbową przysługuje zwrot wydatków, które poniósł w czasie tej podróży. Obowiązek zwrotu wydatków spoczywa na pracodawcy. Koszty poniesione w związku z podróżą służbową pracodawca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli podróż służbowa była związana z prowadzoną działalnością gospodarczą i została odbyta w celu uzyskania przychodów.
Za podróż służbową uznaje się wyjazd pracownika z miejscowości, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub stałe miejsce pracy pracownika i przejazd do innej miejscowości w celu wykonywania zadania określonego przez pracodawcę, w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę.
Jestem przedsiębiorcą i chciałbym dla mojej byłej pracownicy i pracownika, którzy obecnie są już na emeryturze, z wdzięczności za ich wieloletnią nienaganną pracę, przekazać nieodpłatne świadczenia w postaci prezentów. Prezentem z okazji obchodzonego przez nich jubileuszu 50-lecia wspólnego pożycia małżeńskiego będzie sprzęt rehabilitacyjny o wartości 450,- zł, dla każdego z nich. Przekazanie prezentów zostanie dokonane w związku z uhonorowaniem jubilatów, nie będzie to promocja firmy. Czy taki prezent od byłego pracodawcy emeryci powinni opodatkować?
Prowadzimy działalność gospodarczą i posiadamy samochody dostawcze. Każdy z naszych kierowców po pracy może wrócić autem do domu i z niego korzystać do własnych celów. Podobno korzystanie przez pracowników z samochodów firmowych dla prywatnych celów jest dla nich przychodem podlegającym PIT. Czy tak jest naprawdę i czy musimy prowadzić specjalną ewidencję takich przychodów?
Zdążyliśmy się przyzwyczaić do otrzymywanych na Święta bonów, które możemy wymienić najczęściej na towary. Czy to dobry pomysł?
Nasz pracownik zarabia 12 000 zł miesięcznie. Stosujemy mu podstawowe koszty uzyskania przychodów oraz kwotę zmniejszającą podatek. W sierpniu br. wynagrodzenie pracownika przekroczy roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tzw. limit trzydziestokrotności. Niedługo też jego dochód przekroczy pierwszy próg podatkowy. Od jakiego miesiąca pobrać wyższą zaliczkę na podatek dochodowy i jak ją obliczyć?
Otrzymaliśmy zajęcie komornicze (niealimentacyjne) osoby, która jest zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. Czy możemy tej osobie potrącić wynagrodzenie? Jeśli tak, to w jakiej wysokości maksymalnie? Czy ochrona wynagrodzenia przed potrąceniem z Kodeksu pracy obowiązuje także w przypadku umowy zlecenia i innych umów cywilnych?
Pracownicy mogą pomniejszyć swoje przychody ze stosunku pracy o kwotowo ustalone w ustawie koszty. Jednak w pewnych sytuacjach koszty mogą być wyższe.
Pracownicy mogą pomniejszyć swoje przychody ze stosunku pracy o kwotowo ustalone w ustawie koszty. Jednak w pewnych sytuacjach koszty mogą być wyższe.
Firma wynajmuje trzy umeblowane mieszkania dla swoich pracowników pochodzących z innej miejscowości. Mieszkania wynajmowane są na rachunki od osób niebędących czynnymi podatnikami VAT. Jak rozliczyć taki wynajem, jeżeli jedno mieszkanie jest wynajmowane dla jednego pracownika? A jak, gdy wynajmowane jest dla kilku pracowników? Czy wartość wynajmu należy doliczyć do dochodu pracownika? Czy taki wydatek jest dla nas kosztem uzyskania przychodów?
W związku z utratą płynności finansowej jednostka wypłaciła wynagrodzenia pracownikom z dwumiesięcznym opóźnieniem (wypłaty za luty i marzec 2008 r. pracownicy otrzymali w kwietniu). Czy należy wypłacić tym osobom odsetki za zwłokę, a jeżeli tak, to jak je naliczyć i zaksięgować? Czy odsetki takie podlegają opodatkowaniu?
Chciałabym wyliczyć sobie staż pracy i sprawdzić, kiedy nabędę prawo do nagrody jubileuszowej. Proszę wskazać, w jaki sposób oblicza się staż pracy w celu ustalenia prawa do nagrody jubileuszowej. Przykładowo, ile wynosi staż pracy pracownika zatrudnionego w okresie od 15 października 2000 r. do 24 września 2004 r.? - pyta Czytelniczka z Siedlec.
Czy okres pobierania przez bezrobotnego stypendium przyznanego w trakcie stażu wlicza się do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu?
Ile urlopu przysługuje uczniowi zawodu (skończone 18 lat, drugi rok nauki w szkole zawodowej)? Czy w wakacje i inne dni wolne od nauki musi przychodzić do pracy, czy ma wtedy wolne lub urlop? Jak liczyć w takich przypadkach dni urlopu?