reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Składki ZUS zapłacone za byłego pracownika – skutki w PIT

Składki ZUS zapłacone za byłego pracownika – skutki w PIT

Zapłacone przez pracodawcę za byłego pracownika składki na ubezpieczenie społeczne stanowią przychód tego byłego pracownika. Jest to bowiem nieodpłatne świadczenie od byłego pracodawcy, w postaci uiszczenia zobowiązania do ZUS, które winno być finansowane ze środków ubezpieczonego. Składki te nie będą jednak mogły być odliczone od dochodu byłego pracownika.

Pytanie podatnika:

W 2008 r. zakład pracy potrącił z wynagrodzenia pracownika składki na ubezpieczenie społeczne w zbyt małej wysokości. W związku z kontrolą przeprowadzoną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, pracodawca w 2011 r. wpłacił do ZUS zaległe składki z własnych środków, rezygnując jednocześnie z dochodzenia ich zwrotu od pracownika.

Kiedy powstanie dla pracownika przychód ze stosunku pracy – w momencie zapłaty składki do ZUS przez pracodawcę, czy w momencie rezygnacji z dochodzenia roszczenia? Czy w przypadku, gdy w momencie zapłaty zaległych składek nie istnienie już stosunek pracy jest to dalej przychód ze stosunku pracy dla byłego pracownika?

Czy w tej sytuacji pracodawca powinien wykazać w PIT-11 wartość zapłaconych za pracownika (byłego pracownika) składek jako kwotę podlegającą odliczeniu zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2012 r., za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Stosownie natomiast do art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychód ze stosunku pracy powstaje z chwilą otrzymania lub postawienia do dyspozycji pracownika.

Zatem zapłacone przez zakład pracy w 2011 r. za pracownika (byłego pracownika) składki na ubezpieczenie społeczne stanowią przychód pracownika (byłego pracownika), bowiem otrzymał on nieodpłatne świadczenie od pracodawcy (byłego pracodawcy), w postaci uiszczenia zobowiązania do ZUS, które winno być finansowane ze środków ubezpieczonego.

Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT

PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT

Przysporzenie to ma swoje źródło w przychodach ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niezależnie od tego czy pracownik pozostaje ze swoim pracodawcą w stosunku pracy, czy też nie. Przy czym datą powstania przychodu z powyższego tytułu jest data wpłaty powyższych składek przez zakład pracy (były zakład pracy) na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, od dochodu odlicza się składki na ubezpieczenie społeczne:

  • zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących,
  • potrącone w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika.

W opisanym stanie faktycznym składki na ubezpieczenie społeczne zapłacone przez pracodawcę (byłego pracodawcę) za pracownika (byłego pracownika) nie będą podlegały odliczeniu. Nie są bowiem zapłacone przez podatnika, ani też potrącone przez płatnika ze środków podatnika.

Polecamy: Pakiety (abonamenty) medyczne dla pracowników

Polecamy: Kiedy pracownik uzyskuje przychód z imprezy firmowej?

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama