reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Umowa o pracę na czas określony - wypowiedzenie przez pracownika

Umowa o pracę na czas określony - wypowiedzenie przez pracownika

Wypowiedzenie złożone pracodawcy przez pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony, w której nie przewidziano możliwości jej wypowiedzenia, powoduje rozwiązanie umowy o pracę na mocy przepisów o rozwiązaniu przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia.

 

 

Uchwała z 14 lutego 2012 r. Sądu Najwyższego (sygn. akt III PZP 5/11).

Warto zauważyć, że uchwała została podjęta jeszcze w 2012 r., jednak z uwagi na złożoność zagadnienia, uzasadnienie do uchwały zostało przygotowane przez SN i opublikowane dopiero niedawno. Biorąc zaś pod uwagę znaczenie, jakie Uchwała może mieć zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, niniejszym przedstawiamy publikację dotycząca najistotniejszych kwestii poruszonych przez SN w uchwale.

Klauzule zakazane w umowach o pracę

Na jaki czas zawrzeć umowę o pracę na czas określony?

W stanie faktycznym sprawy, umowa o pracę została zawarta na czas określony i nie zawierała zastrzeżenia o możliwości jej wypowiedzenia przez upływem okresu, na jaki została zawarta. Sąd Okręgowy wniósł do Sądu Najwyższego prośbę o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego: czy wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony, w której strony nie przewidziały dopuszczalności wcześniejszego jej rozwiązania za wypowiedzeniem, dokonane przez pracownika powoduje skutek w postaci rozwiązania umowy. Sąd Okręgowy zwrócił się do SN z powyższym zapytaniem w związku z istnieniem dwóch możliwych rozstrzygnięć tego zagadnienia. Jak wskazał Sąd Okręgowy możliwe jest przyjęcie stanowiska, zgodnie z którym takie wypowiedzenie umowy o pracę powoduje w rzeczywistości rozwiązanie umowy o pracę. Spowodowane jest to obowiązującą w prawie pracy zasadą, wedle której brak jest bezwzględnej nieważności czynności rozwiązujących stosunek pracy. Sąd Okręgowy zauważył jednak, że możliwe jest także przyjęcie stanowiska, iż takie wypowiedzenie stosunku pracy jest nieważne, gdyż jest czynnością dokonaną bez stosownego uprawnienia.

Rozważając powyższe zagadnienie SN w pierwszej kolejności wskazał, że nie można stwierdzić nieważności bezwzględnej wypowiedzenia złożonego przez pracownika, w sytuacji gdy umowa zawarta na czas określony nie przewidywała takiej możliwości. SN zauważył, że przyjęcie, iż takie wypowiedzenie stosunku pracy przez pracownika jest bezwzględnie nieważne powodowałoby, że stosunek pracy trwałby nadal, co rodziłby poważne negatywne konsekwencje dla pracodawcy.

Zatrudnianie i zwalnianie

Przytoczone w Uchwale negatywne konsekwencje potraktowania za bezskuteczne ww. wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony, przemawiają za stanowiskiem, że choć takie oświadczenie pracownika nie jest wypowiedzeniem przewidzianym w kodeksie pracy, to jednak należy uznać je za skuteczne.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Zdjęcia


Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama