reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Umowa na zastępstwo a ciąża pracownicy

Umowa na zastępstwo a ciąża pracownicy

Przepisy prawa pracy obejmują kobiety w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego szczególną ochroną przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem stosunku pracy. Pełną ochroną objęte są jednak tylko kobiety zatrudnione na podstawie umów na czas nieokreślony. Oznacza to, że pracodawca zatrudniający kobietę na umowę o zastępstwo, która zaszła w ciążę, może zwolnić ją wraz z wygaśnięciem umowy.

Istota umowy na zastępstwo

Umowa na zastępstwo to specyficzny rodzaj umowy na czas określony, którą zawiera się, jeżeli zachodzi konieczność zastąpienia pracownika w czasie jego nieobecności. Nieobecność pracownika musi być usprawiedliwiona, co oznacza, że do zawieszenia świadczenia pracy doszło nie z winy pracownika, np. z powodu choroby czy urlopu macierzyńskiego. W takiej sytuacji pracodawca może zdecydować się na zatrudnienie nowej osoby, korzystając z umowy o pracę na czas określony, która będzie obejmowała okres nieobecności pracownika.

Zobacz: Jak powiedzieć pracodawcy o ciąży?

Ochrona prawna pracowników na zastępstwo

Pracownicy zatrudnieni w celu zastępstwa innych pracowników w czasie ich usprawiedliwionej nieobecności są grupą pozostającą pod najsłabszą ochroną prawa pracy.

Pracownik zatrudniony w oparciu o zastępstwo podlega ubezpieczeniu społecznemu i tym zakresie ma prawo do bezpłatnej opieki medycznej oraz zwolnienia w przypadku choroby. Jeśli jednakże w czasie trwania choroby tego pracownika umowa o pracę na zastępstwo wygaśnie a zastępowany pracownik wróci do pracy, umowa o pracę na zastępstwo nie jest przedłużana.

Terminowa umowa o pracę - czy to jej kres po wyroku TSUE?

Pracownica, z którą podpisano umowę na zastępstwo nie podlega ochronie w przypadku zajścia w ciążę, jeśli okres pracy na jaki pracownica była zatrudniona upłynie, pracodawca nie musi przedłużać jej umowy o pracę do dnia porodu. Podobnie jest w przypadku powrotu do pracy zastępowanego pracownika.

Stosunek pracy pracownicy nie ulegnie rozwiązaniu w dniu porodu, lecz będzie trwał do momentu powrotu do pracy osoby zastępowanej. Gdyby zastępowana pracownica zdecydowała się na wcześniejszy powrót do pracy, wówczas stosunek pracy pracownicy zastępującej będzie odpowiednio krótszy.

Sytuacja pracownic w innych umowach na czas określony

W znacznie lepszej sytuacji znajdują się zatem kobiety pracujące na podstawie umowy na czas określony, na czas wykonania określonej pracy, czy też na okres próbny przekraczający 1 miesiąc, w których to przypadku na pracodawcy spoczywa obowiązek przedłużenia zatrudnienia, które ustałoby po upływie trzeciego miesiąca ciąży.

Kiedy następuje wygaśnięcie umowy o pracę

Uzasadnienie regulacji

Zdaniem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wprowadzenie regulacji prawnej przedłużającej automatycznie umowę na zastępstwo do czasu porodu, jeżeli kobieta, która ją zawarła, zajdzie w ciąże, nie jest możliwe. W opinii resortu takie rozwiązanie przeczyłoby istocie umowy na zastępstwo, która polega na wykonaniu pracy za nieobecnego pracownika i przestaje mieć rację bytu w sytuacji, kiedy zastępowany pracownik powraca do swoich służbowych obowiązków.

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama