Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu urlop macierzyński. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące urlop macierzyński.
Urlop rodzicielski w częściach - uwaga na przepadającą część urlopu
Aktualizacja: 21.10.2020
Wiele pracujących mam decyduje się na korzystanie z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w całości. Jednak coraz bardziej popularne stają się również wcześniejsze powroty do pracy po wykorzystaniu pełnego urlopu macierzyńskiego oraz części urlopu rodzicielskiego i korzystanie z pozostałej części urlopu w terminie późniejszym bądź łączenie go z pracą na część etatu. Jednak nie dla wszystkich, jasne są zasady w jaki sposób można dzielić urlop rodzicielski, aby żadna z jego części nie przepadła. »
Aktualizacja: 10.06.2019
6 czerwca 2019 r. została opublikowana w Dzienniku Ustaw nowelizacja Kodeksu pracy z 16 maja 2019 r. Po 3-miesięcznym vacatio legis nowelizacja ta zmieni przepisy Kodeksu pracy w czterech głównych aspektach: w zakresie mobbingu, uprawnień rodzicielskich, wydawania świadectw pracy i przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy. »
To nie jest kraj dla przedsiębiorczych matek
Aktualizacja: 24.05.2019
Mniej więcej co dziesiąta kobieta korzystająca w Polsce z zasiłku macierzyńskiego prowadzi działalność gospodarczą – wynika z analizy ekspertów. Kobieta prowadząca biznes i opiekująca się noworodkiem zwykle dostaje z ZUS najwyżej tysiąc złotych miesięcznie. Aby dostać więcej, musi się mocno postarać. »
Urlop macierzyński a zasiłek macierzyński
Aktualizacja: 21.06.2018
Urlop macierzyński przysługuje tylko osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę (nie wliczane są do tego osoby z samozatrudnieniem lub z umową zlecenie). Zasiłek macierzyński otrzymuje natomiast nie tylko osoba zatrudniona na umowę o pracę, ale również może go otrzymać osoba, która pracuje na umowie zlecenie lub samozatrudnieniu. »
Prawo pracy w 2018 roku - jakie zmiany jeszcze przed nami?
Aktualizacja: 26.01.2018
Niektóre z planowanych zmian w prawie pracy w 2018 roku są jeszcze przed nami. Przygotowany ma zostać m.in. nowy Kodeks pracy, zmiany w zakresie wydawania świadectw pracy oraz obowiązku przeprowadzania okresowych szkoleń dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Chociaż propozycje te znajdują się na razie na wczesnym etapie prac, część z nich ma szanse wejść w życie w tym roku. »
Więcej chronionych przed zwolnieniem
Aktualizacja: 13.02.2017
Firma nie będzie mogła wypowiedzieć umowy np. babci, która zastępuje matkę w opiece nad dzieckiem. Zweryfikowana zostanie jednak zasadność ochrony innych osób. »
Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy 2017/2018 - podstawowe zasady
Aktualizacja: 02.02.2018
Rodzice mają kilka możliwości, aby skorzystać z dłuższej przerwy w pracy na opiekę na swoim dzieckiem. Sprawdź, z jakiego urlopu możesz skorzystać będąc rodzicem. Kiedy możesz wziąć urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, a kiedy wychowawczy? »
Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim
Aktualizacja: 05.08.2016
Czy pracodawca na żądanie pracownicy musi wypłacić jej ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy po powrocie z urlopu macierzyńskiego? »
Pracownicy chętnie korzystają z urlopów rodzicielskich
Aktualizacja: 29.06.2016
W okresie od stycznia do maja 2016 r. z urlopów przeznaczonych dla rodziców skorzystało 411 tys. osób. – 351,2 tys. kobiet oraz 59,8 tys. mężczyzn. »
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać zasiłek macierzyński
Aktualizacja: 10.06.2016
Pojawianie się dziecka wywołuje istotne zmiany w życiu rodziny, nie tylko pod względem emocjonalnym, ale również finansowym. Niemowlę wymaga poniesienia dodatkowych wydatków, w związku z tym wiele pracownic stara się o przyznanie zasiłku macierzyńskiego. Jakie są warunki otrzymania zasiłku macierzyńskiego? »
Urlopy rodzicielskie coraz popularniejsze
Aktualizacja: 20.04.2016
Urlopy rodzicielskie cieszą się coraz większą popularnością. W marcu br. z urlopu rodzicielskiego skorzystało 147,8 tys. rodziców . To o ponad 8 tys. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. »
Uprawnienia pracujących kobiet
Aktualizacja: 08.03.2016
Poszanowanie prywatności, zakaz dyskryminacji, urlopy, dodatkowe przerwy w pracy i dni wolne - polskie prawo pracy przewiduje wiele uprawnień dla pracujących kobiet. Ekspertki przygotowały zestawienie takich regulacji z okazji Dnia Kobiet. »
Urlop macierzyński i rodzicielski - zmiany od 2016 roku
Aktualizacja: 04.01.2016
Urlop rodzicielski można już wykorzystać do końca roku, w którym dziecko skończy 6 lat. Z 2 dni zwolnienia na dziecko można skorzystać w wymiarze godzinowym. Uproszczony został także system urlopów. W dniu 2 stycznia 2016 r. weszły w życie zmiany w przepisach dotyczących uprawnień pracujących rodziców, wprowadzone przez nowelizację Kodeksu pracy i niektórych innych ustaw. Mają one uelastycznić sposób wykorzystywania urlopu rodzicielskiego, a przez to ułatwić rodzicom godzenie pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem. »
Od 2016 r. rodzice bez prawa do urlopów rodzicielskich otrzymają 1 tys. zł miesięcznie
Aktualizacja: 18.12.2015
Od 2 stycznia 2016 r. rodzice, którzy nie mogą skorzystać z urlopów rodzicielskich, dostaną przez rok 1 tys. zł miesięcznie - przypomina szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Do tej pory z takich rocznych urlopów korzystali wyłącznie płacący składki ZUS. »
Nowe zasiłki macierzyńskie i opiekuńcze od 2016 roku
Aktualizacja: 17.12.2015
Od 2 stycznia, 22 lutego i 1 marca 2016 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące przyznawania prawa i wymiaru zasiłków: macierzyńskiego oraz urlopów macierzyńskich, ojcowskich i rodzicielskich. Przedstawiamy wyjaśnienia ekspertów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w tym zakresie. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?