Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany w prawie pracy 2016. Przepisy przejściowe
REKLAMA
Dla niektórych kobiet pozostanie w domu z dzieckiem jest koniecznością - nie mogą liczyć na pomoc rodziny w opiece nad dzieckiem, brakuje im funduszy na zatrudnienie opiekunki lub dla ich dzieci zabrakło miejsca w żłobku. To sytuacje skrajne, choć nie tak rzadkie w dzisiejszych czasach. Niekiedy jednak to nie sytuacja materialna lub rodzinna wymusza odłożenie podjęcia pracy zawodowej na później - dla niektórych mam najważniejszą rolą jest właśnie rola matki i ona daje im najwięcej satysfakcji i spełnienia.
Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia
Mama i urlop wychowawczy
Właśnie dla takich kobiet najlepszym rozwiązaniem będzie urlop wychowawczy, zwłaszcza jeżeli sytuacja finansowa rodziny na to pozwala. Musi jednak zostać spełnionych kilka warunków - między innymi mama, która chce zostać jeszcze przez jakiś czas z dzieckiem, musi być zatrudniona na podstawie umowy o pracę co najmniej 6 miesięcy. Mamy pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych nie mają niestety możliwości opiekowania się potomkiem w domu przez kolejne 36 miesięcy.
Zasiłek macierzyński - wyjaśnienia ZUS
Mama i powrót do pracy
Dla niektórych kobiet równie ważne, co macierzyństwo jest osiągnięcie odpowiedniej pozycji zawodowej. Posiadanie dzieci nie ogranicza ich możliwości ani ambicji i w żaden sposób nie umniejsza to ich talentów macierzyńskich. Szczęśliwa mama to szczęśliwe dzieci - jeżeli więc czujemy, że kolejne miesiące w domu nie będą nam służyły, zdecydujmy się na powrót na rynek pracy.
Jeżeli mama uzna, że warto zacząć z powrotem pracować, czeka ją kolejny dylemat - wrócić do poprzedniego miejsca pracy czy poszukać zatrudnienia gdzie indziej. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety.
Polecamy: Umowy terminowe po zmianach (książka)
Powrót do poprzedniego miejsca pracy daje pewien komfort - kobieta zna swoje obowiązki, innych pracowników, atmosferę firmy i kierunek, w którym ona zmierza, łatwiej jest się więc dopasować i łagodniej z powrotem wchodzi w tryb pracy. Inną korzyścią z takiego rozwiązania jest swego rodzaju pewność zatrudnienia - pracodawca jest zobowiązany zapewnić wracającej z urlopu macierzyńskiego pracownicy warunki zatrudnienia sprzed urlopu. Nie może także bez jej zgody zmieniać warunków umowy o pracę. Może zaproponować jej inne stanowisko pracy, jednak musi być ono zgodne z jej kwalifikacjami i wykształceniem, zaś wynagrodzenie nie może być niższe niż to, które otrzymywała wcześniej. Choć brzmi to dobrze i zachęca kobiety do powiększania rodziny, założenia kodeksu pracy nie zawsze zgadzają się z rzeczywistością.
Mama i praca zdalna
Dla wielu mam dobrym rozwiązaniem okazuje się praca zdalna - pozwala zostać w domu i osobiście doglądać dziecka, a jednocześnie rozwijać się zawodowo. Coraz więcej firm umożliwia swoim pracownicom pracę z domu. Dla nich samych również oznacza to spore korzyści - nie tylko zmniejsza liczbę wykorzystywanych urlopów wychowawczych i ogranicza koszty funkcjonowania firmy, ale także pozwala zachować dla firmy doświadczonego i wartościowego pracownika. Zazwyczaj dla obu stron to korzystny układ, jednak od pracownicy wymaga zdolności organizacyjnych, samozaparcia i konsekwencji. Nie do przecenienia jest jednak sukces, jakim jest połączenie przebywania z dzieckiem i obserwowanie jego rozwoju z pracą zawodową.
Mama i działalność gospodarcza
REKLAMA
Kobietom, które zdecydowały się na dziecko, nic nie jest straszne, często więc zakładają własną działalność gospodarczą. Kusząca w takiej sytuacji jest zwłaszcza możliwość samodzielnego ustalania zakresu obowiązków i organizacji pracy.
Samo założenie działalności gospodarczej nie jest trudne - wystarczy wypełnić formularz CEDIG -1 i zgłosić ją do rejestru przedsiębiorców - CEIDG, właściwego urzędu skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, także Głównego Urzędu Statystycznego (ważną kwestią jest również wybór formy opodatkowania). Zgłoszenie do rejestru przedsiębiorców nie jest absorbujące - można dokonać go przez Internet i w ciągu 7 dni wystarczy złożyć w ZUS zgłoszenie do ubezpieczeń. Później wystarczy już tylko wyrobić pieczątkę i założyć osobne konto bankowe (choć nie przy wszystkich rodzajach działalności gospodarczej jest to wymagane, łatwiej dzięki temu kontrolować finanse firmy).
Kodeks pracy 2016 z komentarzem
Decyzje każdego członka rodziny wpływają na jej funkcjonowanie, jednak te podejmowane przez matkę mają szczególne znaczenie. To ona zazwyczaj w większym stopniu zajmuje się niemowlęciem, dlatego jej decyzja o powrocie do pracy, założeniu działalności gospodarczej lub pozostaniu w domu oddziałuje najbardziej na dziecko. Przy całej trosce o potomka nie powinny zapominać o swoich ambicjach i marzeniach. Jeżeli przemawia za tym sytuacja rodzinna i finansowa, nie powinny się wahać, ale tak pokierować swoim życiem, by czerpać z niego satysfakcję.
Autor: Anna Hugiel-Lazarowicz, wfirma.pl
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat