reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Urlop ojcowski wydłużony do dwóch tygodni

Urlop ojcowski wydłużony do dwóch tygodni

Od 1 stycznia 2010 roku pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do 1 tygodnia urlopu ojcowskiego na dziecko w wieku do 12 miesięcy. Od 2012 roku wymiar ten będzie wynosił 2 tygodnie.

 

Wymiar urlopu


Tydzień urlopu ojcowskiego równy jest 7 dniom kalendarzowym, a nie 7 dniom pracującym zgodnym z rozkładem czasu pracy pracownika. W związku z tym, dla pracowników zatrudnionych od poniedziałku do piątku, urlop ojcowski będzie się pokrywał z dwoma dniami wolnymi od pracy.

Przepisy Kodeksu Pracy nie przewidują podziału tego urlopu na części, zatem należy udzielać go jednorazowo w pełnym wymiarze. Nie można zatem 2 tygodni urlopu ojcowskiego, który będzie przysługiwał od 2012 roku, podzielić np. na dwie części po 1 tygodniu i wykorzystać w różnych terminach.

Jeśli dziecko ukończy 12 miesięcy życia w trakcie urlopu ojcowskiego, urlopu udziela się na okres do dnia, w którym dziecko ukończy wymagany wiek. Nie ma bowiem podstaw prawnych, na podstawie których urlop ojcowski mógłby być kontynuowany po ukończeniu przez dziecko roku życia.

Wniosek o urlop ojcowski wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami należy złożyć najpóźniej na 7 dni kalendarzowych przed terminem rozpoczęcia korzystania z urlopu ojcowskiego. W sytuacji nie zachowania 7 dniowego terminu, pracodawca może odmówić udzielenia urlopu we wskazanym terminie. Jeśli jednak pracownik złoży wniosek ponownie z zachowaniem 7 dniowego terminu na złożenie dokumentów, pracodawca nie może odmówić udzielenia tego urlopu.

 

Przykład 1

Pracownikowi urodziło się dziecko 26 lutego 2010. Pracownik ma prawo do 1 tygodnia (7 dni kalendarzowych)  urlopu ojcowskiego w terminie do 25 lutego 2011. Pracownik dnia 24 stycznia 2011 złożył wniosek o urlop ojcowski w okresie od 27 stycznia do 2 lutego 2011. Pracodawca odmówił udzielenia pracownikowi urlopu ojcowskiego we wskazanym we wniosku terminie podając jako powód odmowy nie zachowanie przez pracownika 7 dni na złożenie wymaganych dokumentów. Dnia 10 lutego 2011 roku pracownik ponownie złożył wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego w terminie od 22 do 28 lutego 2011. Pracodawca udzielił pracownikowi urlopu ojcowskiego w terminie jedynie od 22 do 25 lutego 2011 w związku z tym, iż pozostała część urlopu ojcowskiego przypadała po ukończeniu przez dziecko 12 miesięcy życia.

 

Wymiar urlopu jest niezależny od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Zatem jeśli np. dnia 13. listopada 2010 roku pracownikowi urodziły się bliźniaki, do dnia 12. listopada 2011 roku pracownik ma prawo do 1 tygodnia urlopu ojcowskiego.

Od 1 stycznia 2012 roku wymiar urlopu ojcowskiego zwiększy się do 2 tygodni. W sytuacji gdy urlop ojcowski przypadnie pracownikowi na przełomie roku 2011 i 2012, pracownik ma prawo złożyć do pracodawcy wniosek o udzielenie pozostałej części urlopu. Jednakże jeśli pracownik wykorzysta już wcześniej przysługujący mu tydzień urlopu ojcowskiego, nie może złożyć kolejnego wniosku z prośbą o udzielenie dodatkowego tygodnia urlopu, gdyż urlop ojcowski powinien być udzielany jednorazowo w pełnej wysokości.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Outsourcing Rachunkowości

Źródło:

Grant Thornton Frąckowiak Sp. z o.o.
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Żur

Menedżer produktu w nazwa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama