REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop ojcowski wydłużony do dwóch tygodni

Helena Warszakowska

REKLAMA

Od 1 stycznia 2010 roku pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do 1 tygodnia urlopu ojcowskiego na dziecko w wieku do 12 miesięcy. Od 2012 roku wymiar ten będzie wynosił 2 tygodnie.

 

Autopromocja

Wymiar urlopu


Tydzień urlopu ojcowskiego równy jest 7 dniom kalendarzowym, a nie 7 dniom pracującym zgodnym z rozkładem czasu pracy pracownika. W związku z tym, dla pracowników zatrudnionych od poniedziałku do piątku, urlop ojcowski będzie się pokrywał z dwoma dniami wolnymi od pracy.

Przepisy Kodeksu Pracy nie przewidują podziału tego urlopu na części, zatem należy udzielać go jednorazowo w pełnym wymiarze. Nie można zatem 2 tygodni urlopu ojcowskiego, który będzie przysługiwał od 2012 roku, podzielić np. na dwie części po 1 tygodniu i wykorzystać w różnych terminach.

Jeśli dziecko ukończy 12 miesięcy życia w trakcie urlopu ojcowskiego, urlopu udziela się na okres do dnia, w którym dziecko ukończy wymagany wiek. Nie ma bowiem podstaw prawnych, na podstawie których urlop ojcowski mógłby być kontynuowany po ukończeniu przez dziecko roku życia.

Wniosek o urlop ojcowski wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami należy złożyć najpóźniej na 7 dni kalendarzowych przed terminem rozpoczęcia korzystania z urlopu ojcowskiego. W sytuacji nie zachowania 7 dniowego terminu, pracodawca może odmówić udzielenia urlopu we wskazanym terminie. Jeśli jednak pracownik złoży wniosek ponownie z zachowaniem 7 dniowego terminu na złożenie dokumentów, pracodawca nie może odmówić udzielenia tego urlopu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Przykład 1

Pracownikowi urodziło się dziecko 26 lutego 2010. Pracownik ma prawo do 1 tygodnia (7 dni kalendarzowych)  urlopu ojcowskiego w terminie do 25 lutego 2011. Pracownik dnia 24 stycznia 2011 złożył wniosek o urlop ojcowski w okresie od 27 stycznia do 2 lutego 2011. Pracodawca odmówił udzielenia pracownikowi urlopu ojcowskiego we wskazanym we wniosku terminie podając jako powód odmowy nie zachowanie przez pracownika 7 dni na złożenie wymaganych dokumentów. Dnia 10 lutego 2011 roku pracownik ponownie złożył wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego w terminie od 22 do 28 lutego 2011. Pracodawca udzielił pracownikowi urlopu ojcowskiego w terminie jedynie od 22 do 25 lutego 2011 w związku z tym, iż pozostała część urlopu ojcowskiego przypadała po ukończeniu przez dziecko 12 miesięcy życia.

 

Wymiar urlopu jest niezależny od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Zatem jeśli np. dnia 13. listopada 2010 roku pracownikowi urodziły się bliźniaki, do dnia 12. listopada 2011 roku pracownik ma prawo do 1 tygodnia urlopu ojcowskiego.

Od 1 stycznia 2012 roku wymiar urlopu ojcowskiego zwiększy się do 2 tygodni. W sytuacji gdy urlop ojcowski przypadnie pracownikowi na przełomie roku 2011 i 2012, pracownik ma prawo złożyć do pracodawcy wniosek o udzielenie pozostałej części urlopu. Jednakże jeśli pracownik wykorzysta już wcześniej przysługujący mu tydzień urlopu ojcowskiego, nie może złożyć kolejnego wniosku z prośbą o udzielenie dodatkowego tygodnia urlopu, gdyż urlop ojcowski powinien być udzielany jednorazowo w pełnej wysokości.

 

Przykład 2

Pracownikowi urodziło się dziecko dnia 26 stycznia 2011 roku. Jeśli pracownik złoży wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego w terminie od 26 grudnia 2011 roku do 1 stycznia 2012 roku, może złożyć wniosek z prośbą o udzielenie pozostałego tygodnia urlopu. Urlop ojcowski tego pracownika zostanie przedłużony do 8 stycznia 2012 roku. Gdyby pracownik złożył wniosek o udzielenie urlopu w okresie od 25 do 31 grudnia 2011 roku, pracownikowi nie przysługiwałby dodatkowy tydzień urlopu.

 

Autopromocja

Urlop ojcowski przysługuje ojcu dziecka niezależnie od uprawnień przysługujących matce dziecka. Okres urlopu ojcowskiego może zatem przypadać w okresie przebywania matki na urlopie macierzyńskiem czy urlopie wychowawczym. Urlop ojcowski przysługuje także, gdy matka dziecka jest osobą bezrobotną.

 

Niezbędne dokumenty

 

Autopromocja

Aby uzyskać prawo do urlopu należy złożyć pracodawcy,  w terminie nie krótszym niż 7 dni kalendarzowych przed rozpoczęciem korzystania z urlopu, następujące dokumenty:

 

- pisemny wniosek pracownika o udzielenie urlopu we wskazanym terminie,

- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (oryginał),

- oświadczenie, iż zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został wcześniej pobrany.

 

Poniżej przedstawione są wzory dokumentów.

 

WZÓR WNIOSKU O URLOP OJCOWSKI

 

Poznań, dnia 5. lutego 2011 roku

 

Wniosek o urlop ojcowski

 

Proszę o udzielenie urlopu ojcowskiego w terminie od 14 do 20 lutego 2011 roku na dziecko Adam Adamski urodzone dnia 1 stycznia 2011 roku.

 

....................................   .................................

podpis pracodawcy  i   podpis pracownika

 

 

 

WZÓR OŚWIADCZENIA O NIE POBIERANIU ZASIŁKU MACIERZYŃSKIEGO ZA OKRES URLOPU OJCOWSKIEGO

 

Poznań, dnia 5. lutego 2011 roku

Oświadczenie

 

Oświadczam, iż dotychczas nie pobierałem zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego na dziecko Adam Adamski urodzone dnia 1 stycznia 2011 roku.

 

 ..............................................................

podpis pracownika

W czasie korzystania z urlopu ojcowskiego, pracownik korzysta z ochrony stosunku pracy przewidzianej w art. 177 Kodeksu Pracy.

 

Wynagrodzenie za okres urlopu ojcowskiego

 

Za okres urlopu ojcowskiego pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński. Gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników, zasiłek wypłacany jest bezpośrednio przez ZUS po złożeniu wszystkich niezbędnych dokumentów. Gdy pracodawca zatrudnia 20 lub więcej pracowników, zasiłek wypłacany jest przez pracodawcę, jednakże środki te są zwracane pracodawcy przez ZUS (pracodawca ma prawo umniejszyć należne dla ZUS składki na ubezpieczenia społeczne o wysokość wypłaconego zasiłku macierzyńskiego).

 

Zasiłek macierzyński wynosi 100% jego wymiaru. Należy jednak pamętać, iż podstawa wymiaru zasiłku to średnia składników wliczanych do podstawy wymaru zasiłku z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do zasiłku, po umniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne. 100% zasiłku macierzyńskiego nie oznacza zatem, iż ojciec dziecka otrzyma 100% swojej stałej miesięcznej pensji.

 

Podstawa prawna:

- art. 1823 Kodeksu pracy (Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Dz. U. 1998 nr 21 poz. 94 ze zm., wg stanu prawnego na dzień 26 lipca 2010 roku) 

- art. 29 pkt. 5a, art. 31, art. 36 Ustawy z dn. 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. 2010 nr 77 poz. 512)

- Pismo Głównego Inspektoratu Pracy nr GPP-316-4560-3-1/10/PE/RP w sprawie urlopu ojcowskiego

Helena Warszakowska

Konsultant II

Departament Outsourcingu Rachunkowości

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Grant Thornton Frąckowiak Sp. z o.o.
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  Tabela kursów średnich NBP z 30 listopada 2023 r. - NBP nr 232/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 30 listopada 2023 r. NBP nr 232/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,3492 zł.

  Ulga termomodernizacyjna 2024. Ile zwrotu?

  Ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu PIT dokonywanym w 2024 roku daje możliwość odliczenia maksymalnie 106 tys. zł. Tak wysokie odliczenie w PIT występuje w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim, gdzie każdy z małżonków dysponuje odrębnym limitem w wysokości 53 tys. zł.

  REKLAMA