Jak skorzystać z urlopu ojcowskiego
REKLAMA
REKLAMA
Zobacz wskaźnik: Urlop ojcowski
REKLAMA
Osobą uprawnioną do urlopu ojcowskiego jest ojciec dziecka będący pracownikiem. Urlop ten przysługuje więc ojcu dziecka zatrudnionemu na podstawie stosunku pracy. Nie mają do niego prawa osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych lub prowadzące działalność gospodarczą. Za czas urlopu ojcowskiego pracownik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 100% wynagrodzenia.
Prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje do:
● ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia,
● upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego o przysposobieniu – nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia. W przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.
Przepisy nie uzależniają prawa do urlopu ojcowskiego od korzystania przez rodziców (opiekunów) dziecka z innych form urlopów związanych z rodzicielstwem.
Przepisy nie definiują zwrotu „ojciec wychowujący dziecko”. Można jednak przyjąć, że wychowywanie dziecka wiąże się z istnieniem władzy rodzicielskiej zarówno w sferze formalnej, jak i w jej faktycznym sprawowaniu. W sytuacji gdy pracownik–ojciec jest jej pozbawiony, trudno mówić o wychowywaniu dziecka. Należy więc uznać, że w takim przypadku urlop ojcowski nie będzie przysługiwał. Problem może pojawić się wówczas, gdy rodzice dziecka pozostają w separacji. Formalnie nie ma wynikającego z przepisów zakazu korzystania z urlopu ojcowskiego przez ojca będącego w separacji z matką dziecka, jeżeli sprawuje on czynny udział w wychowywaniu dziecka.
Kiedy pracodawca może przerwać pracownikowi urlop
UWAGA!
Pracownik–ojciec pozbawiony władzy rodzicielskiej i tym samym niewychowujący dziecka, nie ma prawa do urlopu ojcowskiego.
Wniosek pracownika
Udzielenie urlopu ojcowskiego poprzedza złożenie przez pracownika wniosku. Pracownik, chcąc skorzystać z takiego urlopu, powinien złożyć wniosek w terminie nie krótszym niż 7 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z urlopu ojcowskiego (art. 1823 § 2 Kodeksu pracy). W sytuacji gdy między datą złożenia wniosku a wskazanym terminem rozpoczęcia urlopu ojcowskiego nie został zachowany 7-dniowy termin, pracodawca nie ma obowiązku udzielić pracownikowi urlopu w terminie wynikającym z wniosku. Jedynie może to zrobić z własnej woli.
Wniosek pracownika obowiązkowo powinien mieć formę pisemną. Nie można zatem wnioskować o urlop ojcowski w trakcie rozmowy telefonicznej, wysyłając wiadomość sms czy wykorzystując pocztę elektroniczną.
Autor: Sebastian Kryczka
Zobacz cały artykuł na INFORFK: Urlop ojcowski – warunki udzielania i korzystania
Artykuł podpowiada, jak skorzystać z urlopu ojcowskiego oraz jaki jest jego wymiar. Zawiera wzór wniosku o udzielenie urlopu ojcowskiego i wskazuje w jakim terminie należy wystąpić z wnioskiem, aby skorzystać z przysługujących uprawnień. Tekst zawiera liczne przykłady i odpowiedzi na pytania czytelników.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat