REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z jakim kodem rozliczać składki za osoby przebywające na dodatkowym urlopie macierzyńskim i ojcowskim

Joanna Goliniewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W okresie od 1 do 7 lutego 2010 r. pracownik był na urlopie ojcowskim. Od 24 lutego 2010 r. pracownica rozpocznie dodatkowy urlop macierzyński. Z jakim kodem powinniśmy zgłosić te osoby do ubezpieczeń w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu ojcowskiego? Czy należy rozliczać za tych pracowników składki?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu ojcowskiego pracownikom przysługuje zasiłek macierzyński. Osób tych nie należy zgłaszać dodatkowo do ubezpieczeń społecznych na ZUS ZUA. Składki od zasiłku za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego i okres urlopu ojcowskiego należy wykazać w raporcie ZUS RCA z kodem 12 40 xx. Wobec osób korzystających z tych urlopów i pobierających zasiłek macierzyński należy stosować te same zasady, które obowiązują przy rozliczaniu składek za osoby ubezpieczone pobierające „zwykły” zasiłek macierzyński.

UZASADNIENIE

Pracownica, która ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego, podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Tak samo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlega pracownica w trakcie dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, która ma prawo do zasiłku macierzyńskiego (art. 6 ust. 1 pkt 19 ustawy systemowej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wymiar dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wymiar urlopu ojcowskiego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W okresie przebywania na urlopie ojcowskim pracownik podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Zgłoszenie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego jest obowiązkiem płatnika składek, który wypłaca zasiłek. Płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczeń osoby pobierające zasiłek macierzyński wykazując je w imiennych raportach miesięcznych ZUS RCA.

WAŻNE!

Płatnicy składek nie składają zgłoszeń do ubezpieczeń na formularzu ZUS ZUA z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego; wykazanie ubezpieczonego w raporcie ZUS RCA jest traktowane na równi ze zgłoszeniem do ubezpieczeń.

Osoba, która pobiera zasiłek macierzyński, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Osoba ta nie podlega ani obowiązkowo, ani dobrowolnie ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu.

 

Pracownik, który łączy dodatkowy urlop macierzyński lub dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy, który udzielił mu tego urlopu na zasadach określonych w art. 1821 § 4 Kodeksu pracy, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z obu tytułów (art. 9 ust. 6b ustawy systemowej).

Nakładcy, zleceniobiorcy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące, osoby wykonujące odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania oraz duchowni, spełniający jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym tylko z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Osoby te mogą dobrowolnie, na swój wniosek, zgłosić się do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych również z pozostałych, wszystkich lub wybranych tytułów (art. 9 ust. 1c ustawy systemowej).

Za osobę pobierającą zasiłek macierzyński z tytułu przebywania na dodatkowym urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz na urlopie ojcowskim, która podlega z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, pracodawca powinien sporządzić raport ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 40 xx - „osoba pobierająca zasiłek macierzyński” (art. 36 ust. 9a ustawy systemowej).

Więcej na ten temat w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń nr 4/2010

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Webinar: Kasowy PIT 2025

Praktyczny webinar „Kasowy PIT 2025” poprowadzi Monika Brzostowska, doradca podatkowy, ekspert INFORAKADEMII. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi. Podczas webinaru omówione zostaną zasady rozliczania kasowego PIT wchodzące od 2025 r.

Czy większość nabywców towarów i usług, na których wystawiane będą obowiązkowo faktury ustrukturyzowane, zrezygnuje z posiadania tych dokumentów?

Dla większości adresatów czynności wykonanych przez podatników VAT czynnych faktura ustrukturyzowana jako dokument będzie czymś nieznanym – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Zdaniem Profesora faktura ustrukturyzowana nie jest obiektywnie jakimkolwiek dokumentem księgowym, bo brak jest jej „doręczenia” dłużnikowi. W drodze wyjątku faktury te można uznać za „doręczone” innym podatnikom VAT czynnym, ale owo podatkowe „doręczenie” nie wywołuje ex lege skutków cywilnoprawnych. 

Nie wszyscy wnioskujący otrzymali dotację A2.1.1. Jakie dalsze kroki może podjąć przedsiębiorca, którego wniosek nie został objęty wsparciem?

W końcu po trzykrotnym przedłużaniu terminu oceny wniosków 26 września 2024 r. Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało listę rankingową projektów zgłoszonych w ramach inwestycji A2.1.1 Inwestycje wspierające robotyzację i cyfryzację w przedsiębiorstwach z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. 

Zwolnienie z podatku przychodów po umorzeniu kredytu frankowego. Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozszerzyć zakres zwolnienia

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozszerzyć zakres zwolnienia z podatku przychodów, uzyskanych wskutek umorzenia kredytów hipotecznych we frankach - podał resort w uwagach do projektu rozporządzenia, wydłużającego zwolnienie do końca 2026 r.

REKLAMA

Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

Do jakiej kwoty darowizna bez podatku w 2025 roku?

Jak nie zapłacić podatku od darowizn w 2025 roku? Kiedy darowizna będzie zwolniona z podatku? Jakie grypy podatkowe zostały określone przez ustawodawcę? Jakie kwoty wolne w przyszłym roku, a także, jakie stawki podatku od darowizn?

Filmowi księgowi – znasz ich historie? Rozwiąż quiz!
Księgowi na ekranie to nie tylko liczby i dokumenty, ale też intrygi, emocje i zaskakujące zwroty akcji. Jak dobrze znasz filmy, w których bohaterowie związani są z tym zawodem? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę o najciekawszych produkcjach z księgowymi w roli głównej!
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Czy wydane wcześniej interpretacje nadal będą chronić podatników?

Projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące podatku od nieruchomości został skierowany do prac w Sejmie, druk nr 741. Zmiany przepisów planowo mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.  Co te zmiany oznaczają dla podatników, którzy posiadają interpretacje indywidualne? Czy interpretacje indywidualne uzyskane na podstawie obecnie obowiązujących przepisów zachowają moc ochronną od 1 stycznia 2025 roku?

REKLAMA

Integracja kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi od 2025 roku. Obowiązek odroczony do 31 marca

Ministerstwo Finansów poinformowało 20 listopada 2024 r., że uchwalono przepisy odraczające do 31 marca 2025 r. obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. Ale Minister Finansów chce w ogóle zrezygnować z wprowadzenia tego obowiązku. Podjął w tym celu prace legislacyjne. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw (UD125). Ta nowelizacja jest obecnie przedmiotem rządowych prac legislacyjnych.

KSeF obowiązkowy: najnowszy projekt ustawy okiem doradcy podatkowego. Plusy, minusy i niewiadome

Ministerstwo Finansów przygotowało 5 listopada 2024 r. długo wyczekiwany projekt ustawy o rozwiązaniach w obowiązkowym KSeF. Spróbujmy zatem ocenić przedstawiony projekt: co jest na plus, co jest na minus, a co nadal jest niewiadomą. 

REKLAMA