REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlopy 2013

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlopy wychowawcze w 2014 roku

Z początkiem października tego roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która wprowadziła nowe regulacje dotyczące urlopów wychowawczych. Sprawdź, jakie przepisy dotyczące urlopów wychowawczych będą obowiązywały w 2014 roku?

Zmiany w urlopach wychowawczych od 1 października 2013 r.

Od 1 października 2013 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy w urlopach wychowawczych. Zmiany dotyczą m.in. sposobu określenia wymiaru urlopu: z „do 3 lat” na „do 36 miesięcy”.

Świadczenia urlopowe - kiedy przysługują i jak je wykazać w księgach?

Świadczenie urlopowe jest alternatywą dla świadczeń z ZFŚS w przypadku przedsiębiorców niezobligowanych do tworzenia funduszu. Świadczenie to przysługuje raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Jego wypłata jest zwolniona ze składek ZUS, stanowić więc może źródło optymalizacji podatkowej.

Dłuższy urlop wypoczynkowy - kto ma do niego prawo?

Długość urlopu wypoczynkowego została uregulowana w przepisach Kodeksu pracy. Niektórym grupom zawodowym przysługuje jednak prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego - co warto wiedzieć?

Od 17 czerwca 2013 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące urlopów dla pracujących rodziców. Jakie formalności musi spełnić pracująca mama, aby skorzystać z przysługującego jej zasiłku macierzyńskiego?

Jak rozliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Pracownik nie może się zrzec przysługującego mu prawa do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Jeśli odchodzący z przedsiębiorstwa pracownik nie zdoła wykorzystać przysługującego mu urlopu, to zgodnie z regulacjami kodeksowymi pracodawca jest obowiązany wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Urlop rodzicielski - jak z niego skorzystać?

Od 17 czerwca 2013 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu Pracy, która wprowadza zmiany w urlopach. Nowością jest wprowadzenie urlopu rodzicielskiego. Kto i w jakim wymiarze może skorzystać z urlopu rodzicielskiego?

Zasiłki macierzyńskie od 17 czerwca 2013 r.

Dwie najistotniejsze zmiany w zasiłkach macierzyńskich od 17 czerwca 2013 r. to - 26 tygodniowy urlop rodzicielski oraz wydłużony do 6 tygodni dodatkowy urlop macierzyński.

Kiedy pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy

Pracownikom pracującym na podstawie umowy o pracę przysługuje urlopy okolicznościowy, który daje możliwość załatwienie spraw rodzinnych i innych ważnych formalności. Z reguły, choć nie zawsze, z tytułu urlopu okolicznościowego pracownikowi przysługuje pełne wynagrodzenie za pracę.

Urlop macierzyński i rodzicielski. Jak zmienią się przepisy?

Od 1 września 2013 r. możemy mieć aż rok płatnego urlopu na dziecko. Rządowy projekt, który trafił już do Sejmu, zakłada nowe rozwiązania w urlopach macierzyńskich oraz wprowadzenie urlopu rodzicielskiego. Okazuje się jednak, że są równi i równiejsi.

Urlop macierzyński i ojcowski w 2013 r.

W 2013 r. wchodzą w życie istotne zmiany dotyczące urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego. Pojawia się nowa instytucja - urlop rodzicielski.

Urlop okolicznościowy

Urlop okolicznościowy to nazwa zwyczajowa dnia lub dwóch dni zwolnienia z pracy, które pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi w związku z wystąpieniem okoliczności wymienionych w 15 Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

Z jakim kodem rozliczać składki za osoby przebywające na dodatkowym urlopie macierzyńskim i ojcowskim

W okresie od 1 do 7 lutego 2010 r. pracownik był na urlopie ojcowskim. Od 24 lutego 2010 r. pracownica rozpocznie dodatkowy urlop macierzyński. Z jakim kodem powinniśmy zgłosić te osoby do ubezpieczeń w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu ojcowskiego? Czy należy rozliczać za tych pracowników składki?

Czy staż jest wliczany do okresu, od którego nalicza się wymiar urlopu wypoczynkowego

Czy okres pobierania przez bezrobotnego stypendium przyznanego w trakcie stażu wlicza się do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu?

REKLAMA