reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Świadczenia urlopowe - kiedy przysługują i jak je wykazać w księgach?

Świadczenia urlopowe - kiedy przysługują i jak je wykazać w księgach?

Świadczenie urlopowe jest alternatywą dla świadczeń z ZFŚS w przypadku przedsiębiorców niezobligowanych do tworzenia funduszu. Świadczenie to przysługuje raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Jego wypłata jest zwolniona ze składek ZUS, stanowić więc może źródło optymalizacji podatkowej.


Prawo do świadczenia urlopowego


Świadczenie urlopowe mogą wypłacać pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty i nietworzący zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Świadczenie urlopowe jest prawem, a nie obowiązkiem pracodawcy. W związku z tym pracodawca, który nie chce wypłacać świadczenia urlopowego, musi dokonać formalności określonych w ustawie o ZFŚS. Zależą one od stanu zatrudnienia, ustalanego na dzień 1 stycznia danego roku.

Dłuższy urlop wypoczynkowy - kto ma do niego prawo?


UWAGA!

Pracodawcy tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych nie mają możliwości wypłaty świadczeń urlopowych. W praktyce dofinansowania tego typu nazywane są wtedy wczasami pod gruszą.

 

Tabela 1. Świadczenia urlopowe a ZFŚS

Pracodawca

możliwość rezygnacji z ZFŚS i wypłaty świadczeń urlopowych

Sfera budżetowa

obowiązek utworzenia ZFŚS
brak możliwości wypłacania świadczeń urlopowych

Pracodawca spoza sfery budżetowej, zatrudniający co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty

możliwość rezygnacji z ZFŚS lub obniżenia odpisu na ZFŚS - poprzez zapisy w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy, po uzgodnieniu ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników
brak możliwości wypłacania świadczeń urlopowych
rezygnacja z ZFŚS może nastąpić w każdym momencie w roku, niekoniecznie z początkiem roku kalendarzowego

Pracodawca spoza sfery budżetowej, zatrudniający co najmniej 20 pracowników, ale mniej niż 20 w przeliczeniu na pełne etaty

możliwość rezygnacji z ZFŚS i wypłaty świadczeń urlopowych - poprzez zapisy w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania, po uzgodnieniu ze związkiem zawodowym lub przedstawicielami pracowników
istnieje możliwość dobrowolnego wypłacania świadczeń urlopowych
rezygnacja z działalności socjalnej może nastąpić w każdym momencie w roku, niekoniecznie z początkiem roku kalendarzowego

Pracodawca spoza sfery budżetowej, zatrudniający mniej niż 20 pracowników, nieobjęty układem zbiorowym pracy

możliwość rezygnacji z ZFŚS i wypłaty świadczeń urlopowych - poprzez przekazanie informacji pracownikom corocznie do końca stycznia, w sposób przyjęty u danego pracodawcy, np. przez wywieszenie informacji na tablicy ogłoszeń lub przekazanie pisma
niedotrzymanie powyższego terminu - to wykroczenie zagrożone karą grzywny (wyrok z 1 marca 2007 r., sygn. akt I OSK 814/06, niepublikowany)

Źródło: na podstawie www.pip.gov.pl

Pracodawca spełniający warunki dotyczące stanu zatrudnienia, który nie zrezygnował z wypłacania świadczenia urlopowego w sposób określony w ustawie o ZFŚS, jest obowiązany je wypłacać na zasadach określonych w ustawie.

Elastyczny czas pracy - co warto wiedzieć?

Świadczenie urlopowe jest świadczeniem roszczeniowym. Oznacza to, że każdemu pracownikowi, który spełnił niezbędne warunki, świadczenie to bezwzględnie się należy (chyba że pracodawca uregulował poprawnie sytuację, w której świadczenia się nie wypłaca, jak powyżej). Co więcej, pracownik ma prawo dochodzić wypłaty świadczenia w przypadku jej zaniechania przez pracodawcę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polonia Extra

Gazeta dla Polaków w Irlandii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama