REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dłuższe urlopy rodzicielskie dla matek pierwszego kwartału

Subskrybuj nas na Youtube
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Donald Tusk zapowiedział dłuższe urlopy rodzicielskie dla matek pierwszego kwartału, dopłaty do przedszkoli i prawo wyboru dla części rodziców sześciolatków.

Polecamy poradnik: Nowe obowiązki pracodawców w związku ze zmianami w urlopach macierzyńskich!

REKLAMA

Autopromocja


Dłuższe urlopy rodzicielskie dla matek pierwszego kwartału, dopłaty do przedszkoli i prawo wyboru dla części rodziców sześciolatków. To prezenty, które Donald Tusk podarował rodzicom przed majowym weekendem. To co jeszcze niedawno wydawało się niewykonalne, premier załatwił podczas jednej konferencji prasowej.

Większość polityków jest zadowolonych z decyzji premiera. Donald Tusk na konferencji prasowej 26 kwietnia zapowiedział dłuższe urlopy rodzicielskie dla matek pierwszego kwartału, dopłaty do przedszkoli i prawo wyboru dla części rodziców sześciolatków.

Urlop macierzyński i rodzicielski. Jak zmienią się przepisy?


Dłuższe urlopy rodzicielskie także dla matek I kwartału


Działania rządu popiera prezydent Bronisław Komorowski. "Został rozwiązany problem trudny i bolesny, bo przy tak dużym wysiłku na rzecz znalezienia pieniędzy w ramach urlopów wychowawczych tak wielka przepaść między jednym a drugim kwartałem, była pewnie parokrotnie bardziej odczuwana" - mówił prezydent.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według prezydenta, bardzo ważne jest także obniżenie kosztów nauki w przedszkolach. Bronisław Komorowski uważa, że dostępność do przedszkoli jest obecnie warunkiem podstawowym funkcjonowania wielu rodzin.


Ważne!

Dzieci, które urodziły się przed 17 marca 2013 roku nie będą dyskryminowane. Ich rodzice mogą liczyć na roczny urlop rodzicielski, podobnie jak rodzice dzieci urodzonych po pierwszym kwartale 2013 roku.


Roczny urlop dla "matek pierwszego kwartału" to zdaniem Jarosława Kaczyńskiego doskonała ilustracja sposobu rządzenia Donalda Tuska. Zdaniem szefa PiS, "jest pewien sposób rządzenia Tuska: najpierw tworzy problem a później, po jakimś czasie zastanawiania się, rozwiązuje go". "Gorszej metody rządzenia państwem nie ma" - podkreślił prezes PiS.

Z kolei Leszek Miller chwali decyzję premiera. Szef SLD przypomniał przy okazji, że jakiś czas temu jego partia złożyła w Sejmie projekt uchwały dotyczący postulatów "matek pierwszego kwartału".

Gratuluję "matkom pierwszego kwartału" - mówi z kolei rzecznik Ruchu Palikota Andrzej Rozenek. Polityk podkreślił, że jego ugrupowanie od początku popierało postulaty kobiet.

Urlop rodzicielski - kto z niego skorzysta?

Urlop macierzyński i ojcowski w 2013 r.

Solidarna Polska chwali premiera za realizację swoich projektów i zachęca, by sięgał po kolejne. Poseł Andrzej Romanek przypomniał, że był to jeden z głównych postulatów programu "Pomóżmy rodzinie" Solidarnej Polski.

Rodzice dzieci, które urodziły się przed 17 marca 2013 r., mogą liczyć na roczny urlop rodzicielski, podobnie jak rodzice dzieci urodzonych po pierwszym kwartale 2013 r. Premier Donald Tusk ogłosił po spotkaniu z "matkami pierwszego kwartału", że znalazł dodatkowe pieniądze na roczne urlopy dla wszystkich rodziców. Środki na ten cel zostaną pozyskane między innymi z części rezerwy powodziowej oraz z oszczędności w obsłudze zadłużenia. Premier podkreślił, że wpływ na jego decyzję miał upór matek, które domagały się równego traktowania.

 


Dopłaty do przedszkoli


Rząd znalazł też pieniądze na dopłaty do przedszkoli. Pięciogodzinna opieka nad dziećmi w przedszkolach będzie nadal bezpłatna, ale od wrześnie każda kolejna godzina będzie kosztować rodziców złotówkę. Budżet będzie to kosztować dodatkowo około 200 milionów złotych. W sumie na przedszkola w budżecie państwa znajdzie się prawie pół miliarda - poinformował premier Donald Tusk.


Nie wszystkie 6-latki do szkoły


Z ulgą mogą odetchnąć też rodzice pięciolatków. W przyszłym roku nie wszystkie 6-latki będą miały obowiązek pójścia do szkoły. Premier Donald Tusk zmienił decyzje rządu w tej sprawie. Podczas konferencji prasowej zapowiedział, że w przyszłym roku do szkoły obowiązkowo pójdą 6-latki urodzone między styczniem a lipcem. Natomiast młodsze dzieci, czyli urodzone w drugiej połowie roku, będą miały ten obowiązek dopiero w roku 2015. "To powinno złagodzić niepokój rodziców" - stwierdził premier.

Donald Tusk zapowiedział też, że w klasach 1-3 limit dzieci w jednej grupie będzie wynosił 25. Poza tym, będą tworzone oddzielne klasy dla młodszych i starszych uczniów z jednego rocznika.

Szef rządu zapewnił również rodziców dzieci niepełnosprawnych, że wkrótce wszyscy otrzymają zapowiadany dodatek w wysokości 200 złotych. Według zapowiedzi, rodzice mieli otrzymać dodatkowe pieniądze już w kwietniu. Donald Tusk przeprosił za opóźnienie.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

REKLAMA

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA