REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dłuższe urlopy rodzicielskie dla matek pierwszego kwartału

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Donald Tusk zapowiedział dłuższe urlopy rodzicielskie dla matek pierwszego kwartału, dopłaty do przedszkoli i prawo wyboru dla części rodziców sześciolatków.

Polecamy poradnik: Nowe obowiązki pracodawców w związku ze zmianami w urlopach macierzyńskich!

Autopromocja


Dłuższe urlopy rodzicielskie dla matek pierwszego kwartału, dopłaty do przedszkoli i prawo wyboru dla części rodziców sześciolatków. To prezenty, które Donald Tusk podarował rodzicom przed majowym weekendem. To co jeszcze niedawno wydawało się niewykonalne, premier załatwił podczas jednej konferencji prasowej.

Większość polityków jest zadowolonych z decyzji premiera. Donald Tusk na konferencji prasowej 26 kwietnia zapowiedział dłuższe urlopy rodzicielskie dla matek pierwszego kwartału, dopłaty do przedszkoli i prawo wyboru dla części rodziców sześciolatków.

Urlop macierzyński i rodzicielski. Jak zmienią się przepisy?


Dłuższe urlopy rodzicielskie także dla matek I kwartału


Działania rządu popiera prezydent Bronisław Komorowski. "Został rozwiązany problem trudny i bolesny, bo przy tak dużym wysiłku na rzecz znalezienia pieniędzy w ramach urlopów wychowawczych tak wielka przepaść między jednym a drugim kwartałem, była pewnie parokrotnie bardziej odczuwana" - mówił prezydent.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według prezydenta, bardzo ważne jest także obniżenie kosztów nauki w przedszkolach. Bronisław Komorowski uważa, że dostępność do przedszkoli jest obecnie warunkiem podstawowym funkcjonowania wielu rodzin.


Ważne!

Dzieci, które urodziły się przed 17 marca 2013 roku nie będą dyskryminowane. Ich rodzice mogą liczyć na roczny urlop rodzicielski, podobnie jak rodzice dzieci urodzonych po pierwszym kwartale 2013 roku.


Roczny urlop dla "matek pierwszego kwartału" to zdaniem Jarosława Kaczyńskiego doskonała ilustracja sposobu rządzenia Donalda Tuska. Zdaniem szefa PiS, "jest pewien sposób rządzenia Tuska: najpierw tworzy problem a później, po jakimś czasie zastanawiania się, rozwiązuje go". "Gorszej metody rządzenia państwem nie ma" - podkreślił prezes PiS.

Z kolei Leszek Miller chwali decyzję premiera. Szef SLD przypomniał przy okazji, że jakiś czas temu jego partia złożyła w Sejmie projekt uchwały dotyczący postulatów "matek pierwszego kwartału".

Gratuluję "matkom pierwszego kwartału" - mówi z kolei rzecznik Ruchu Palikota Andrzej Rozenek. Polityk podkreślił, że jego ugrupowanie od początku popierało postulaty kobiet.

Urlop rodzicielski - kto z niego skorzysta?

Urlop macierzyński i ojcowski w 2013 r.

Solidarna Polska chwali premiera za realizację swoich projektów i zachęca, by sięgał po kolejne. Poseł Andrzej Romanek przypomniał, że był to jeden z głównych postulatów programu "Pomóżmy rodzinie" Solidarnej Polski.

Rodzice dzieci, które urodziły się przed 17 marca 2013 r., mogą liczyć na roczny urlop rodzicielski, podobnie jak rodzice dzieci urodzonych po pierwszym kwartale 2013 r. Premier Donald Tusk ogłosił po spotkaniu z "matkami pierwszego kwartału", że znalazł dodatkowe pieniądze na roczne urlopy dla wszystkich rodziców. Środki na ten cel zostaną pozyskane między innymi z części rezerwy powodziowej oraz z oszczędności w obsłudze zadłużenia. Premier podkreślił, że wpływ na jego decyzję miał upór matek, które domagały się równego traktowania.

 


Dopłaty do przedszkoli


Rząd znalazł też pieniądze na dopłaty do przedszkoli. Pięciogodzinna opieka nad dziećmi w przedszkolach będzie nadal bezpłatna, ale od wrześnie każda kolejna godzina będzie kosztować rodziców złotówkę. Budżet będzie to kosztować dodatkowo około 200 milionów złotych. W sumie na przedszkola w budżecie państwa znajdzie się prawie pół miliarda - poinformował premier Donald Tusk.


Nie wszystkie 6-latki do szkoły


Z ulgą mogą odetchnąć też rodzice pięciolatków. W przyszłym roku nie wszystkie 6-latki będą miały obowiązek pójścia do szkoły. Premier Donald Tusk zmienił decyzje rządu w tej sprawie. Podczas konferencji prasowej zapowiedział, że w przyszłym roku do szkoły obowiązkowo pójdą 6-latki urodzone między styczniem a lipcem. Natomiast młodsze dzieci, czyli urodzone w drugiej połowie roku, będą miały ten obowiązek dopiero w roku 2015. "To powinno złagodzić niepokój rodziców" - stwierdził premier.

Donald Tusk zapowiedział też, że w klasach 1-3 limit dzieci w jednej grupie będzie wynosił 25. Poza tym, będą tworzone oddzielne klasy dla młodszych i starszych uczniów z jednego rocznika.

Szef rządu zapewnił również rodziców dzieci niepełnosprawnych, że wkrótce wszyscy otrzymają zapowiadany dodatek w wysokości 200 złotych. Według zapowiedzi, rodzice mieli otrzymać dodatkowe pieniądze już w kwietniu. Donald Tusk przeprosił za opóźnienie.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Składka zdrowotna przedsiębiorców - czy wróci ryczałt? Czy jeszcze w 2024 roku nastąpią zmiany?

    O przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców (wg zasad sprzed Polskiego Ładu) apelują zarówno sami przedsiębiorcy, ich stowarzyszenia, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP proponuje, by koszty związane z przywróceniem poprzednich zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców częściowo pokryć przez ograniczenie beneficjentów tzw. wakacji od ZUS.

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    REKLAMA