REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Terminowa umowa o pracę - czy to jej kres po wyroku TSUE?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mateusz Potocki

REKLAMA

Polskie prawo dyskryminuje pracowników zatrudnionych na czas określony. Wyrok TSUE może ograniczyć ich atrakcyjność, ale czy to już kres ich stosowania?

13 marca 2014 roku w sprawie C-38/2013 zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który rozświetlił płomyk nadziei dla pracowników, którzy do tej pory pracowali na podstawie umów terminowych. W omawianej sprawie pracująca w Samodzielnym Zakładzie Psychiatrycznym pielęgniarka najpierw pracowała na podstawie umowy na czas nieokreślony, następnie umowę rozwiązano za porozumieniem stron i ostatecznie zawarto umowę terminową, której kodeksowy okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie niezależnie od czasu na jaki została zawarta. Polskie prawo okazało się być dyskryminujące, a przepisy które różnicują zasady wypowiadania umów pracowników zatrudnionych na czas określony i nieokreślony przy zastrzeżeniu wykonywania podobnych obowiązków są sprzeczne z Dyrektywą 99/70/WE.

REKLAMA

Autopromocja

Kiedy następuje wygaśnięcie umowy o pracę


Umowa do śmierci, wiele umów na krótki okres


Korzystanie z umów na czas określony jest wciąż niezwykle korzystne dla pracodawcy. Dzięki orzecznictwu Sądu Najwyższego dawno zerwano z praktyką, kiedy umowę taką zawierano na dziesięć, czy więcej lat - przyjmując w wykładni, iż umowa zwarta na tak długi czas jest sprzeczna z jej społeczno-gospodarczym przeznaczeniem, a umowy tego typu zaczęto postrzegać jako zawarte na czas nieokreślony.

Kodeks pracy przyjął fikcję prawną, która zakłada, iż trzecia umowa zawarta na czas określony jest traktowana z automatu jako umowa na czas nieokreślony. Istnieje jednak prosty sposób, aby skutecznie ominąć ten przepis. Pomiędzy kolejnymi umowami nie może występować przerwa dłuższa niż miesiąc czasu. Pracodawcy są więc w stanie obejść te wymogi, poprzez chociażby zawarcie umowy cywilnoprawnej w okresie, który doprowadziłby do jej przekształcenia. Jest to o tyle istotne zagadnienie, iż nie wiadomo w jakim związku powyższe problemy pozostaną na tle postulowanych zmian, które zakładają wprowadzenie ograniczenia co do możliwości zawarcia umowy na czas określony do 24 lub 48 miesięcy (w zależności od projektu).

Firmy wprowadzają elastyczny czas pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Krótki okres wypowiedzenia


W odróżnieniu od umów zawartych na czas wykonywania określonej pracy, w umowach na czas określony dopuszcza się wprowadzenie klauzuli pozwalającej na jej wcześniejsze wypowiedzenie przez obie strony. Musi być ona zawarta na minimum sześć miesięcy i nie ma przeszkód, aby stosowny aneks wprowadzić już po zawarciu umowy (musi to być konsens). Początkowo w doktrynie istniał spór co do interpretacji tego przepisu. Zastanawiano się bowiem, czy chodzi tu o okres na jaki umowa została zawarta, czy może okres faktycznie przepracowany po upływie którego można dopiero umowę wypowiedzieć. Sąd Najwyższy przychylił się do pierwszego z przedstawionych rozwiązań. Jednocześnie dopuszcza się (w obrocie jest to zjawisko raczej niepopularne), aby prawo do wypowiedzenia umowy zostało zastrzeżone jedynie na korzyść pracownika (nigdy odwrotnie). Okres ten niezależnie od czasu trwania umowy wynosi dwa tygodnie.

Zapraszamy do dyskusji na forum

 


Bez konsultacji, bez uzasadnienia, bez przywrócenia na stanowisko


Przy wypowiadaniu umowy zawartej na czas nie określony na pracodawcy ciążą pewne dodatkowe obowiązki. Zaniechanie tych czynności może przyczynić się do stwierdzenia wadliwości wypowiedzenia, co skutkuje przywróceniem do pracy przez sąd orzekający. Do tych obowiązków zalicza się uzasadnienie wypowiedzenia oraz obowiązek uprzedniej konsultacji związkowej. Uzasadnienie musi być konkretne i wynikać z poważnych przesłanek (poważną przesłanką może być suma pomniejszych przewinień). Jeżeli na terenie zakładu pracy funkcjonują związki zawodowe pracodawca najpierw pyta, czy konkretny pracownik jest objęty ich ochroną. W ciągu pięciu dni reprezentacja związkowa ma czas na zgłoszenie ewentualnych zastrzeżeń do uzasadnienia wypowiedzenia umowy pracownikowi. Mają one charakter niewiążący, jednakże mogą mieć istotne znaczenie przy orzekaniu w procesie na korzyść pracownika (na marginesie- projekt zbiorowego kodeksu pracy zakłada konsultację już po wypowiedzeniu, tak aby nie stawiała ona związków zawodowych jako podmiotów współuczestniczących w procesie zwalniania pracownika). Zarówno uzasadnienie jak i konsultacja związkowa nie dotyczą pracowników terminowych. W przypadku zwrócenia się do sądu pracy przysługuje im wyłącznie odszkodowanie (nie ma instytucji przywrócenia).

Czy do kontraktu menedżerskiego stosuje się przepisy kodeksu pracy

Powodem do wprowadzenia umów terminowych była chęć uelastycznienia stosunku pracy. Był to prawdopodobnie przemyślany krok ustawodawcy, który miał ważyć interesy obu stron stosunku pracy. Zatem nadużycia jakie zeń wynikają mają również dwojaką naturę. Nie jest to wyłącznie wola cięcia kosztów, ale też (być może) próba omijania przeregulowanej instytucji pracownika zatrudnionego na czas nieokreślony.

 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zarządzanie finansami i procesami finansowo-księgowymi w rosnącym przedsiębiorstwie

W dzisiejszej gospodarce efektywne zarządzanie finansami i procesami finansowymi stanowi kluczowy czynnik sukcesu dla rozwijających się przedsiębiorstw. Praktyka biznesowa pokazuje, że sam wzrost obrotów nie zawsze przekłada się na poprawę kondycji finansowej firmy. Nieumiejętnie zarządzany rozwój może prowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której zwiększającym się przychodom towarzyszą spadająca rentowność i problemy z płynnością finansową.

Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.

REKLAMA

Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Prof. Modzelewski wyjaśnia jak to możliwe

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

Pracujesz na zleceniu - a może to faktyczna umowa o pracę? Jak ustalić i wykazać istnienie stosunku pracy

Osoby wykonujące umowy zlecenia, czy inne umowy cywilnoprawne, mają czasem wątpliwości, czy nie jest to de facto umowa o pracę. Każdy przedsiębiorca słyszał o możliwych kontrolach, podważeniu zatrudnienia, konieczności uzasadniania dlaczego taki a nie inny typ umowy został konkretnej osobie zaproponowany. A co ze swobodą zawierania umów? Czy forma umowy na którą zgadzamy się wspólnie z nowozatrudnioną osobą nie powinna być wystarczająca dla inspekcji pracy skoro zgodnie obie strony złożyły na niej swój podpis? Na te i wiele innych pytań odpowie Czytelnikom ten artykuł.

REKLAMA

Zmiany w podatkach od 2026 r. - wyższy limit zwolnienia z VAT, korekty deklaracji, 6 m-cy vacatio legis

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 6 maja 2025r. Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw dot. podatków w ramach procesu deregulacji. Nowe przepisy mają na celu m.in. ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów ustaw podatkowych oraz doprecyzowanie wątpliwości interpretacyjnych zgłaszanych przez przedsiębiorców w zakresie deklaracji składanej w trakcie lub po zakończeniu kontroli celno-skarbowej. Projekty dotyczą również podwyższenia limitu zwolnienia podmiotowego w VAT oraz likwidacji obowiązku przygotowywania i publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej.

Czego najczęściej dotyczą kontrole z urzędu skarbowego i ZUS-u?

Przedsiębiorcy mają szereg obowiązków wobec państwa - jako podatnicy muszą przestrzegać przepisów podatkowych, a jako płatnicy stosować normy z zakresu ubezpieczeń społecznych. W obu tych sferach często dochodzi do uchybień. Dlatego upoważnione organy sprawdzają, czy firmy przestrzegają obowiązujących przepisów. W naszym artykule przedstawiamy najczęstsze obszary, które podlegają kontroli organów podatkowych lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA