Wypowiedzenie umowy o pracę pracownicy w ciąży
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku umowy o pracę zawartej na czas określony bądź na okres próbny powyżej 1 miesiąca i rozwiązania umowy po upływie 3 miesiąca ciąży umowa jest automatycznie przedłużana do dnia porodu.
REKLAMA
Umowa o pracę podlega szczególnej ochronie w sytuacji, gdy pracownica została zatrudniona na podstawie umowy o prace na czas określony lub na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony lub na okres próbny powyżej 1 miesiąca. Reguluje to art. 41 Kodeksu pracy, zgodnie z którym:
”pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, jak również w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np. z powodu choroby), jeżeli nie upłynął jeszcze okres pozwalający na rozwiązanie umowy w trybie bez wypowiedzenia, o którym mowa w art. 53 K.p.’.
Inaczej jest w sytuacji, gdy pracownica została zatrudniona na umowę o pracę na zastępstwo. Wówczas pracodawca może rozwiązać umowę z ciężarną bez konieczności przedłużania umowy o pracę do dnia porodu.
Jeśli pracodawca zawarł z kobietą w ciąży umowę o pracę na czas określony na okres zastępstwa w pracy innego pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności, to w takim przypadku umowę na zastępstwo można rozwiązać bez obowiązku przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu.
Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Prawo zezwala także na rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą w ciąży, jeśli rozwiązanie ma miejsce z winy pracownicy, np. w przypadku tak zwanej „dyscyplinarki” lub utraty uprawnienia do wykonywania zawodu (art. 177 K.p.) oraz w przypadku likwidacji lub upadłości zakładu pracy. Wówczas umowa z pracownicą w ciąży nie podlega ochronie. Tak samo jest w sytuacji, gdy kobieta w ciąży została zatrudniona na umowę zlecenie czy umowę o dzieło – obie te umowy nie gwarantują jej ochrony przed utratą pracy.
Co ważne, jeśli w zakładzie pracy działają związki zawodowe, przedsiębiorca powinien uzgodnić z nimi termin rozwiązania umowy z pracownicą w ciąży.
Prawo dopuszcza również możliwość rozwiązania za porozumieniem stron umowy o pracę z pracownicą w okresie ochronnym, jeśli pracownica sama zrezygnuje z przysługującej jej ochrony.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat