reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Świadectwo pracy po zakończeniu zatrudnienia terminowego

Świadectwo pracy po zakończeniu zatrudnienia terminowego

Świadectwo pracy jest dokumentem potwierdzającym przebieg zatrudnienia u danego pracodawcy. Co do zasady, wystawiane jest po rozwiązaniu stosunku pracy, a więc gdy zakończeniu ulega swoista prawna więź łączącego pracownika z pracodawcą. Nie każdy ma jednak świadomość tego, że pracodawca jest zobowiązany wystawić ten dokument również po zakończeniu zatrudnienia terminowego. Jak to powinno wyglądać w praktyce?

Zgodnie z art. 97 § 11 jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów. Wprowadzenie przez ustawodawcę takiego zapisu nakłada na pracodawcę konieczność wystawienia świadectwa pracy po zakończeniu zatrudnienia „terminowego”, czyli w momencie zawarcia umowy na czas nieokreślony. Nie oznacza to jednak, że w momencie trwania stosunku pracy na czas określony, zawsze powstanie obowiązek wystawienia świadectwa pracy po upływie terminu  24 miesięcy.

Terminowe umowy o pracę maksymalnie 36 miesięcy

Przykład 1

Pracownik zostaje zatrudniony na 3-miesięczny okres próbny, następnie pracodawca zatrudnia go na podstawie umowy na czas określony – 2 lat. Po tym okresie zawarta zostaje umowa na czas nieokreślony. Kiedy powstanie obowiązek wystawienia tzw. cząstkowego świadectwa pracy?

W tym przypadku, obowiązek wystawienia świadectwa pracy powstanie w momencie zakończenia drugiej umowy terminowej – zawartej na 24 – miesięczny czas określony, a w swojej treści zawierać będzie także  informacje dotyczące zatrudnienia na okres próbny. Zgodnie z art. 97 § 12 , świadectwo pracy wydaje się w dniu upływu terminu, o którym mowa w §1(24 miesiące od zawarcia pierwszej umowy). Jeżeli jednak rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypada po upływie tego terminu, świadectwo pracy wydaje się w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy o pracę.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Przykład 2

Pracodawca zawiera z pracownikiem umowę na czas określony trwający jeden rok. Następnie zawarta zostaje umowa na czas nieokreślony. Kiedy powstaje obowiązek wystawienia świadectwa pracy? Po upływie 24 miesięcy? Czy po zakończeniu umowy terminowej?

W sytuacji opisanej w drugim przykładzie, obowiązek wystawienia świadectwa pracy powstaje po zakończeniu trwania umowy na czas określony.

Uproszczone przepisy o wstępnych badaniach lekarskich od 1 kwietnia 2015 r.

WAŻNE!

Pracodawca ma obowiązek wystawić świadectwo pracy, na wniosek pracownika, po zakończeniu każdej umowy terminowej !!!

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141 z późn. zm).

Autor: Ewa Ręczkowska

ABC-ksiegowe

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

ABC-ksiegowe

ABC-ksiegowe.pl - najnowsze informacje dotyczące obszaru księgowości, rachunkowości i prawa oraz praktyczne wskazówki, ułatwiające samodzielne prowadzenie księgowości.

Zdjęcia

Świadectwo pracy po zakończeniu zatrudnienia terminowego
Świadectwo pracy po zakończeniu zatrudnienia terminowego

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama