REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uproszczone przepisy o wstępnych badaniach lekarskich od 1 kwietnia 2015 r.

Karolina Dołęgowska
Uproszczone przepisy o wstępnych badaniach lekarskich od 1 kwietnia 2015 r.
Uproszczone przepisy o wstępnych badaniach lekarskich od 1 kwietnia 2015 r.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nie wszyscy nowoprzyjmowani do pracy pracownicy będą musieli zostać skierowani na wstępne badania lekarskie. Jeżeli pracownik zostanie zatrudniony wciągu 30 dni od dnia ustania poprzedniego zatrudnienia (rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy) i o ile warunki pracy będą analogiczne na obydwu stanowiskach, wystarczy, że przedstawi aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie wydane u poprzedniego pracodawcy. Taka zmiana zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2015 r.

REKLAMA

Autopromocja

Art. 229 Kodeksu pracy został zmieniony przez ustawę z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. 2014 poz. 1662). Zmiana przepisów dotyczących wstępnych badań lekarskich ma zmniejszyć koszty ponoszone z tego tytułu przez pracodawców i ułatwiać zatrudnianie nowych pracowników. Jeżeli pracownik, w ciągu 30 dni od ustania zatrudnienia, zostaje przyjęty do pracy na stanowisku o analogicznych warunkach, pracodawca nie musi już wysyłać go na badania lekarskie. Wystarczającym potwierdzeniem zdolności do pracy na danym stanowisku będzie okazanie aktualnego orzeczenia lekarskiego lub skierowania na badania, wydanego u poprzedniego pracodawcy. Nowy pracodawca powinien porównać warunki pracy opisane  w skierowaniu na badania lekarskie u poprzedniego pracodawcy z warunkami pracy w nowym miejscu pracy. Jeżeli porównanie to wykaże, że na stanowiskach występowały takie same czynniki środowiska pracy i poziom tych czynników  w poprzednim środowisku pracy był co najmniej taki jak  w u nowego pracodawca, nie będzie potrzeby kierowania na badania.

Powierzenie pracownikowi innej pracy bez wypowiedzenia zmieniającego

Do tej pory pracownik nie musiał przechodzić powtórnych badań jedynie, jeżeli był ponownie zatrudniany  w ciągu 30 dni od ustania stosunku pracy, przez tego samego pracodawcę. Po nowelizacji art. 229 k.p. nowy pracodawca będzie mógł opierać się na orzeczeniu lekarskim wydanym na czas pracy  w innej firmie. To udogodnienie nie może być stosowane do osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych. Do prac szczególnie niebezpiecznych zaliczamy prace stwarzające duże zagrożenia wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi, takie jak: prace na wysokości, prace  w warunkach narażenia na działanie substancji chemicznych (w tym o działaniu rakotwórczym lub mutagennym), prace  w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych, roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe i montażowe prowadzone bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części, prace  w zbiornikach, kanałach, wnętrzach urządzeń technicznych i innych niebezpiecznych przestrzeniach zamkniętych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe przepisy będą miały zastosowanie jedynie do orzeczeń lekarskich wydanych od dnia wejścia  w życie ustawy. Nie będzie więc można, nie kierować na badania pracownika, który  w nowym miejscu pracy okaże orzeczenie lekarskie wydane przed 1 kwietnia 2015 r. Do skierowań na wstępne badania lekarskie i do badań rozpoczętych przed tą datą również będą miały zastosowanie przepisy dotychczasowe.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Nowe brzmienie przepisów, zwłaszcza ze względu na szeroki margines decyzyjności pozostawiony pracodawcom, budzi wątpliwości. Nowelizacja stała się przedmiotem interpelacji poselskiej posłów Jana Warzechy i Bogdana Rzońcy do ministra pracy i polityki społecznej. Posłowie w swoim piśmie zwracają uwagę, że takie regulacje prawne mogą powodować pewne nadużycia. Najwięcej wątpliwości budzi, fakt, że to pracodawca będzie oceniał, czy warunki pracy na stanowisku, na które przyjmuje nowego pracownika, są analogiczne do tych,  w których ten pracownik pracował poprzednio. Wobec tego pracodawca będzie mógł uznać stanowiska za podobne, tylko po to by uniknąć kosztów związanych z badaniami lekarskim. Poza tym niejasne jest na jakiej podstawie pracodawca ma dokonać takiego stwierdzenia – czy wystarczy, że kandydat do pracy opowie, jakie zadania wykonywał, czy pracodawca ma się opierać jedynie o stwierdzenia dotyczące warunków pracy (często bardzo ogólnikowe) zamieszczone  w orzeczeniu lekarskim? Nie zawsze przecież, jest w stanie okazać skierowanie na badanie od poprzedniego pracodawcy, w którym opisano w jakich warunkach pracował.


Posłowie zwracają również uwagę, na fakt, że do tej pory lekarze medycyny pracy sprawowali opiekę nad konkretnymi zakładami pracy, na podstawie umowy z pracodawcą. Tym samym mieli szansę zapoznać się z warunkami pracy  w tym konkretnym zakładzie pracy. Tymczasem uznawanie orzeczeń wydanych na potrzeby pracy u poprzednich pracodawców może niedostatecznie uwzględniać warunki środowiska pracy u nowego pracodawcy. Według posłów, rezygnacja z części wstępnych badań lekarskich będzie skutkować wzrostem skali chorób zawodowych wywołanych sposobem wykonywania pracy. Akceptacja orzeczeń wydanych dla poprzedniego pracodawcy spowoduje, że  w kolejnych badaniach okresowych lekarz medycyny pracy nie będzie miał punktu odniesienia i możliwości oceny dynamiki ewentualnych zmian chorobowych.

Czym jest okres rozliczeniowy w prawie pracy?

W interpelacji wskazano również, że nowa regulacja będzie powodować problemy formalne. Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują możliwości wydawania pracownikowi z jego akt osobowych oryginału lub nawet odpisu orzeczeń lekarskich. Pracodawca nie ma też obowiązku przechowywać skierowania na badanie. Takie regulacje znajdują się  w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r.  w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych  w Kodeksie pracy - do tej pory nie przedstawiono nowelizacji tego rozporządzenia dostosowanej do nowego brzmienia art. 229 k.p.

W odpowiedzi na interpelację, wiceminister Radosław Mleczko poinformował, że projekt rozporządzenia został już skierowany do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania i że rozporządzenie wejdzie  w życie wraz z ustawą nowelizującą tj. 1 kwietnia 2015 r.  W odpowiedzi na pytanie dotyczące wytycznych pomagających ocenić, czy warunki pracy są podobne, wiceminister oświadczył, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie planuje opracowania dodatkowych wytycznych,  w oparciu o które pracodawcy mogliby stwierdzać istnienie porównywalnych warunków pracy. Wiceminister Mleczko zaznaczył jednak, że  w projekcie rozporządzenia znajdują się szczegółowe zapisy dotyczące zakresu informacji objętych skierowaniem na badania lekarskie oraz informacji zawartych  w orzeczeniu lekarskim, a także wzory tych dokumentów. Standaryzacja skierowań i orzeczeń, pozwoli pracodawcom na porównanie czy stanowiska pracy są podobne. Jeżeli pracodawca ciągle będzie miał wątpliwości, co do podobieństwa warunków pracy, jego obowiązkiem będzie wysłanie pracownika na wstępne badania lekarskie.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Limity podatkowe w 2025 roku - PIT, VAT, ryczałt

Początek roku to dla wielu przedsiębiorców, a także księgowych okazja do zaplanowania kolejnych 12 miesięcy intensywnej pracy. Warto pamiętać o obowiązujących w tym roku limitach podatkowych, po przekroczeniu których zmieniają się niektóre obowiązki właścicieli firm. To od nich zależą także określone przywileje i uprawnienia związane z wybraną formą rozliczeń. Sprawdzamy, jak zmieniły się limity na 2025 rok, które bezpośrednio wpływają na zobowiązania na rzecz Urzędu Skarbowego lub ZUS-u. 

Składki ZUS w 2025 r.: działalność gospodarcza (duży i mały ZUS). Kwoty składek i podstawy wymiaru

W ślad za wzrostem minimalnego wynagrodzenia oraz prognozowanym przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem, w 2025 roku zwiększyły się także składki na ubezpieczenia społeczne. ZUS podał kwoty tych składek i podstaw ich wymiaru.

Wspólne rozliczenie PIT: Jak zaoszczędzić na podatkach z małżonkiem? Sprawdź, kto może skorzystać!

Wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem to możliwość, która znacząco może obniżyć należny podatek, zwłaszcza gdy różnice w dochodach są duże. Aby skorzystać z tego rozwiązania, musisz spełnić kilka warunków, takich jak wspólność majątkowa czy odpowiednia forma opodatkowania. Sprawdź, kto może rozliczać się wspólnie i jakie korzyści przynosi to rozwiązanie!

Mały ZUS plus 2025 – zgłoszenia tylko do końca stycznia. Kalkulator obniżonych składek przedsiębiorców na zus.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina przedsiębiorcom, prowadzącym działalność gospodarczą na małą skalę, że do końca stycznia 2025 r. mogą zgłosić się do „małego ZUS plus”, aby opłacać w nowym roku niższe składki liczone od dochodu. Nowego zgłoszenia nie muszą czynić przedsiębiorcy, którzy korzystali z ulgi w grudniu 2024 r. i chcą ją kontynuować.

REKLAMA

Sprzedajesz w internecie? Uważaj na próg 3 225 zł miesięcznie! Za złamanie nowych przepisów grożą surowe kary

To już koniec szarej strefy w sprzedaży przez internet, w tym na takiej popularnej platformie jak Allegro. Jeśli sprzedający przysłowiowy Kowalski uzyskuje przychody 3 225 złotych miesięcznie, musi zarejestrować działalność lub firmę i spodziewać się kontroli podatkowej. Za złamanie nowych regulacji grożą kary i grzywny.

Rząd nie dostrzega tej luki podatkowej. Dlatego teraz tracą wszyscy - państwo i konsumenci

Okazuje się, że rząd nie dostrzega systemowej luki - a mógłby zyskać ponad miliard złotych z podatków i uchronić Polaków przed szeregiem zagrożeń. W związku z tym teraz tracą wszyscy - państwo i konsumenci – alarmuje Warsaw Enterprise Institute w opublikowanym właśnie raporcie.

Będzie super-urząd do kontroli przedsiębiorców. Bo rząd szuka pieniędzy. Jakie skutki dla firm?

Rząd ogłosił pomysł powstania specjalistycznego zespołu mającego na celu skuteczniejszą walkę z szarą strefą i unikaniem opodatkowania. Ma to być "Międzyresortowy Zespół do spraw przeciwdziałania szarej strefie" - już teraz zwany przez niektórych "super-urzędem" lub "super-skarbówką". Nowa inicjatywa zakłada wykorzystanie zaawansowanych technologii analitycznych, które pomogą w precyzyjnym typowaniu podatników do kontroli. Celem projektu jest uszczelnienie systemu podatkowego, poprawa ściągalności podatków, opłat, składek i innych należności publicznoprawnych oraz ograniczenie nielegalnych praktyk w obrocie gospodarczym. Dzięki temu uczciwie działający przedsiębiorcy mają zyskać równą przestrzeń konkurencyjną.

KSeF w 2025 roku: Co musisz wiedzieć, aby uniknąć problemów w 2026 roku?

Przedsiębiorcy, nadchodzi czas zmian! Obowiązkowe e-faktury w KSeF to rewolucja w polskiej księgowości, która wejdzie w życie w 2026 roku. Co zrobić, aby przygotować się na nowe zasady już w 2025 roku? Kluczowe decyzje, technologia i szkolenia – dowiedz się, jak uniknąć chaosu i zyskać przewagę dzięki wcześniejszemu wdrożeniu Krajowego Systemu e-Faktur.

REKLAMA

Od 6 stycznia 2025 r. ZUS przyjmuje wnioski o umorzenie składek od płatników poszkodowanych w wyniku powodzi z września 2024 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że 6 stycznia 2025 roku ruszyło przyjmowanie wniosków o umorzenie składek od płatników poszkodowanych w wyniku powodzi z września 2024 r. Jakie warunki należy spełniać?

Zmiana stawki podatku za garaż w budynkach wielorodzinnych

Od początku 2025 roku zmieniło się opodatkowanie garaży w budynkach wielorodzinnych. W związku nowymi przepisami nastąpiło zrównanie stawek opodatkowania garaży. W niektórych przypadkach oznacza to obniżkę podatku.

REKLAMA