Informacja o warunkach zatrudnienia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zakres informacji o warunkach zatrudnienia różni się w zależności od liczby zatrudnionych pracowników. Pracodawca zawsze informuje na piśmie pracownika o:
● obowiązującej go dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
● częstotliwości wypłaty wynagrodzenia,
● wymiarze urlopu wypoczynkowego,
● długości okresu wypowiedzenia,
● układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty.
Natomiast gdy pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy (jeśli w firmie obowiązuje układ zbiorowy pracy lub pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników), dodatkowo informuje pracowników o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia, przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę – o czym powinien pamiętać pracownik
Zmiana warunków zatrudnienia wymaga formy pisemnej. Należy o niej poinformować pracownika niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie tej zmiany, a w przypadku gdy rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić przed upływem tego terminu – nie później niż do dnia rozwiązania umowy o pracę (art. 29 § 32 Kodeksu pracy).
Wskazówka 1. Informacja o warunkach zatrudnienia musi być zindywidualizowana
Informacja o warunkach zatrudnienia musi być podana w sposób zindywidualizowany, tzn. należy przedstawić pracownikowi do wiadomości obowiązujący go np. wymiar urlopu wypoczynkowego i długość okresu wypowiedzenia, a nie wszystkie przewidziane w przepisach okresy wypowiedzenia umów o pracę czy ogólne przepisy o wymiarze urlopu wypoczynkowego.
PRZYKŁAD
Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony w pełnym wymiarze czasu pracy od 1 listopada 2014 r. do 31 maja 2015 r. Wcześniej w 2014 r. nigdzie nie pracował. Umowa przewiduje 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Staż pracy pracownika wynosi ponad 10 lat. W informacji o warunkach zatrudnienia należało przekazać pracownikowi, że wymiar jego urlopu wypoczynkowego wynosi w 2014 r. proporcjonalnie do okresu zatrudnienia 5 dni, a od 1 stycznia 2015 r. wymiar urlopu wypoczynkowego wyniesie proporcjonalnie do okresu pracy 11 dni (26 dni x 5/12). Ponadto należy mu podać, że obowiązuje go 2-tygodniowy okres wypowiedzenia.
Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne – PDF
Trzeba pamiętać, że w umowie o pracę na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy strony mogą zawrzeć klauzulę dopuszczającą rozwiązanie takiej umowy za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Tylko wtedy możliwe będzie jej wypowiedzenie. W przeciwnym razie umowa taka rozwiązuje się z terminem, na jaki została zawarta, na mocy porozumienia stron lub przez rozwiązanie bez wypowiedzenia. Jeżeli umowa na czas określony nie zawiera w swojej treści okresu wypowiedzenia, to w informacji o warunkach zatrudnienia należy podać, że umowa nie podlega wypowiedzeniu.
Anna Kaczmarczyk
Cały artykuł na INFORFK: Informacja o warunkach zatrudnienia – 5 praktycznych wskazówek, jak ją sporządzić >>
Artykuł zawiera wskazówki podpowiadające, jak prawidłowo sporządzić informację o warunkach zatrudnienia. Zawiera liczne przykłady oraz wzór prawidłowo wypełnionej informacji o warunkach zatrudnienia.
Czytaj także:
"Sporządzanie informacji o warunkach zatrudnienia dla pracownika – praktyczne problemy" >>
"Jak prawidłowo sformułować informację o warunkach zatrudnienia dla pracownika" >>
"Czy informację o warunkach zatrudnienia można zamieścić w umowie o pracę" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat