Jakie będą zmiany w czasie pracy?
REKLAMA
REKLAMA
Rządowy projekt nowelizacji ustawy Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych przewiduje wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy maksymalnie do 12 miesięcy w każdym systemie czasu pracy. Wprowadzenie dłuższego okresu rozliczeniowego ma pomóc pracodawcom lepiej organizować pracę i rozliczać czas pracy oraz umożliwić elastyczne reagowanie na zmieniającą się koniunkturę gospodarczą.
REKLAMA
W zakresie ruchomego czasu pracy projekt zakłada dwa warianty w ustaleniu rozkładów czasu pracy uwzględniających różne godziny rozpoczynania pracy.
Wariant pierwszy:
- zakłada, że pracodawca może wyznaczyć pracownikom różne godziny rozpoczynania pracy w poszczególne dni, z zachowaniem przepisów dotyczących wymiaru czasu pracy, odpoczynku dobowego i tygodniowego.
Wariant drugi:
- przewiduje, że określany będzie przedział czasu, w którym pracownik powinien rozpocząć pracę.
Warianty ruchomego czasu pracy powinny zostać uwzględnione w układzie zbiorowym lub w porozumieniu ze związkami zawodowymi. Wykonywanie pracy w systemie ruchomym będzie możliwe także na wniosek zainteresowanego pracownika, co ma ułatwić godzenie życia zawodowego i rodzinnego.
Czy odszkodowanie należne pracownikowi podlega ochronie przed potrąceniem
Zapraszamy na forum ZUS i prawo pracy
Rozpatrywana łącznie z powyższym projektem jest propozycja poselska, która - oprócz wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy - zakłada także m.in. możliwość wprowadzenia przerywanego czasu pracy. Ma to być możliwe nie tylko, jak obecnie, na podstawie układu zbiorowego pracy, ale również poprzez zastosowanie porozumienia ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników. Zgodnie z proponowanymi przepisami, pracodawca będzie mógł wprowadzić przerwę w pracy, niewliczaną do czasu pracy, w wymiarze przekraczającym 60 minut, z zachowaniem przepisów ochronnych w zakresie dobowego i tygodniowego odpoczynku, pod warunkiem, że pracownik złoży w tej sprawie indywidualny wniosek.
Drugi projekt przewiduje także obniżenie dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych - ze 100% do 80% za pracę w godzinach nocnych, niedziele i święta, oraz z 50% do 30% za nadgodziny w normalny dzień pracy. Zgodnie z tą propozycją, pracodawca będzie mógł zrekompensować pracownikowi pracę w dniu wolnym od pracy (sobota, niedziela i święta) w postaci rekompensaty finansowej lub dnia wolnego udzielonego do końca następnego okresu rozliczeniowego.
Nieobecność w pracy z powodu złej pogody a prawo do wynagrodzenia
Wynagrodzenia specjalistów i menadżerów - raport
A.J.
Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o. o.
ul. Zagrody 20a, 30-318 Kraków
tel.: 12 260 98 10, e-mail: doradcy@doradcy.pl, www.doradcy.pl
Usługi księgowe i doradztwo podatkowe,
pomoc prawno-podatkowa oraz reprezentacja
Klienta przed aparatem skarbowym.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat