Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu rachunkowość. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące rachunkowość.
Czy osoba materialnie odpowiedzialna może być powołana do zespołu spisowego
Aktualizacja: 09.01.2020
Przewodniczący komisji inwentaryzacyjnej chce powołać osobę odpowiedzialną materialnie na członka zespołu spisowego. Czy będzie to zgodne z zasadami? »
Kto w danej jednostce może ponosić odpowiedzialność za spis z natury
Aktualizacja: 19.11.2015
Czy kierownik jednostki może scedować zapisem w instrukcji odpowiedzialność za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury na inną osobę, na przykład na głównego księgowego? »
Jak i dla kogo przeprowadzić szkolenie przed inwentaryzacją
Aktualizacja: 26.02.2016
Z ustawy o rachunkowości wynika jedynie obowiązek przeprowadzenia inwentaryzacji. A w naszej jednostce zapisano w instrukcji inwentaryzacyjnej, że obowiązkowo musi być przeprowadzane szkolenie przed inwentaryzacją. Czy jest to prawidłowe? »
Zmiany w ustawie o rachunkowości w odniesieniu do badania sprawozdań finansowych
Aktualizacja: 26.02.2016
W ustawie o rachunkowości, zgodnie z nowelizacją z dnia 23 lipca, katalog jednostek, których sprawozdania finansowe podlegają corocznie obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta, został rozszerzony o krajowe instytucje płatnicze i instytucje pieniądza elektronicznego (art. 64 ust. 1 pkt 2b znowelizowanej ustawy o rachunkowości). »
Jak przeprowadzić inwentaryzację rur kanalizacyjnych
Aktualizacja: 06.11.2015
Jesteśmy przedsiębiorstwem wodociągów i kanalizacji (działającym w formie spółki z o.o.) posiadającym dużą liczbę środków trwałych trudno dostępnych. W jaki sposób należy przeprowadzić inwentaryzacje takich środków trwałych, jak np. rury kanalizacyjne? »
Biegłych rewidentów i firmy audytorskie czekają duże zmiany w 2016 r.
Aktualizacja: 26.02.2016
Doprecyzowanie pojęcia kluczowego biegłego rewidenta, wprowadzenie definicji międzynarodowych standardów badania oraz krajowych standardów badania, a także wprowadzenie zasady uznawania firm audytorskich zatwierdzonych w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej – to tylko niektóre zmiany, przewidziane w założeniach zmian w ustawie o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz niektórych innych ustaw, która ma wejść w życie w 2016 r. »
Sankcje za niezłożenie skonsolidowanego sprawozdania do KRS
Aktualizacja: 26.02.2016
W przypadku gdy podmiot nie składa sprawozdań do KRS, sąd rejestrowy może wszcząć postępowanie przymuszające. Polega ono na wezwaniu do złożenia dokumentów. W razie niewykonania obowiązków w wyznaczonym (siedmiodniowym) terminie sąd nakłada grzywnę na zobowiązane osoby. W jednym postanowieniu sąd może wymierzyć grzywnę nie wyższą niż 1 tys. zł. Grzywna w tej wysokości może zostać wymierzona trzykrotnie. Gdy to nie przyniesie efektu, sąd może ponawiać jej nakładanie już bez ograniczenia kwotowego. W praktyce zdarza się, że są to kwoty opiewające na kilkadziesiąt tysięcy złotych. »
IFK poleca: Będą zmiany w rachunkowości dla jednostek dużych
Aktualizacja: 05.11.2015
Szykuje się kolejna zmiana w ustawie o rachunkowości. Nowelizacja rozszerzy zakres informacji niefinansowych prezentowanych przez duże jednostki oraz grupy kapitałowe. »
Sprawozdania finansowe spółdzielni mieszkaniowych - zmiany w 2016 r.
Aktualizacja: 26.02.2016
Spółdzielnie mieszkaniowe będą zobowiązane do wykazywania w sprawozdaniu finansowym funduszów własnych oraz ustalania wyniku finansowego. Zmiany będą miały zastosowanie do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2016 r. »
Pełnokrwista postać księgowego, czyli wiedza, praktyka i etyka
Aktualizacja: 03.11.2015
Dobry księgowy, czyli osoba przygotowana do wykonywania zawodu księgowego, ma niezbędną wiedzę merytoryczną, posiada praktyczne umiejętności i doświadczenie w zawodzie, ale także przestrzega zasad etyki zawodowej. A zatem te trzy człony składają się na pełnokrwistą postać księgowego – mówi Franciszek Wala, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, w wywiadzie dla portalu Infor.pl »
IFK poleca: 1 proc. podatku na OPP - zmiany od 9 listopada
Aktualizacja: 02.11.2015
Od 9 listopada 2015 r. zaczną obowiązywać zmiany w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Nowelizacja nakłada nowe obowiązki na organizacje pożytku publicznego (OPP). Szczególnie będzie to dotyczyć OPP, które są uprawnione do otrzymywania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. »
OPP wyodrębnią w ewidencji księgowej środki pochodzące z 1 proc.
Aktualizacja: 26.02.2016
W wyniku zmian o ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawy o fundacjach, która zacznie obowiązywać od 9 listopada 2015 r., organizacje pożytku publicznego (OPP) będą musiały wyodrębniać w ewidencji księgowej środki pochodzące z 1 proc., w tym wysokość środków wydatkowanych na promocję 1 proc. PIT. »
Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej w 2016 r.
Aktualizacja: 29.10.2015
Minister Finansów w drodze rozporządzenia określił normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, które będą obowiązywały w 2016 r. »
Amortyzacja części ukończonej inwestycji
Aktualizacja: 26.10.2015
Czy uzyskanie pozwolenia na użytkowanie części budynku uprawnia do przyjęcia tej części budynku do środków trwałych spółki i do rozpoczęcia amortyzacji? Czy po zakończeniu budowy koszty te, zwiększające wartość środka trwałego, można odpisać jednorazowo w ciężar amortyzacji? »
Czy przedsiębiorcy powinni kontrolować swoich księgowych?
Aktualizacja: 22.10.2015
Kontrola podstawą zaufania – to powiedzenie warto wprowadzać w codzienne życie biznesowe, także w odniesieniu do księgowych. Okazuje się, że zarobki pracownika piastującego stanowiska głównej księgowej w dużych miastach sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych za miesiąc pracy. Jest to więc posada wysoko ceniona i ciesząca się zaufaniem prezesów i właścicieli firm. Nierzadko jednak zdarza się, że chciwość i pazerność ludzka bierze górę nad racjonalnym myśleniem. Prezesi wpadają w pułapki finansowe zastawiane przez główne księgowe. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Doradca podatkowy, Head of Tax w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »