Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu unikanie podwójnego opodatkowania. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące unikanie podwójnego opodatkowania.
Rezydencja podatkowa dla spółek na Malcie
Aktualizacja: 24.10.2016
Podstawową korzyścią jaką dla spółki daje statusu maltańskiego rezydenta podatkowego to brak opodatkowania dochodów powstałych poza krajem rezydencji pod warunkiem nie otrzymywania ich na terytorium kraju rezydencji. Spółka, która posiada status „non-dom rewident”, co do zasady nie jest objęty na Malcie obowiązkiem podatkowym od wszystkich swoich światowych dochodów, ale wyłącznie od tych osiąganych na terytorium Malty oraz tych, które zostały przeniesione do majątku gromadzonego na Malcie. »
Unikanie podwójnego opodatkowania – umowy, wymiana informacji
Aktualizacja: 08.08.2016
Umowy międzynarodowe o unikaniu podwójnego opodatkowania normują szereg rodzajów podatków od dochodów m.in. spółek czy sportowców. Umowy zawierają również zapisy regulujące wymianę informacji pomiędzy państwami. »
Zmiany w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania 2016
Aktualizacja: 04.08.2016
26 lipca 2016 r. w odpowiedzi na interpelację poselską Minister Finansów udzielił informacji o negocjowanych i planowanych zmianach w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania m.in. z Rosją, Francją, Hiszpanią i Brazylią, a także odnośnie przyczyn braku ratyfikacji przez USA umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Polską z 2013 roku. Ponadto Polska w ramach OECD uczestniczy w tworzeniu międzynarodowej konwencji w ramach projektu Base Erosion Profit Shifting (BEPS), która ma na celu przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania. »
Opodatkowanie PIT przychodów zleceniobiorcy z Ukrainy przebywającego w Polsce krócej niż 183 dni
Aktualizacja: 07.06.2016
Spółka prowadzi działalność gospodarczą i zatrudnia pracowników z Ukrainy na podstawie umowy zlecenia. Osoby te mają stałe miejsce zamieszkania na Ukrainie oraz czasowo zameldowani są w Polsce. W ciągu roku podatkowego przebywać będą w Polsce poniżej 183 dni? W jaki sposób opodatkować uzyskiwane przez nich przychody? »
Jak uniknąć podwójnego opodatkowania
Aktualizacja: 20.04.2016
Podatnicy uzyskujący dochody zarówno w kraju, jak i za granicą niejednokrotnie mają problemy z ich rozliczeniem, szczególnie w przypadku, gdy te same dochody uzyskane przez podatników są obejmowane podatkiem również w kraju ich uzyskania. Dlatego też, w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania pomiędzy państwami zawierane są odpowiednie umowy. »
Umowy o unikaniu wzajemnego opodatkowania z Etiopią i Sri Lanką
Aktualizacja: 01.04.2016
Sejm wraził zgodę na ratyfikację konwencji o unikaniu wzajemnego opodatkowania z Etiopią oraz ze Sri Lanką. Wejście w życie konwencji może spowodować aktywizację dwustronnej współpracy gospodarczej, a także ożywić dwustronną współpracę podatkową między Polską a tymi państwami. »
Rozliczenia w ramach cash poolingu a polsko-francuska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
Aktualizacja: 21.03.2016
W polsko-francuskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania brak jest odwołania do przesłanki tożsamości odbiorcy odsetek i podmiotu uprawnionego (klauzuli beneficial owner), dlatego dla skorzystania z art. 11 ust. 1 ww. umowy wystarczy, aby odsetki były wypłacone osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę we Francji. »
Wygrana w zagranicznych zakładach bukmacherskich - rozliczenie PIT
Aktualizacja: 18.02.2016
Wygrane w zakładach bukmacherskich zarówno w Polsce jak i za granicą uzyskane przez osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Od dochodów uzyskiwanych w Polsce pobierany jest zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% przez uprawniony podmiot urządzający i prowadzący zakłady wzajemne. Jak powinien być natomiast rozliczony dochód od wygranej uzyskanej poza granicami Polski? »
Umowa agencyjna z zagranicznym agentem – skutki podatkowe
Aktualizacja: 09.11.2015
Realizując umowę agencyjną z kontrahentem zagranicznym należy mieć na uwadze ryzyko podatkowe związane z możliwością rozpoznania po stronie polskiego przedsiębiorcy zakładu zagranicznego. W takiej sytuacji istnieje konieczność opodatkowania części dochodów przedsiębiorstwa poza granicami kraju - z uwzględnieniem zagranicznych regulacji prawno podatkowych obowiązujących w tym zakresie. »
Opodatkowanie wynagrodzeń polskich ekspertów za pracę w Holandii – zasada 30%
Aktualizacja: 04.09.2015
Podejmując zatrudnienie u holenderskiego pracodawcy, czy to w związku z oddelegowaniem przez polskiego pracodawcę, czy też w formie lokalnego zatrudnienia, warto rozważyć możliwość skorzystania z swoistej ulgi podatkowej określanej w Holandii jako „30% tax ruling”. »
Umowa z Etiopią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania
Aktualizacja: 16.07.2015
Polska zawarła umowę z Etiopią dotyczącą unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu. »
Obliczanie 183 dni w związku z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania z Litwą
Aktualizacja: 09.07.2015
Prawidłowe wyliczenie 183 dni przebywania za granicą ma doniosłe znaczenie w przypadku rozstrzygania obowiązków podatkowych związanych z opodatkowaniem przez podatników przychodów (dochodów) z pracy najemnej wykonywanej za granicą. »
Kilka krajów wypadło z listy rajów podatkowych
Aktualizacja: 11.06.2015
Kilka krajów, głównie z rejonu Karaibów, ale także Gibraltar zostało skreślonych z listy rajów podatkowych. Transakcje z podmiotami zarejestrowanymi w nich nie powinny już budzić takich podejrzeń fiskusa, jak do tej pory. »
Skrócenie listy rajów podatkowych od 19 maja 2015 r.
Aktualizacja: 28.05.2015
Niedawne skrócenie listy tzw. rajów podatkowych o siedem takich obszarów oznacza m.in. zmniejszenie liczby podmiotów podlegających regulacjom ws. opodatkowania dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej, tzw. CFC – wskazuje ekspert z Kancelarii SPCG. Chodzi o wejście w życie 19 maja 2015 r. dwóch rozporządzeń ministra finansów z dnia 23 kwietnia 2015 r. ws. określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową (tzw. rajów podatkowych) - w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych i w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. »
Nowa konwencja podatkowa z Bośnią i Hercegowiną
Aktualizacja: 09.04.2015
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, która upoważnia go do ratyfikacji Konwencji między Polską a Bośnią i Hercegowiną o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieganiu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Stowarzyszenie Konsumentów Polskich
Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »