Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu VAT - zakres opodatkowania. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące VAT - zakres opodatkowania.
Czy oddział szpitalny może być uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozliczeniach VAT?
Aktualizacja: 25.10.2011
Kwestia, dotycząca uznania oddziału szpitalnego za zorganizowana część przedsiębiorstwa w świetle przepisów podatkowych, ma kluczowe znaczenie przy odprowadzaniu podatku VAT. »
Stawka VAT dla sprzedaży mieszkań wraz z piwnicami i garażami
Aktualizacja: 26.04.2012
W przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego z garażem, która jest objęta jedną transakcją (dostawą), można zastosować stawkę obniżoną. Do takiej transakcji (dostawy) należy zastosować stawkę obniżoną 8% (do końca 2010 r. 7%). »
Nieruchomość nie musi być obligatoryjnym składnikiem przedsiębiorstwa
Aktualizacja: 13.10.2011
Przedsiębiorcy decydują się wnieść cały majątek małej firmy rodzinnej do spółki akcyjnej. W skład aportu wchodzą wszystkie składniki firmy z wyjątkiem nieruchomości. Spółka akcyjna będzie korzystała z tych nieruchomości na podstawie umowy dzierżawy. Sądy administracyjne potwierdzają, że fiskus nie ma racji uważając, że aport w takiej sytuacji nie jest przedsiębiorstwem. »
Aktualizacja: 07.10.2011
Usługi zakwaterowania i wyżywienia rodziców dzieci leczonych w szpitalu oraz opiekunów dorosłych pacjentów, wykonywane przez zakład opieki zdrowotnej, w sytuacji gdy zmierzają do osiągnięcia celu terapeutycznego (medycznego), korzystają ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT. Zwolnienie to jest możliwe jeżeli obecność ww. osób w trakcie hospitalizacji pacjentów jest konieczna ze względu na stan chorego i przewidywany korzystny wpływ na leczenie. »
Opłaty za media mogą być składnikiem ceny najmu
Aktualizacja: 06.10.2011
Podatnik może tak ukształtować swoje stosunki gospodarcze, że cena najmu będzie obejmować także opłatę za media. Wówczas będzie to jedna usługa obejmująca czynsz i media, którą można udokumentować jedną fakturą VAT i zastosować do niej zwolnienie. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 31 maja 2011 (sygn. I FSK 740/10). »
Czy usługi kulturalne są objęte podatkiem VAT?
Aktualizacja: 06.10.2011
Jestem muzykiem i kompozytorem oraz autorem tekstów. Przygotowuje autorskie programy poetycko-muzyczne, które prezentuję np. w domach kultury, otrzymując wynagrodzenie w formie honorarium. Czy w związku z prowadzoną działalnością powinienem wystawiać faktury VAT? »
Wspólnoty mieszkaniowe zwolnione z VAT przy rozliczaniu kosztów utrzymania
Aktualizacja: 27.09.2011
Ministerstwo Finansów poinformowało, że obowiązuje już rozporządzenie Ministra Finansów z 20 września 2011 r., wprowadzające m.in. zwolnienie dla wspólnot mieszkaniowych w zakresie rozliczania mediów związanych z utrzymaniem poszczególnych lokali wykorzystywanych wyłącznie na cele mieszkaniowe. »
Dokumentowanie transakcji łańcuchowych
Aktualizacja: 21.09.2011
Czasem polski podatnik VAT wykonuje usługi na rzecz podatnika zarejestrowanego w innym kraju Unii Europejskiej lecz przedmiot tych usług zostaje dostarczony na rzecz innego podatnika niż zleceniodawca. Wtedy na gruncie ustawy o VAT mamy do czynienia bądź z transakcją łańcuchową, bądź z transakcją trójstronną. »
Czy darowizna przedsiębiorstwa dziecku jest opodatkowana VAT?
Aktualizacja: 09.09.2011
Przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Dlatego też darowizna przedsiębiorstwa swojemu dziecku włącznie ze wszystkimi środkami trwałymi, zobowiązaniami i należnościami nie podlega opodatkowaniu VAT. »
Czy odszkodowanie wypłacane przez najemcę wynajmującemu podlega VAT?
Aktualizacja: 31.08.2011
Jeżeli płatności o charakterze odszkodowawczym (w tym też kary umowne) nie będą miały bezpośredniego związku z żadną czynnością ekwiwalentną (mającą charakter świadczenia ze strony podmiotu zobowiązanego), wówczas kwota otrzymanych odszkodowań nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT. »
Czy można stosować stawkę 0% VAT, gdy w dokumencie celnym podano zaniżoną wartość towarów?
Aktualizacja: 26.08.2011
Spółka X w czerwcu 2011 r. dokonała eksportu towarów. Za pomocą jednego zgłoszenia celnego zostały odprawione dostawy udokumentowane różnymi fakturami. Do dnia złożenia deklaracji VAT-7 za czerwiec Podatnik posiadał potwierdzenie wywozu tych towarów (komunikat IE-599). Przy czym okazało się, że jedna z faktur została błędnie podsumowana, tzn. suma wykazana w fakturze jest niższa niż rzeczywista kwota wynikająca z zsumowania poszczególnych pozycji faktury. W drugiej fakturze Spółka X przez pomyłkę zaniżyła cenę sprzedaży. »
Usługa gastronomiczna, czy sprzedaż towarów – jaka stawka VAT przy sprzedaży lodów?
Aktualizacja: 26.04.2012
Okazuje się, że nie jest łatwo stosować przepisy VAT także podmiotom sprzedającym lody. Inna stawka obowiązuje bowiem przy sprzedaży lodów bez świadczenia usługi gastronomicznej, czyli „na wynos” (5%), a inna gdy lody są serwowane do spożycia „na miejscu” (8%). Są jednak sytuacje, gdy trudno stwierdzić, czy jest świadczona usługa gastronomiczna, czy mamy do czynienia tylko ze sprzedażą. »
Gotowe posiłki sprzedawane w opakowaniach i dowożone do klienta opodatkujemy 8% VAT-em
Aktualizacja: 26.04.2012
Świadczę usługi związane z wyżywieniem polegające na serwowaniu posiłków oraz dostarczaniu gotowych dań na podstawie zamówień składanych przez klientów. Czy wobec wykonywanej usługi mogę naliczać 8% stawkę VAT? »
Czy odsetki od lokat bankowych uzyskane przez spółdzielnie mieszkaniowe i TBS-y są wolne od CIT?
Aktualizacja: 10.08.2011
Towarzystwo Budownictwa Społecznego zajmuje się budowaniem domów mieszkalnych i ich eksploatacją na zasadach najmu. Najemcy wpłacają kaucję mieszkaniową, zwracaną w momencie opuszczenia lokalu. Pieniądze z kaucji TBS umieszcza na lokatach bankowych, uzyskując z nich dochód w postaci odsetek. Cały uzyskiwany dochód, w tym ten z odsetek TBS przeznacza na cele związane z utrzymywaniem zasobów mieszkaniowych. Czy TBS powinno zapłacić podatek dochodowy od odsetek z takich lokat? »
Jaki VAT od sprzedaży gruntu przeznaczonego częściowo pod zabudowę?
Aktualizacja: 26.04.2012
Przeznaczenie danych gruntów w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego bywa mieszane, tj. mogą być to przykładowo działki budowlano-leśne, w ramach których wydzielona jest cześć przeznaczona pod zabudowę i część przeznaczona na inne cele (tu: leśne). »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Doradzamy klientom we wszystkich obszarach podatkowych i prawnych
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »