Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu VAT - zakres opodatkowania. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące VAT - zakres opodatkowania.
Czy sprzedaż działki trzeba opodatkować VAT
Aktualizacja: 03.02.2014
Ciąg działań takich jak: nabycie działek przeznaczonych pod zabudowę, scalenie działek, uzbrojenie terenu, wystąpienie o pozwolenie na budowę budynku z przeznaczeniem na usługi, oddanie działek w najem, poszukiwanie nabywców poprzez biuro nieruchomości oraz za pośrednictwem Internetu - wskazuje na aktywność w zakresie obrotu nieruchomościami. Sprzedaż działki w takich okolicznościach jest opodatkowana VAT. »
Usługi medyczne zwolnione z VAT
Aktualizacja: 27.01.2014
Usługi z zakresu opieki medycznej, które podlegają zwolnieniom z podatku VAT, muszą służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia. Jakie usługi medyczne mogą korzystać ze zwolnienia z VAT? »
Aktualizacja: 23.12.2013
Organizacjom pożytku publicznego działającym na podstawie ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie przysługuje wiele zwolnień z podatków i opłat. »
Bitcoin i wirtualne przedmioty - opodatkowanie PIT i VAT
Aktualizacja: 18.12.2013
Co roku rośnie wartość obrotu wirtualną kryptowalutą bitcoin, także w Polsce. Również coraz popularniejszym przedmiotem sprzedaży są tzw. wirtualne przedmioty, czyli nabyte podczas gier online praw do posiadania funkcjonujących w danej grze postaci, środków płatniczych, czy innych "rzeczy". Czy dochody osiągane ze sprzedaży tych praw powinny być opodatkowane PIT, a sam obrót podatkiem VAT? Wyjaśnia Ministerstwo Finansów. »
Zmiany w rozliczaniu VAT w 2014 r.
Aktualizacja: 13.12.2013
Na 2014 rok ustawodawca zapewnił nam poważne zmiany w podatkach. Dla spółek komandytowo-akcyjnych nowy rok przyniesie zmiany w rozliczaniu podatku dochodowego, natomiast dla znacznie większego grona podatników – rewolucja styczniowa dotyczyć będzie zasad rozliczania VAT-u. »
Pożyczka dla Rosjanina nie podlega VAT
Aktualizacja: 09.12.2013
Czynny podatnik podatku od towarów i usług udziela pożyczki pieniężnej osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, posiadającej stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rosji, tj. świadczy na rzecz tej osoby usługę finansową. Wynagrodzeniem z tytułu świadczenia tej usługi są odsetki. Czy usługa ta korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług? »
Sprzedaż złomu firmie niebędącej czynnym podatnikiem VAT
Aktualizacja: 09.12.2013
Czynny podatnik podatku od towarów i usług sprzedaje złom, wymieniony w załączniku nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług. Nabywcą złomu jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą, który nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Czy w opisanej sytuacji podatek należny z tytułu sprzedaży złomu rozlicza sprzedawca czy nabywca? »
Porady dietetyczne udzielane przez Internet nie są zwolnione z VAT
Aktualizacja: 06.12.2013
Zdaniem WSA w Poznaniu porady dietetyczne świadczone przez Internet nie stanowią usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Tym samym nie podlegają zwolnieniu od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT. Zdaniem sądu leczenie wymaga bezpośredniego kontaktu z lekarzem, a zatem leczenie przez Internet nie jest możliwe. »
VAT 2014 - koniec zwolnienia z VAT sprzedaży towarów używanych
Aktualizacja: 04.12.2013
Od 2014 r. przedsiębiorcy nie będą mogli korzystać ze zwolnienia z VAT sprzedając używane składniki firmowego majątku. Nowelizacja znosi bowiem pojęcie „towarów używanych” w dotychczasowym brzmieniu. W konsekwencji obowiązkowe będzie opodatkowanie VAT-em sprzedaży również tych towarów, przy zakupie których nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT-u, w tym także środków trwałych i wyposażenia. »
Premie i prezenty świąteczne - jak opodatkować?
Aktualizacja: 04.12.2013
Przekazywanie pracownikom premii i prezentów z okazji świąt Bożego Narodzenia należy rozliczać podatkowo. Przedsiębiorca powinien pamiętać o przychodach odbiorcy, własnych kosztach oraz o podatku VAT. »
Zmiany przepisów ustawy o VAT 2013 i 2014
Aktualizacja: 27.11.2013
Najważniejsze zmiany przepisów ustawy o VAT wprowadzone nowelizacją z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy wchodzą w życie w trzech terminach, czyli 20 września 2013 r., 1 października 2013 r. oraz od 1 stycznia 2014 r. »
Krótkoterminowy najem samochodu – rozliczenie VAT
Aktualizacja: 26.11.2013
Czynny podatnik podatku od towarów i usług prowadzi działalność gospodarczą, w zakresie usług wynajmowania samochodów osobowych. W okresie od 1 do 15 września 2013 r. podatnik będzie wynajmował samochód podatnikowi podatku od wartości dodanej z innego państwa członkowskiego. Samochód wydany zostanie usługobiorcy w Krakowie, który będzie nim jeździł po terytorium Polski i innych państw Unii Europejskiej. Czy wynajem samochodu jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT w Polsce? »
Aktualizacja: 11.12.2013
Stawka podatku VAT na pobierane z internetu e-booki wynosi 23 proc., natomiast książki papierowe oraz książki elektroniczne utrwalone na fizycznym nośniku (np. płyta CD) obciążone są stawką podatku VAT w wysokości 5 proc. A zatem stawka VAT na książki jest zróżnicowana w zależności od nośnika. Czy e-booki mogłyby być również opodatkowany obniżoną stawką VAT? »
Zmiany w VAT od 1 października 2013 - wyjaśnienia MF
Aktualizacja: 11.12.2013
Przedstawiamy wyjaśnienia Ministerstwa Finansów dotyczące zmian w VAT obowiązujących od 1 października 2013 r., które zostały wprowadzone ustawą z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. »
Ulgi i zwolnienia podatkowe dla nowych firm 2013 / 2014
Aktualizacja: 10.10.2013
Zaliczka na PIT do zapłaty raz na kwartał. Zapłata VAT dopiero po otrzymaniu wynagrodzenia od kontrahenta. Nie tylko z takich przywilejów podatkowych mogą korzystać przedsiębiorcy rozpoczynający działalność. Jednak odroczenia płatności, a nawet zwolnienia podatkowe nie zawsze są dla przedsiębiorców opłacalne. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?