reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Kiedy "wpada się" w VAT

Kiedy "wpada się" w VAT

Opodatkowanie VAT danej transakcji jest czasem niespodzianką dla jej stron. Warto więc wiedzieć kiedy możemy stać się podatnikami VAT ze wszelkimi tego faktu konsekwencjami.

Etap 1

Ustal, czy to co robisz podlega opodatkowaniu VAT


Opodatkowaniu VAT podlega:


odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;


eksport towarów;


import towarów;


wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;


wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Opodatkowaniu VAT podlegają również towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:

1) rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;

2) zaprzestania przez Ciebie jako podatnika VAT wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, gdy jesteś zobowiązany do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Czynności powyższe podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.

Oznacza to, że musisz opodatkować te czynności podatkiem VAT nawet wtedy, gdy np. pomimo obowiązku nie zarejestrowałeś się jako podatnik VAT, nie posiadasz koncesji bądź zezwolenia na wykonywanie określonego rodzaju działalności, bądź też nie zachowałeś wymaganej przepisami formy (np. pisemnej bądź aktu notarialnego), jeśli pomimo to wykonanie czynności wywołało możliwe do stwierdzenia ich skutki.

Dostawa towarów

Dostawą towarów jest „odpłatne przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel”. Oznacza to, że zawsze, gdy dochodzi do przeniesienia tego prawa w sensie ekonomicznym, (nawet gdy w sensie prawnym nie dochodzi do przeniesienia własności), mamy do czynienia z dostawą towarów (np. w przypadku umowy komisu). Do najczęstszych czynności skutkujących dostawą towarów należą sprzedaż i zamiana.

Pamiętaj, że za „towary” uważa się nie tylko rzeczy ruchome, ale m.in. wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Dostawą towarów są również:
1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa, prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
6. nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, w szczególności:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Burchard

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama