REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługi telekomunikacyjne z zagranicy

usługi telekomunikacyjne z zagranicy
usługi telekomunikacyjne z zagranicy

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę działalność gospodarczą. Ostatnio przeszedłem na telefonię internetową i otrzymałem pierwsze faktury z zagranicy. Jak mam rozliczyć te faktury ?

Odpowiedź

Autopromocja

Mamy do czynienia z importem usług. Usługa jest świadczona w Polsce przez przedsiębiorcę zagranicznego - podlega zatem opodatkowaniu VAT w Polsce.

Na fakturach znajduje się najprawdopodobniej naliczony zagraniczny VAT. Niestety nie może Pan odliczyć sobie tego podatku. Ewentualnie może Pan wystąpić o jego zwrot do administracji podatkowej państwa, gdzie ma siedzibę usługodawca.

 tej sytuacji, w związku z nabywaniem przedmiotowych usług, będą Państwo obowiązani do wystawiania faktur wewnętrznych (art. 106 ust. 7 ustawy o VAT) z naliczonym polskim VAT według obowiązującej dla usług telekomunikacyjnych stawki 22% (podatek ten stanowi jednocześnie kwotę podatku naliczonego podlegającego odliczeniu - art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT).

Import usług wykazywany jest w poz. 34 i 35 deklaracji VAT-7/VAT-7K. Obowiązek podatkowy powstawać będzie w omawianym przypadku z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu nabycia tych usług - art. 19 ust. 19 w zw. z art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy.

W miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, który w tym przypadku stanowi podatek należny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółka korzysta ze Skype'a. W umowie określono termin płatności na 15 każdego miesiąca. 31 marca spółka otrzymała fakturę za kwiecień. Ponieważ usługę nabywano od podatnika zagranicznego, spółka jest zobowiązana rozliczyć import usług. Obowiązek podatkowy powstanie 15 kwietnia. Dlatego spółka będzie zobowiązana rozliczyć w deklaracji za kwiecień zarówno podatek należny, jak i naliczony.

Podstawę opodatkowania importu usług stanowić będzie w omawianej sytuacji kwota zawierająca naliczony luksemburski VAT (w przykładzie z pytania Czytelnika - 115 zł). Żaden bowiem przepis nie pozwala na wyłączenie z podstawy opodatkowania importu usług naliczonego zagranicznego VAT (podobnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chorzowie w piśmie z 18 października 2006 r., nr USPPIV/440/69/06/P-I/90578).

Bez znaczenia jest w omawianej sytuacji ograniczony zakres danych znajdujących się na otrzymywanej przez Państwa fakturze. O wystąpieniu importu usług i powstaniu obowiązku jego rozliczenia nie decyduje bowiem treść otrzymywanej od zagranicznego podatnika faktury, lecz obiektywny fakt nabycia przez polskiego podatnika podlegającej opodatkowaniu VAT w Polsce usługi świadczonej przez zagranicznego podatnika.

• art. 2 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 19 ust. 19 w zw. z art. 19 ust. 13 pkt 1, art. 27 ust. 3 pkt 2 w zw. z art. 27 ust. 4 pkt 7, art. 86 ust. 2 pkt 4 oraz art. 106 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

Tomasz Krywan

konsultant podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  REKLAMA