Wystąpienie o stwierdzenie nadpłaty VAT po rozwiązaniu spółki cywilnej
REKLAMA
REKLAMA
Rozwiązanie (likwidacja) spółki cywilnej powoduje, że traci ona podmiotowość podatkowo- prawną, co powoduje że z tym samym momentem traci ona również zdolność procesową do bycia stroną w postępowaniu podatkowym prowadzonym na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej oraz zdolność sądową uregulowaną w ustawie prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
REKLAMA
Skoro więc spółka przestała istnieć, przestał też istnieć podmiot określonych zobowiązań podatkowych (np. nadpłaty). Tym samym nie może być wszczęte postępowanie w sprawie stwierdzenia nadpłaty w podatku VAT. Wspólnicy nie mają możliwości wystąpienia do organów skarbowych po rozwiązaniu spółki, o stwierdzenie nadpłaty.
Obowiązujące przepisy nie przewidują uznania wspólników, czy jednego wspólnika za następców prawnych zlikwidowanej spółki cywilnej.
Nie ma przepisu umożliwiającego uznanie prawa wspólników nieistniejącej spółki cywilnej domagania się w jej imieniu należności za okres jej funkcjonowania.
Wspólników nieistniejącej spółki Ordynacja podatkowa zalicza do kręgu tzw. osób trzecich. Dlatego też po rozwiązaniu spółki cywilnej wspólnicy objęci są przepisami określonymi w rozdziale 15 Ordynacji.
Polecamy: VAT 2010
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat