reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Wystąpienie o stwierdzenie nadpłaty VAT po rozwiązaniu spółki cywilnej

Wystąpienie o stwierdzenie nadpłaty VAT po rozwiązaniu spółki cywilnej

W momencie rozwiązania spółki cywilnej jej wspólnicy tracą możliwość wystąpienia o stwierdzenie nadpłaty w podatku od towarów i usług.

Rozwiązanie (likwidacja) spółki cywilnej powoduje, że traci ona podmiotowość podatkowo- prawną, co powoduje że z tym samym momentem traci ona również zdolność procesową do bycia stroną w postępowaniu podatkowym prowadzonym na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej oraz zdolność sądową uregulowaną w ustawie prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. 

Skoro więc spółka przestała istnieć, przestał też istnieć podmiot określonych zobowiązań podatkowych (np. nadpłaty). Tym samym nie może być wszczęte postępowanie w sprawie stwierdzenia nadpłaty w podatku VAT. Wspólnicy nie mają możliwości wystąpienia do organów skarbowych po rozwiązaniu spółki, o stwierdzenie nadpłaty. 

Obowiązujące przepisy nie przewidują uznania wspólników, czy jednego wspólnika za następców prawnych zlikwidowanej spółki cywilnej.

Nie ma przepisu umożliwiającego uznanie prawa wspólników nieistniejącej spółki cywilnej domagania się w jej imieniu należności za okres jej funkcjonowania.
Wspólników nieistniejącej spółki Ordynacja podatkowa zalicza do kręgu tzw. osób trzecich. Dlatego też po rozwiązaniu spółki cywilnej wspólnicy objęci są przepisami określonymi w rozdziale 15 Ordynacji. 

Polecamy: VAT 2010

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Bernacka-Stachniałek

Adwokat i doradca restrukturyzacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama