REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rada Naukowa wspiera księgowych

Teresa Cebrowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Profesjonalny księgowy musi nie tylko umieć identyfikować problemy, ale także je rozwiązywać.

Świadomość, że zawód księgowego potrzebuje naukowego wsparcia, była przesłanką powołania Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Autopromocja

Dziś Rada to organ o silnym potencjale merytorycznym. Tworzą ją wysokiej klasy eksperci, profesorowie i doktorzy ze wszystkich ośrodków akademickich. Cechuje ich ogromny dorobek naukowy, bogate doświadczenie zawodowe, troska o przyszłość rachunkowości i zawodu księgowego. Rada prowadzi wielokierunkowe działania. Zajmuje się m.in. rozwojem zawodu, prowadząc prace nad projektem klasyfikacji i certyfikacji zawodu księgowego. Opracowała i upowszechnia zasady wynikające z Kodeksu zawodowej etyki w rachunkowości, propaguje profesjonalizm zawodowy oraz wskazuje na jego znaczenie w rozwoju gospodarki kraju.

Działalność edukacyjna

Działa także na rzecz szeroko rozumianej edukacji. W trosce o ustawiczne pogłębianie wiedzy i umiejętności z zakresu rachunkowości wzbogaca treści programów edukacyjnych dla księgowych i menedżerów, zwłaszcza o tematy trudne, będące jedną z przyczyn nieprawidłowości pojawiających się w księgach rachunkowych i sprawozdaniach finansowych. Inicjuje nowe formy szkolenia (e-learning), tworzenie baz programów, doskonalenie umiejętności wykładowców.

Organizując cenione konkursy na najlepsze prace habilitacyjne, doktorskie, magisterskie i dyplomowe z dziedziny rachunkowości, przetwarzania danych, analizy i finansów, działająca w ramach Rady Kapituła wyszukuje i promuje młode wyróżniające się kadry. Wydawane przez Radę Naukową Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości stanowią wysoko punktowane publikacje naukowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rada Naukowa zajmuje się także inicjowaniem i opiniowaniem projektów prawa gospodarczego i finansowego, szczególnie z punktu widzenia ich zgodności z rozwiązaniami międzynarodowymi oraz logiką ekonomiczną. Zaawansowane są prace nad projektem standardu rachunkowości dla małych i średnich przedsiębiorstw. W listopadzie we Wrocławiu odbędzie się konferencja naukowa poświęcona tej problematyce.

Radzie Naukowej przewodniczy prof. dr hab. Zbigniew Luty - kierownik Katedry Rachunkowości Finansowej i Kontroli Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, prezes Oddziału Dolnośląskiego SKwP, zaś wiceprzewodniczącymi są dr Zdzisław Fedak - redaktor naczelny miesięcznika Rachunkowość i prof. SGH dr hab. Anna Karmańska. Sekretarzem naukowym jest dr Teresa Cebrowska z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Badania naukowe

Wśród dziewięciu działających komisji nową, powołaną po raz pierwszy jest Komisja ds. Badań Naukowych Rachunkowości. Kieruje nią prof. dr hab. Stanisława Surdykowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Komisja zamierza określić pożądane kierunki badań naukowych w rachunkowości polskiej, przy uwzględnieniu głównych nurtów i stanu rozwoju tych badań na świecie. Efektem będzie wskazanie prac badawczych, jakie należy podjąć, i tematów, którymi warto i trzeba się zająć. Pozwoli to sprostać oczekiwaniom stawianym przed rachunkowością, pomóc praktyce w zidentyfikowaniu najtrudniejszych problemów i wskazać metody ich rozwiązania.

Warto przybliżyć plany prac komisji Rady Naukowej SKwP przede wszystkim dlatego, by zachęcić do współpracy wszystkich, którym bliskie są podejmowane tematy i działania, zarówno tych, którzy są już praktykami, jak i przyszłych księgowych.

TERESA CEBROWSKA

doktor, sekretarz naukowy Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  REKLAMA