reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Pisma Ministra Finansów

Korekta podatku naliczonego w przypadku wyboru zwolnienia

Aktualizacja: 18.03.2008

14 lutego br. Minister Finansów wydał interpretację (PT5/033/1/EKQ/08/210), w której określił, jak należy dokonać korekty podatku naliczonego, gdy podatnik będzie wykonywał tylko czynności zwolnione z VAT lub wybierze zwolnienie ze względu na wysokość obrotów. »

Interpretacja Ministra Finansów w sprawie pracowniczych programów emerytalnych

Aktualizacja: 17.03.2008

W celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa, na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), przekazuję wyjaśnienia dotyczące zaliczania do kosztów podatkowych składki podstawowej płaconej przez pracodawców w związku z realizacją pracowniczych programów emerytalnych. »

Interpretacja Ministra Finansów w sprawie ulgi meldunkowej

Aktualizacja: 12.03.2008

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami oraz rozbieżnymi interpretacjami organów podatkowych w zakresie stosowania przepisów art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) dotyczących zwolnienia od podatku dochodowego przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a-c ustawy, w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), uprzejmie wyjaśniam. »

Od przekształcenia starych praw spółdzielczych nie ma VAT

Aktualizacja: 22.01.2008

Jeśli ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego nastąpiło przed 1 maja 2004 r., przy przekształceniu w prawo własnościowe nie występuje obowiązek naliczenia VAT. »

Miejsce zamieszkania zmienia obowiązki podatkowe

Aktualizacja: 13.12.2007

Podatnik, który zmieni swoje miejsce zamieszkania na zagraniczne, będzie w Polsce podlegał ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. »

Ministerstwo Finansów w sprawie opodatkowania pakietów medycznych dla pracowników

Aktualizacja: 12.12.2007

Pracownicy, którzy od pracodawców otrzymują nieodpłatne świadczenia, muszą wiedzieć, że ich wartość jest przychodem podlegającym opodatkowaniu. Będzie tak np. przy otrzymywaniu pakietów medycznych. »

Klasyfikacja wydatków na szkolenia i koszty sądowe

Aktualizacja: 06.12.2007

Wydatki z tytułu opłat za uzyskanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego o zatrudnionym pracowniku powinny być ujawnione w paragrafie 451 - Opłaty na rzecz budżetu państwa, z odpowiednia czwartą cyfrą Wydatki poniesione na szkolenie BHP pracowników własnych, będących członkami służby cywilnej należy klasyfikować w paragrafie 4550 - Szkolenia członków korpusu służby cywilnej. »

Czy zniesienie współwłasności lokalu podlega podatkowi od spadków i darowizn

Aktualizacja: 16.10.2007

Na gruncie dzierżawionym od gminy w 1/4 zbudowano segment z czterema samodzielnymi lokalami. Podatnik nie posiada aktu notarialnego na budynek, a jedynie na dzierżawę gruntu. Jest właścicielem mieszkania o największej powierzchni. Każdy z lokatorów finansował oddzielnie budowę swojego mieszkania i w równych kwotach powierzchnię wspólną, np. klatkę schodową, dach, fundamenty. Obecnie podatnicy chcą znieść współwłasność, a przy okazji sporządzić akt notarialny budynku. Notariusz twierdzi, że jedynie właściciel największego mieszkania jest zobowiązany zapłacić podatek od spadku i darowizny od nadwyżki powierzchni mieszkania ponad 1/4. Czy rzeczywiście przy zniesieniu współwłasności tylko lokator dysponujący największą powierzchnią jest zobowiązany zapłacić podatek od spadków i darowizn? »

Centrum interesów życiowych można przenieść

Aktualizacja: 11.09.2007

Podatnik, który pracuje na stałe w Austrii, powinien płacić podatek dochodowy wyłącznie w Austrii, gdzie znajduje się centrum jego interesów życiowych. »

Dochody zagranicznych artystów są różnie opodatkowane

Aktualizacja: 04.09.2007

Dochody artystów ukraińskich są zwolnione z podatku w Polsce, gdyż w znacznym stopniu są one finansowane z funduszy publicznych. Dochody artystów białoruskich będą podlegały opodatkowaniu w Polsce. »

Zaświadczenie podatkowe można wydać na formularzu wnioskodawcy

Aktualizacja: 23.08.2007

Na żądanie wnioskodawcy organ podatkowy jest zobowiązany wydać zaświadczenie na przedstawionym przez niego formularzu - stwierdza Ministerstwo Finansów. »

Jaką polisę powinno wykupić biuro rachunkowe

Aktualizacja: 21.08.2007

Osoby prowadzące biura rachunkowe mają problem z określeniem, czy polisa OC, którą opłacają, chroni ich przed odpowiedzialnością z tytułu usług księgowych, jak i wypełniania deklaracji, czyli usług wchodzących w zakres doradztwa podatkowego. »

Otrzymane zaliczki są opodatkowane

Aktualizacja: 30.07.2007

Otrzymane przed wydaniem towaru zaliczki będą opodatkowane tak jak czynność, której dotyczą. Odnosi się to również do zaliczki otrzymanej na poczet sprzedaży nieruchomości. »

Klasyfikacja wydatków na usługi analiz, opinii i tłumaczeń i prawidłowe sporządzenie sprawozdania Rb-NDS

Aktualizacja: 19.07.2007

W związku z pismem z 5 lutego 2007 r., nr RIO-I-432-9/07 w sprawie wątpliwości klasyfikacyjnych zgłaszanych przez jednostki samorządu terytorialnego – Ministerstwo Finansów – w zakresie pkt 2 i 3 – uprzejmie informuje: »

Pismo Ministra Finansów do Prezesów Regionalnych Izb Obrachunkowych

Aktualizacja: 19.07.2007

Jak interpretować art. 183 ustawy o finansach publicznych? Jaka jest szczegółowość planu przychodów i wydatków? Jak prawidłowo sporządzać kwartalne sprawozdanie Rb-NDS? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama