REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pisma Ministra Finansów

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wstępną opłatę należy rozliczać w czasie

Ujęcie w księgach rachunkowych na określony dzień kosztu pośredniego decyduje o sposobie jego rozliczenia jako kosztu podatkowego.

Skuteczna korekta deklaracji pozwala uniknąć kary grzywny

Niedopuszczalne jest nakładanie kary grzywny w drodze mandatu karnego w przypadku złożenia przez podatnika prawnie skutecznej korekty deklaracji.

Stypendia od osób fizycznych nie zawsze podlegają opodatkowaniu

Z podatku mogą być zwolnione środki na stypendia pochodzące od osób fizycznych tylko wtedy, gdy zostały przekazane na fundusz stypendialny uczelni wyższej.

Obiady w szkolnych stołówkach z 7-proc. VAT do końca 2010 roku

Usługi gastronomiczne, w tym świadczone przez stołówki szkolne, objęte są obniżoną stawką VAT i nie ma możliwości ich zwolnienia z opodatkowania.

REKLAMA

Zaległa pensja podlega opodatkowaniu

Wynagrodzenia ze stosunku pracy wypłacone w 2008 roku podlegają opodatkowaniu również w tym roku, także gdy dotyczą lat ubiegłych.

Ujęcie w klasyfikacji budżetowej dotacji dla samodzielnego zakładu opieki zdrowotnej

W związku z pismem z dnia [...] nr [...] w sprawie klasyfikacji dotacji dla samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:

Dochód pełnoletniego dziecka obejmuje składki

Dochód pełnoletniego dziecka niepowodujący obowiązku zapłaty podatku ustala się pomniejszając przychód wyłącznie o koszty jego uzyskania.

Zasady zaokrąglania mogą działać na korzyść podatników

Zaokrąglenie podstawy opodatkowania lub kwoty podatku Belki do pełnych złotych może powodować zmniejszenie obciążeń fiskalnych.

REKLAMA

Akredytacja nie jest konieczna do ulgi

Posiadanie akredytacji przez organizatora szkoleń nie ma wpływu na zwolnienie z PIT świadczeń przyznanych pracownikowi w związku z jego dokształcaniem.

Po przekształceniu powstaje przychód

W wyniku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową u wspólników może powstać przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Korekta podatku naliczonego w przypadku wyboru zwolnienia

14 lutego br. Minister Finansów wydał interpretację (PT5/033/1/EKQ/08/210), w której określił, jak należy dokonać korekty podatku naliczonego, gdy podatnik będzie wykonywał tylko czynności zwolnione z VAT lub wybierze zwolnienie ze względu na wysokość obrotów.

Interpretacja Ministra Finansów w sprawie pracowniczych programów emerytalnych

W celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa, na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), przekazuję wyjaśnienia dotyczące zaliczania do kosztów podatkowych składki podstawowej płaconej przez pracodawców w związku z realizacją pracowniczych programów emerytalnych.

Interpretacja Ministra Finansów w sprawie ulgi meldunkowej

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami oraz rozbieżnymi interpretacjami organów podatkowych w zakresie stosowania przepisów art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) dotyczących zwolnienia od podatku dochodowego przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a-c ustawy, w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), uprzejmie wyjaśniam.

Od przekształcenia starych praw spółdzielczych nie ma VAT

Jeśli ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego nastąpiło przed 1 maja 2004 r., przy przekształceniu w prawo własnościowe nie występuje obowiązek naliczenia VAT.

Miejsce zamieszkania zmienia obowiązki podatkowe

Podatnik, który zmieni swoje miejsce zamieszkania na zagraniczne, będzie w Polsce podlegał ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Ministerstwo Finansów w sprawie opodatkowania pakietów medycznych dla pracowników

Pracownicy, którzy od pracodawców otrzymują nieodpłatne świadczenia, muszą wiedzieć, że ich wartość jest przychodem podlegającym opodatkowaniu. Będzie tak np. przy otrzymywaniu pakietów medycznych.

Klasyfikacja wydatków na szkolenia i koszty sądowe

Wydatki z tytułu opłat za uzyskanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego o zatrudnionym pracowniku powinny być ujawnione w paragrafie 451 - Opłaty na rzecz budżetu państwa, z odpowiednia czwartą cyfrą Wydatki poniesione na szkolenie BHP pracowników własnych, będących członkami służby cywilnej należy klasyfikować w paragrafie 4550 - Szkolenia członków korpusu służby cywilnej.

Czy zniesienie współwłasności lokalu podlega podatkowi od spadków i darowizn

Na gruncie dzierżawionym od gminy w 1/4 zbudowano segment z czterema samodzielnymi lokalami. Podatnik nie posiada aktu notarialnego na budynek, a jedynie na dzierżawę gruntu. Jest właścicielem mieszkania o największej powierzchni. Każdy z lokatorów finansował oddzielnie budowę swojego mieszkania i w równych kwotach powierzchnię wspólną, np. klatkę schodową, dach, fundamenty. Obecnie podatnicy chcą znieść współwłasność, a przy okazji sporządzić akt notarialny budynku. Notariusz twierdzi, że jedynie właściciel największego mieszkania jest zobowiązany zapłacić podatek od spadku i darowizny od nadwyżki powierzchni mieszkania ponad 1/4. Czy rzeczywiście przy zniesieniu współwłasności tylko lokator dysponujący największą powierzchnią jest zobowiązany zapłacić podatek od spadków i darowizn?

Centrum interesów życiowych można przenieść

Podatnik, który pracuje na stałe w Austrii, powinien płacić podatek dochodowy wyłącznie w Austrii, gdzie znajduje się centrum jego interesów życiowych.

Dochody zagranicznych artystów są różnie opodatkowane

Dochody artystów ukraińskich są zwolnione z podatku w Polsce, gdyż w znacznym stopniu są one finansowane z funduszy publicznych. Dochody artystów białoruskich będą podlegały opodatkowaniu w Polsce.

Zaświadczenie podatkowe można wydać na formularzu wnioskodawcy

Na żądanie wnioskodawcy organ podatkowy jest zobowiązany wydać zaświadczenie na przedstawionym przez niego formularzu - stwierdza Ministerstwo Finansów.

Jaką polisę powinno wykupić biuro rachunkowe

Osoby prowadzące biura rachunkowe mają problem z określeniem, czy polisa OC, którą opłacają, chroni ich przed odpowiedzialnością z tytułu usług księgowych, jak i wypełniania deklaracji, czyli usług wchodzących w zakres doradztwa podatkowego.

Otrzymane zaliczki są opodatkowane

Otrzymane przed wydaniem towaru zaliczki będą opodatkowane tak jak czynność, której dotyczą. Odnosi się to również do zaliczki otrzymanej na poczet sprzedaży nieruchomości.

Klasyfikacja wydatków na usługi analiz, opinii i tłumaczeń i prawidłowe sporządzenie sprawozdania Rb-NDS

W związku z pismem z 5 lutego 2007 r., nr RIO-I-432-9/07 w sprawie wątpliwości klasyfikacyjnych zgłaszanych przez jednostki samorządu terytorialnego – Ministerstwo Finansów – w zakresie pkt 2 i 3 – uprzejmie informuje:

Pismo Ministra Finansów do Prezesów Regionalnych Izb Obrachunkowych

Jak interpretować art. 183 ustawy o finansach publicznych? Jaka jest szczegółowość planu przychodów i wydatków? Jak prawidłowo sporządzać kwartalne sprawozdanie Rb-NDS?

Zwolnienia z akcyzy - wyjaśnienia MF

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 10 stycznia 2007 r. poinformowało, że rozporządzeniem z dnia 22 grudnia 2006 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 243, poz. 1766) utrzymano maksymalne dopuszczalne prawem Wspólnoty Europejskiej całkowite zwolnienie od akcyzy biokomponentów dodawanych do paliw ciekłych, jak również wprowadzono ulgę od paliw zawierających biokomponenty w wysokości dozwolonej w Dyrektywie Rady 2003/96/WE.

Nowa grupa podatników będzie zobowiązana do ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej

Ministerstwo Finansów ogłosiło nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, które wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2007 r.

REKLAMA