| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Pisma Ministra Finansów > Skuteczna korekta deklaracji pozwala uniknąć kary grzywny

Skuteczna korekta deklaracji pozwala uniknąć kary grzywny

Niedopuszczalne jest nakładanie kary grzywny w drodze mandatu karnego w przypadku złożenia przez podatnika prawnie skutecznej korekty deklaracji.


Podatnicy mogą skorygować złożoną deklarację przez złożenie korekty wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem jej przyczyn. Wynika to z art. 81 Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Jednocześnie kodeks karny skarbowy w art. 16a stanowi, że nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe ten, kto złożył skuteczną korektę deklaracji z uzasadnieniem przyczyny korekty i uiścił należność podatkową.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 5154) wypowiedziało się w sprawie nakładania grzywien na podatników korygujących swoje rozliczenia. Chodziło o rzekome zalecenie dla organów podatkowych informowania o każdym przypadku uszczuplenia podatkowego tzw. komórki karnej skarbowej. W rezultacie na podatników niemalże automatycznie są nakładane mandaty karne, nawet jeśli złożą korektę deklaracji wraz z wyjaśnieniami.

Ministerstwo wyjaśniło, że nie kierowało do organów skarbowych wytycznych w zakresie karania podatników składających prawnie skuteczną korektę. Nie może budzić wątpliwości fakt, że złożenie prawnie skutecznej korekty deklaracji w świetle kodeksu karnego skarbowego skutkuje niepodleganiem karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe. Niedopuszczalne jest zatem nakładanie w tych przypadkach kar grzywny w drodze mandatów karnych.

Resort podkreślił, że warunkiem nałożenia kary grzywny w drodze mandatu jest wyrażenie przez sprawcę wykroczenia skarbowego zgody na przyjęcie mandatu. Zgodę tę odnotowuje się w protokole przesłuchania lub na dokumencie mandatu karnego. Upoważniony organ postępowania przygotowawczego lub jego przedstawiciel, wymierzając karę grzywny w drodze mandatu, określa, jakie wykroczenie skarbowe jest zarzucane sprawcy, oraz ma obowiązek pouczyć go o warunkach dopuszczalności postępowania mandatowego, a zwłaszcza o skutkach braku zgody.

Zdaniem MF, uwzgledniając przepisy regulujące kwestie instytucji czynnego żalu oraz zasady postępowania mandatowego, nie można zgodzić się z tezą o nadużywaniu prawa oraz realizacji przez urzędników skarbowych zalecenia informowania o każdym stwierdzonym uszczupleniu podatkowym tzw. komórki karnej skarbowej. Jeżeli takie przypadki miałyby miejsce, podatnik zachowuje prawo do złożenia skargi na bezprawne działanie organu podatkowego.

Ważne!

Warunkiem nałożenia kary grzywny w drodze mandatu karnego jest wyrażenie przez sprawcę wykroczenia skarbowego zgody na przyjęcie mandatu

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK