| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Pisma Ministra Finansów > Ujęcie w klasyfikacji budżetowej dotacji dla samodzielnego zakładu opieki zdrowotnej

Ujęcie w klasyfikacji budżetowej dotacji dla samodzielnego zakładu opieki zdrowotnej

W związku z pismem z dnia [...] nr [...] w sprawie klasyfikacji dotacji dla samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:


W myśl obowiązujących przepisów ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89) publiczny zakład opieki zdrowotnej, prowadzony w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, może otrzymać dotacje budżetowe na cele wskazane w art. 55 ust. 1. Dotacje, zgodnie z art. 55 ust. 2, może przyznać podmiot, który utworzył samodzielny zakład opieki zdrowotnej.

Poza podmiotami wymienionymi w art. 55 ust. 2 ww. ustawy, dotacje może przyznać, na mocy przepisu art. 55 ust. 3, również:

1) właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego - w przypadku dotacji, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 3,

2) minister właściwy do spraw zdrowia - w przypadku dotacji, o której mowa w ust. 1 pkt 4.

Zgodnie z brzmieniem art. 106 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104 z późn.zm.), dotacjami celowymi są dotacje na realizację określonych zadań, zaś dotacjami podmiotowymi są dotacje na dofinansowanie działalności bieżącej ustawowo wskazanego podmiotu.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 14 czerwca 2006 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, dotacje, o których mowa w art. 55 ust. 1 ww. ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, z wyjątkiem pkt 3, który dotyczy inwestycji i zakupów inwestycyjnych, ujmuje się w:

§ 249 „Dotacja podmiotowa z budżetu dla samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej utworzonego przez organ administracji rządowej lub przez państwową uczelnię” albo w

§ 256 „Dotacja podmiotowa z budżetu dla samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej utworzonego przez jednostkę samorządu terytorialnego” w zależności od tego, jaki organ utworzył zakład.

Skoro jednostka samorządu terytorialnego przyznając dotację spzoz-owi, dla którego jest organem założycielskim, na realizację zadań wymienionych w art. 55 ust. 1 pkt 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej klasyfikuje tę dotację jako podmiotową, to również dotacja przekazana przez samorząd na ww. zadania do zakładu utworzonego przez organ administracji rządowej lub uczelnię medyczną powinna być zaliczona do dotacji podmiotowych i zaklasyfikowana w § 249.

Mając powyższe na uwadze, Ministerstwo Finansów wyraża stanowisko, że dotacja udzielona Samodzielnemu Publicznemu Klinicznemu Szpitalowi Okulistycznemu w Warszawie powinna być ujęta w sprawozdaniu Rb 28S w § 249 „Dotacja podmiotowa z budżetu dla samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej utworzonego przez organ administracji rządowej lub państwową uczelnię”, z odpowiednią czwartą cyfrą.

Pismo Ministerstwa Finansów

Departament Finansów Samorządu Terytorialnego

ST2-4834/49/SZH/2008/393

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Blog Prawa Zamówień Publicznych

Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK