reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Pisma Ministra Finansów > Zasady zaokrąglania mogą działać na korzyść podatników

Zasady zaokrąglania mogą działać na korzyść podatników

Zaokrąglenie podstawy opodatkowania lub kwoty podatku Belki do pełnych złotych może powodować zmniejszenie obciążeń fiskalnych.


Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 3627) wypowiedziało się w sprawie wysokości podatku od zysków kapitałowych. Zgodnie z ustawą o PIT stawka podatku Belki (podatek od oszczędności) wynosi 19 proc., jednak w praktyce jego wysokość znacznie odbiega od przepisów ustawowych, sięgając nawet 37 proc. zysku. Wszystko za sprawą zasad zaokrąglania podatków do pełnego złotego określonych w art. 63 par. 1 Ordynacji podatkowej. Zawyżanie podatku dotyczy głównie niewielkich kwot, przy których wartość zaokrąglenia stanowi istotny procent. O problemie poruszonym przez posłów wcześniej informowała Gazeta Prawna.

MF wyjaśniło, że płatnicy przy dokonywaniu wypłat z tytułu dochodów kapitałowych zobowiązani są do zaokrąglenia do pełnych złotych podstawy opodatkowania i kwoty podatku podlegającej zapłacie, w ten sposób, że pomijają końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy (zaokrąglenie w dół), a podwyższają do pełnych złotych końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy (zaokrąglenie w górę). Zaokrąglenia dotyczą zatem niewielkich kwot (do 50 groszy). Resort zwrócił uwagę, że powyższe reguły mogą działać także na korzyść podatników. W wyniku zaokrąglenia do pełnych złotych, w zależności od wysokości końcówki kwoty podlegającej zaokrągleniu, może dojść do obniżenia kwoty podstawy opodatkowania lub kwoty podatku (przykładowo przychód 96 gr, po zaokrągleniu 1 zł, podatek 19 proc. - 19 gr, podatek do zapłaty po zaokrągleniu 0 zł). MF nie podziela zatem opinii, że obowiązujące zasady zaokrąglania stanowią istotny czynnik wpływający na osiągane przez podatników zyski i na planowanie inwestycji oraz są dla nich krzywdzące.

19 proc. wynosi stawka podatku od oszczędności

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama