Od przekształcenia starych praw spółdzielczych nie ma VAT
REKLAMA
REKLAMA
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską wyjaśniło zasady opodatkowania przeniesienia własności lokali mieszkalnych w spółdzielniach mieszkaniowych. Wątpliwości posłów budziła kwestia obciążania członków spółdzielni dokonujących przekształcenia spółdzielczych praw do lokalu w odrębną własność podatkiem dochodowym, VAT oraz podatkiem od zasiedzenia gruntów.
REKLAMA
Resort wskazał, że jeżeli przeniesienie własności lokalu odbywa się zgodnie z ustawowymi wytycznymi, nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu PIT. Zasady zawierania umowy przeniesienia własności lokalu z członkiem spółdzielni mieszkaniowej, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, regulowane są przepisami ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Umowa jest zawierana po dokonaniu przez członka spółdzielni m.in. spłaty przypadającej na jego lokal części kosztów budowy, będących zobowiązaniami spółdzielni.
Natomiast w odniesieniu do VAT Ministerstwo Finansów poinformowało, że opodatkowanie występuje wyłącznie w przypadku, gdy ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu i jego zasiedlenie miało miejsce po 30 kwietnia 2004 r. i pod warunkiem, że przekształcenie nastąpiło przed upływem pięciu lat od ustanowienia spółdzielczego prawa do lokalu. Stawka podatku wyniesie co do zasady 7 proc., a podstawę opodatkowania stanowi różnica między wartością rynkową lokalu a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego pomniejszoną o kwotę podatku.
Po upływie pięcioletniego okresu przekształcenia objęte są zwolnieniem z VAT. Jeżeli natomiast ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz jego zasiedlenie nastąpiło przed 1 maja 2004 r., problem VAT w ogóle nie występuje.
Zgodnie z wyjaśnieniami resortu członkowie spółdzielni posiadający lokale na gruntach o nieuregulowanym stanie prawnym nie mogą być również obciążani podatkiem od spadków i darowizn z tytułu zasiedzenia stwierdzonego wyrokiem sądu. Zgodnie z art. 35 ust. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w przypadku nieruchomości posiadających nieuregulowany stan prawny, to spółdzielnia nabywa własność tej nieruchomości przez zasiedzenie. W konsekwencji przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn, które dotyczą tylko osób fizycznych, nie mogą mieć tutaj zastosowania.
5 lat po upływie tego okresu przekształcenie praw spółdzielczych nie podlega VAT
MAGDALENA MAJKOWSKA
magdalena.majkowska@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat