| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Pisma Ministra Finansów > Od przekształcenia starych praw spółdzielczych nie ma VAT

Od przekształcenia starych praw spółdzielczych nie ma VAT

Jeśli ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego nastąpiło przed 1 maja 2004 r., przy przekształceniu w prawo własnościowe nie występuje obowiązek naliczenia VAT.


Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską wyjaśniło zasady opodatkowania przeniesienia własności lokali mieszkalnych w spółdzielniach mieszkaniowych. Wątpliwości posłów budziła kwestia obciążania członków spółdzielni dokonujących przekształcenia spółdzielczych praw do lokalu w odrębną własność podatkiem dochodowym, VAT oraz podatkiem od zasiedzenia gruntów.

Resort wskazał, że jeżeli przeniesienie własności lokalu odbywa się zgodnie z ustawowymi wytycznymi, nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu PIT. Zasady zawierania umowy przeniesienia własności lokalu z członkiem spółdzielni mieszkaniowej, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, regulowane są przepisami ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Umowa jest zawierana po dokonaniu przez członka spółdzielni m.in. spłaty przypadającej na jego lokal części kosztów budowy, będących zobowiązaniami spółdzielni.

Natomiast w odniesieniu do VAT Ministerstwo Finansów poinformowało, że opodatkowanie występuje wyłącznie w przypadku, gdy ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu i jego zasiedlenie miało miejsce po 30 kwietnia 2004 r. i pod warunkiem, że przekształcenie nastąpiło przed upływem pięciu lat od ustanowienia spółdzielczego prawa do lokalu. Stawka podatku wyniesie co do zasady 7 proc., a podstawę opodatkowania stanowi różnica między wartością rynkową lokalu a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego pomniejszoną o kwotę podatku.

Po upływie pięcioletniego okresu przekształcenia objęte są zwolnieniem z VAT. Jeżeli natomiast ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz jego zasiedlenie nastąpiło przed 1 maja 2004 r., problem VAT w ogóle nie występuje.

Zgodnie z wyjaśnieniami resortu członkowie spółdzielni posiadający lokale na gruntach o nieuregulowanym stanie prawnym nie mogą być również obciążani podatkiem od spadków i darowizn z tytułu zasiedzenia stwierdzonego wyrokiem sądu. Zgodnie z art. 35 ust. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w przypadku nieruchomości posiadających nieuregulowany stan prawny, to spółdzielnia nabywa własność tej nieruchomości przez zasiedzenie. W konsekwencji przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn, które dotyczą tylko osób fizycznych, nie mogą mieć tutaj zastosowania.

5 lat po upływie tego okresu przekształcenie praw spółdzielczych nie podlega VAT

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »