reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Pisma Ministra Finansów > Od przekształcenia starych praw spółdzielczych nie ma VAT

Od przekształcenia starych praw spółdzielczych nie ma VAT

Jeśli ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego nastąpiło przed 1 maja 2004 r., przy przekształceniu w prawo własnościowe nie występuje obowiązek naliczenia VAT.


Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską wyjaśniło zasady opodatkowania przeniesienia własności lokali mieszkalnych w spółdzielniach mieszkaniowych. Wątpliwości posłów budziła kwestia obciążania członków spółdzielni dokonujących przekształcenia spółdzielczych praw do lokalu w odrębną własność podatkiem dochodowym, VAT oraz podatkiem od zasiedzenia gruntów.

Resort wskazał, że jeżeli przeniesienie własności lokalu odbywa się zgodnie z ustawowymi wytycznymi, nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu PIT. Zasady zawierania umowy przeniesienia własności lokalu z członkiem spółdzielni mieszkaniowej, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, regulowane są przepisami ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Umowa jest zawierana po dokonaniu przez członka spółdzielni m.in. spłaty przypadającej na jego lokal części kosztów budowy, będących zobowiązaniami spółdzielni.

Natomiast w odniesieniu do VAT Ministerstwo Finansów poinformowało, że opodatkowanie występuje wyłącznie w przypadku, gdy ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu i jego zasiedlenie miało miejsce po 30 kwietnia 2004 r. i pod warunkiem, że przekształcenie nastąpiło przed upływem pięciu lat od ustanowienia spółdzielczego prawa do lokalu. Stawka podatku wyniesie co do zasady 7 proc., a podstawę opodatkowania stanowi różnica między wartością rynkową lokalu a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego pomniejszoną o kwotę podatku.

Po upływie pięcioletniego okresu przekształcenia objęte są zwolnieniem z VAT. Jeżeli natomiast ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz jego zasiedlenie nastąpiło przed 1 maja 2004 r., problem VAT w ogóle nie występuje.

Zgodnie z wyjaśnieniami resortu członkowie spółdzielni posiadający lokale na gruntach o nieuregulowanym stanie prawnym nie mogą być również obciążani podatkiem od spadków i darowizn z tytułu zasiedzenia stwierdzonego wyrokiem sądu. Zgodnie z art. 35 ust. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w przypadku nieruchomości posiadających nieuregulowany stan prawny, to spółdzielnia nabywa własność tej nieruchomości przez zasiedzenie. W konsekwencji przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn, które dotyczą tylko osób fizycznych, nie mogą mieć tutaj zastosowania.

5 lat po upływie tego okresu przekształcenie praw spółdzielczych nie podlega VAT

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama