reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT. Kasy fiskalne

VAT. Kasy fiskalne

Do 30 kwietnia 2005 r. zostały zwolnione z obowiązku ewidencjonowania przy użyciu kas fiskalnych pewne grupy podatników. Jednak nie oznacza to, że z początkiem maja mają one bezwzględny obowiązek wprowadzenia kas rejestrujących.

Obowiązek posiadania kas rejestrujących wynika z rozporządzenia ministra finansów z 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. nr 273, poz. 2706). Od 1 maja 2005 r. obowiązek ten powstał dla podatników świadczących usługi fryzjerskie i kosmetyczne, usługi wykonywania zdjęć, obróbki fotograficznej i inne usługi fotograficzne, usługi parkingowe, usługi wynajmu lub dzierżawy maszyn i urządzeń oraz wypożyczania artykułów użytku osobistego i domowego, przewozy przesyłek pocztowych, usługi utrzymania ulic i placów miejskich oraz niektórych usług przechowywania bagażu.

Jednak dotyczy to tylko tych podatników, u których kwota obrotu z działalności gospodarczej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przekroczyła w poprzednim roku podatkowym limit 40 000 zł. Trzeba więc zawsze zwracać uwagę na obrót, który został uzyskany w zeszłym roku. Jeśli przekroczył on 40 000 zł, to obowiązek ewidencjonowania dla wspomnianych grup podatników powstaje od 1 maja br., jeśli podatnik nie uzyskał takiej sprzedaży, nadal przysługuje mu zwolnienie z ewidencji przez kasę.

Bogdan Świąder
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama