reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nadchodzi wysoki podatek od garaży podziemnych

Nadchodzi wysoki podatek od garaży podziemnych

Władze Warszawy rekomendują dzielnicom nową interpretację przepisów dotyczących stawki podatku od garaży podziemnych. Zgodnie z nią podatek ten wzrósłby dziesięciokrotnie.

Nie wszystkie dzielnice chcą na to przystać, ale w niektórych nowe stawki już obowiązują. Na Bielanach wprowadzone zostały już z początkiem 2008 r., a na Ursynowie od stycznia br.

Jak powiedział Marcin Ochmański z wydziału prasowego stołecznego Ratusza, miasto prowadzi rozmowy z dzielnicami na temat objęcia miejsc postojowych w garażach podziemnych wyższą stawką podatku od nieruchomości - na terenie całej Warszawy.

Sprawa dotyczy przede wszystkim nowych budynków, pod którymi garaże takie się znajdują. W ich przypadku garaże najczęściej mają odrębne księgi wieczyste, a wydzielone w nich miejsca postojowe nabyte zostały przez właścicieli mieszkań odrębnymi aktami notarialnymi.

Zgodnie z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, garaż taki nie jest jednak częścią lokalu mieszkalnego i nie podlega takiemu samemu opodatkowaniu.

"Rozstrzygnięcie WSA jest wiążące wyłącznie dla konkretnej sprawy w Białymstoku, ale są też wskazówką, jak należy interpretować przepisy dotyczące opodatkowania garaży. Dzielnice zostały o tym poinformowane przez biuro skarbnika miasta, ale egzekwowanie przepisów należy do kompetencji dzielnic" - powiedział Ochmański.

Zmiana kwalifikacji garaży, w myśl uchwały Rady Warszawy w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2009 r., pociągnęłaby za sobą dziesięciokrotny wzrost stawki nałożonego na nie podatku - z 62 gr do 6,64 zł za m.kw.

Z decyzją w tej sprawie postanowił wstrzymać się m.in. Tagówek. Jak powiedział PAP rzecznik dzielnicy Rafał Lasota, w tej dzielnicy garaże podziemne o wydzielonej księdze wieczystej ma ok. 2 tys. budynków, a zmiana stawki podatku wymaga długotrwałej procedury.

Podobna jest sytuacja na Mokotowie. "Na razie czekamy na oficjalne stanowisko i wytyczne urzędu miasta w tej sprawie. Dotychczas na Mokotowie właściciele miejsc parkingowych w garażach o wydzielonej księdze wieczystej płacili podatek jak za mieszkanie, czyli 62 gr za m.kw. Obecnie sprawdzamy ile takich osób byłoby na Mokotowie, bo dotychczas tylko część miejsc parkingowych znajdujących się pod budynkami była wydzielona" - powiedział PAP rzecznik dzielnicy Jacek Dzierżanowski.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama