reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Akcyza. Na razie bez zmian

Akcyza. Na razie bez zmian

Podatek akcyzowy nadal będzie pobierany od używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy, gdyż ustawa o podatku akcyzowym jeszcze obowiązuje. Te regulacje można zmienić jedynie inną ustawą, a to może nastąpić dopiero po uchwaleniu ustawy wprowadzającej tzw. podatek ekologiczny - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego rozpatrzyła już skargę dotyczącą podatku akcyzowego, którym obciążane są samochody sprowadzane do Polski w ramach tzw. nabycia wewnątrzwspólnotowego. Komisja wezwała rząd Polski do wstrzymania poboru akcyzy od używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy.

Czy Ministerstwo Finansów, czy planuje dostosować się do zaleceń komisji? Z informacji z ministerstwa wynika, że akcyza od używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy będzie nadal obowiązywała, gdyż taki obowiązek nakłada na podatników ustawa o podatku akcyzowym. Jednocześnie podkreślono, że sytuacja może zmienić się po uchwaleniu nowej ustawy, wprowadzającej tzw. podatek ekologiczny, której projekt znajduje się w Sejmie.

Warto jednak zaznaczyć, że Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego wyraziła w swoim stanowisku zastrzeżenia również do podatku ekologicznego, przypominając, że każda konstrukcja podatkowa bądź fiskalna, która faktycznie prowadzi do ograniczenia handlu wewnątrzwspólnotowego lub dyskryminacji towarów pochodzących z innych krajów członkowskich UE, jest niezgodna z prawem wspólnotowym. W odpowiedzi na ten zarzut resort finansów wyjaśnił, że sprawa podatku ekologicznego nie jest jeszcze zakończona, bo nadal trwają nad nim prace.

Ewa Matyszewska
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama