REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS broni sie przed plotkami

REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował na swoich stronach internetowych komunikat, w którym prostuje nierzetelne doniesienia "Wiadomości" TVP.

Oto treść komunikatu wydanego przez Rzecznika prasowego ZUS:

Autopromocja

W związku z wyemitowaniem w poniedziałkowym głównym wydaniu "Wiadomości" TVP materiału poświęconego funkcjonowaniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wyjaśniam, że zawierał on nieprawdziwe informacje godzące w dobre imię i wiarygodność Zakładu. Dyrektor Agencji Informacji TVP, Janusz Sejmej, otrzymał już żądanie sprostowania nieprawdziwych informacji.

Widzom TVP i klientom ZUS należy się wyjaśnienie, że treść wyemitowanego materiału jaskrawie narusza Prawo Prasowe, w szczególności art. 12 ust. 1 pkt 1 zobowiązujący dziennikarza do zachowania szczególnej staranności i rzetelności przy zbieraniu informacji. Autor materiału - red. Michał Tracz oparł się wyłącznie na plotkach i obiegowych opiniach, których nie zweryfikował u źródła. Ani pisemnie, ani bezpośrednio nie zwracał się do ZUS z prośbą o informacje dotyczące np. liczby ośrodków wypoczynkowych i kosztów inwestycji. Trudno się zatem dziwić, że w materiale znalazły się informacje nie znajdujące potwierdzenia w faktach:

1. Nie jest prawdą, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada jakiekolwiek ośrodki wypoczynkowe. ZUS dysponuje jedynie dziewięcioma ośrodkami szkoleniowymi, które ze względu na obłożenie nie są wykorzystywane w celach wypoczynkowych.
2. W żadnym z ośrodków szkoleniowych ani w żadnym innym obiekcie należącym do ZUS nie ma kortów tenisowych ani basenu. Informacja podana przez "Wiadomości" jest całkowicie wyssana z palca.
3. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zasadniczo nie wysyła swoich pracowników na szkolenia za granicę. Wyjątkiem są niedostępne w kraju szkolenia w zakresie oprogramowania i sprzętu firmy IBM dla informatyków zatrudnionych przy obsłudze zusowskiej bazy danych. W latach 2005-2008 ZUS wykupił takie szkolenia dla 13 osób.
4. Nie jest prawdą, że klienci ZUS "godzinami oczekują na zainteresowanie urzędników". Każdy, kto choć raz odwiedził którąkolwiek jednostkę ZUS wie, że klienci przyjmowani są bez zbędnej zwłoki. W większości swoich jednostek Zakład wykorzystuje systemy kolejkowania Qmatic, które ułatwiają sprawną i szybką obsługę klientów.

Należy również zwrócić uwagę, że funkcjonowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czyli m.in. wydatki na pensje dla pracowników i inwestycje (w tym remonty), finansowane jest z budżetu Zakładu, który nie ma nic wspólnego z Funduszem Ubezpieczeń Społecznych, z którego wypłacane są świadczenia dla emerytów i rencistów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto - Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie decyduje o wysokości świadczeń. ZUS realizuje w tym zakresie przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która wskazuje sposób obliczania wysokości świadczeń. Zgodnie z obowiązującym w Polsce porządkiem konstytucyjnym za kształt ustaw odpowiedzialny jest Parlament.

Przemysław Przybylski

Rzecznik prasowy ZUS

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze z KPO to ogromna szansa dla przedsiębiorców. "Żeby otrzymać dotację trzeba wykonać kilkanaście bardzo precyzyjnych kroków"

Pieniądze z KPO to duży zastrzyk dla polskiej gospodarki. "To przede wszystkim ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców. Jednak aby pozyskać unijną dotację trzeba mieć pomysł i warto wesprzeć się wiedzą oraz doświadczeniem ekspertów” – powiedział Krzysztof Fintzel z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

Duże firmy będą miały obowiązek ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

REKLAMA