| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > ZUS broni sie przed plotkami

ZUS broni sie przed plotkami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował na swoich stronach internetowych komunikat, w którym prostuje nierzetelne doniesienia "Wiadomości" TVP.

Oto treść komunikatu wydanego przez Rzecznika prasowego ZUS:

W związku z wyemitowaniem w poniedziałkowym głównym wydaniu "Wiadomości" TVP materiału poświęconego funkcjonowaniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wyjaśniam, że zawierał on nieprawdziwe informacje godzące w dobre imię i wiarygodność Zakładu. Dyrektor Agencji Informacji TVP, Janusz Sejmej, otrzymał już żądanie sprostowania nieprawdziwych informacji.

Widzom TVP i klientom ZUS należy się wyjaśnienie, że treść wyemitowanego materiału jaskrawie narusza Prawo Prasowe, w szczególności art. 12 ust. 1 pkt 1 zobowiązujący dziennikarza do zachowania szczególnej staranności i rzetelności przy zbieraniu informacji. Autor materiału - red. Michał Tracz oparł się wyłącznie na plotkach i obiegowych opiniach, których nie zweryfikował u źródła. Ani pisemnie, ani bezpośrednio nie zwracał się do ZUS z prośbą o informacje dotyczące np. liczby ośrodków wypoczynkowych i kosztów inwestycji. Trudno się zatem dziwić, że w materiale znalazły się informacje nie znajdujące potwierdzenia w faktach:

1. Nie jest prawdą, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada jakiekolwiek ośrodki wypoczynkowe. ZUS dysponuje jedynie dziewięcioma ośrodkami szkoleniowymi, które ze względu na obłożenie nie są wykorzystywane w celach wypoczynkowych.
2. W żadnym z ośrodków szkoleniowych ani w żadnym innym obiekcie należącym do ZUS nie ma kortów tenisowych ani basenu. Informacja podana przez "Wiadomości" jest całkowicie wyssana z palca.
3. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zasadniczo nie wysyła swoich pracowników na szkolenia za granicę. Wyjątkiem są niedostępne w kraju szkolenia w zakresie oprogramowania i sprzętu firmy IBM dla informatyków zatrudnionych przy obsłudze zusowskiej bazy danych. W latach 2005-2008 ZUS wykupił takie szkolenia dla 13 osób.
4. Nie jest prawdą, że klienci ZUS "godzinami oczekują na zainteresowanie urzędników". Każdy, kto choć raz odwiedził którąkolwiek jednostkę ZUS wie, że klienci przyjmowani są bez zbędnej zwłoki. W większości swoich jednostek Zakład wykorzystuje systemy kolejkowania Qmatic, które ułatwiają sprawną i szybką obsługę klientów.

Należy również zwrócić uwagę, że funkcjonowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czyli m.in. wydatki na pensje dla pracowników i inwestycje (w tym remonty), finansowane jest z budżetu Zakładu, który nie ma nic wspólnego z Funduszem Ubezpieczeń Społecznych, z którego wypłacane są świadczenia dla emerytów i rencistów.

Ponadto - Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie decyduje o wysokości świadczeń. ZUS realizuje w tym zakresie przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która wskazuje sposób obliczania wysokości świadczeń. Zgodnie z obowiązującym w Polsce porządkiem konstytucyjnym za kształt ustaw odpowiedzialny jest Parlament.

Przemysław Przybylski

Rzecznik prasowy ZUS

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »