REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Można odliczyć VAT od paliwa do samochodów z kratką

Wiesława Moczydłowska

REKLAMA

Spółka, której przysługiwało prawo do odliczenia VAT od paliwa do samochodów z kratką przed 1 maja 2004 r., ma prawo do odliczenia również po tej dacie.

Spółka z o.o. przed 1 maja 2004 r. miała prawo do odliczenia VAT od paliwa do samochodów ciężarowych z kratką, czyli do samochodów z homologacją - orzekł WSA w Warszawie. Samochody te były wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Po 1 maja 2004 r., zgodnie z nową ustawą o VAT z 11 marca 2004 r., nie można już było odliczać VAT od paliwa do takich samochodów. Spółka utraciła więc prawo do odliczenia VAT od takich zakupów.

Autopromocja

Spółka zwróciła się do organów skarbowych o interpretację, przedstawiając własne stanowisko, że prawo takie przysługuje jej nadal. Argumentowała, że wprowadzone w ustawie ograniczenie odliczenia VAT jest niezgodne z art. 17 ust. 6 VI Dyrektywy oraz art. 176 Dyrektywy 112. Organy podatkowe stwierdziły jednak, że spółce nie przysługuje prawo do odliczenia VAT od paliwa do samochodów z kratką, bowiem po 1 maja 2004 r. nie pozwalają na to przepisy ustawy o VAT.

Spółka wniosła skargę do WSA w Warszawie. Sąd uchylił zaskarżoną decyzję Izby Skarbowej. W uzasadnieniu WSA powołał się na rozstrzygnięcie ETS w sprawie Magoora (sygn. akt C-414/07), w którym Trybunał uznał, że art. 17 ust. 6 VI Dyrektywy nie pozwala na ograniczenie prawa do odliczenia VAT po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

Wyrok WSA jest więc poniekąd konsekwencją wspomnianego orzeczenia ETS. WSA stwierdził, że podatnik posiadający samochód, który przed 1 maja 2004 r. (przed wejściem Polski do Unii Europejskiej) spełniał warunki uznania go za samochód ciężarowy, ma prawo do odliczenia VAT od paliw silnikowych również po tej dacie. Sąd stwierdził, że podatnikowi nadal, po 1 maja 2004 r., przysługuje prawo do odliczenia VAT od paliwa do samochodów z kratką. Sąd wskazał, że skoro przed przystąpieniem do UE ustawa o VAT dawała prawo do odliczenia podatku od paliwa do tego rodzaju aut, to biorąc pod uwagę wyrok ETS, Polska nie mogła ograniczyć tego prawa, a zatem podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT od samochodów z kratką.

Sąd stwierdził, że zważywszy na wyrok ETS Polska nie może pozbawiać podatników prawa do odliczenia VAT, które posiadali przed 1 maja 2004 r. Polskim podatnikom przysługuje zatem prawo do odliczania VAT od paliwa do samochodów z kratką.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 9 kwietnia 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 154/09)

Z wyroku WSA w Warszawie wynika, że nadal obowiązują pewne ograniczenia odliczenia VAT przy zakupie samochodów i paliwa. Inaczej orzekł WSA w Krakowie (w wyroku opisanym poniżej). WSA w Krakowie uznał bowiem, że od 1 maja 2004 r. nie obowiązują żadne ograniczenia odliczenia VAT przy zakupie samochodów i paliwa.

Wiesława Moczydłowska

ekspert w zakresie

podatków i rachunkowości

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA