| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Można odliczyć VAT od paliwa do samochodów z kratką

Można odliczyć VAT od paliwa do samochodów z kratką

Spółka, której przysługiwało prawo do odliczenia VAT od paliwa do samochodów z kratką przed 1 maja 2004 r., ma prawo do odliczenia również po tej dacie.

Spółka z o.o. przed 1 maja 2004 r. miała prawo do odliczenia VAT od paliwa do samochodów ciężarowych z kratką, czyli do samochodów z homologacją - orzekł WSA w Warszawie. Samochody te były wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Po 1 maja 2004 r., zgodnie z nową ustawą o VAT z 11 marca 2004 r., nie można już było odliczać VAT od paliwa do takich samochodów. Spółka utraciła więc prawo do odliczenia VAT od takich zakupów.

Spółka zwróciła się do organów skarbowych o interpretację, przedstawiając własne stanowisko, że prawo takie przysługuje jej nadal. Argumentowała, że wprowadzone w ustawie ograniczenie odliczenia VAT jest niezgodne z art. 17 ust. 6 VI Dyrektywy oraz art. 176 Dyrektywy 112. Organy podatkowe stwierdziły jednak, że spółce nie przysługuje prawo do odliczenia VAT od paliwa do samochodów z kratką, bowiem po 1 maja 2004 r. nie pozwalają na to przepisy ustawy o VAT.

Spółka wniosła skargę do WSA w Warszawie. Sąd uchylił zaskarżoną decyzję Izby Skarbowej. W uzasadnieniu WSA powołał się na rozstrzygnięcie ETS w sprawie Magoora (sygn. akt C-414/07), w którym Trybunał uznał, że art. 17 ust. 6 VI Dyrektywy nie pozwala na ograniczenie prawa do odliczenia VAT po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

Wyrok WSA jest więc poniekąd konsekwencją wspomnianego orzeczenia ETS. WSA stwierdził, że podatnik posiadający samochód, który przed 1 maja 2004 r. (przed wejściem Polski do Unii Europejskiej) spełniał warunki uznania go za samochód ciężarowy, ma prawo do odliczenia VAT od paliw silnikowych również po tej dacie. Sąd stwierdził, że podatnikowi nadal, po 1 maja 2004 r., przysługuje prawo do odliczenia VAT od paliwa do samochodów z kratką. Sąd wskazał, że skoro przed przystąpieniem do UE ustawa o VAT dawała prawo do odliczenia podatku od paliwa do tego rodzaju aut, to biorąc pod uwagę wyrok ETS, Polska nie mogła ograniczyć tego prawa, a zatem podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT od samochodów z kratką.

Sąd stwierdził, że zważywszy na wyrok ETS Polska nie może pozbawiać podatników prawa do odliczenia VAT, które posiadali przed 1 maja 2004 r. Polskim podatnikom przysługuje zatem prawo do odliczania VAT od paliwa do samochodów z kratką.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 9 kwietnia 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 154/09)

Z wyroku WSA w Warszawie wynika, że nadal obowiązują pewne ograniczenia odliczenia VAT przy zakupie samochodów i paliwa. Inaczej orzekł WSA w Krakowie (w wyroku opisanym poniżej). WSA w Krakowie uznał bowiem, że od 1 maja 2004 r. nie obowiązują żadne ograniczenia odliczenia VAT przy zakupie samochodów i paliwa.

Wiesława Moczydłowska

ekspert w zakresie

podatków i rachunkowości

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Studia I, II stopnia, studia podyplomowe, dyplom University of London, biznes, zarządzanie, finanse, filologie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK