reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jeden ekwiwalent za krew i osocze

Jeden ekwiwalent za krew i osocze

Ministerstwo Finansów nie będzie różnicować wysokości ekwiwalentu za oddaną honorowo krew i osocze. Dla stosowania ulgi na krew ważny jest jeden limit.

W piśmie do rzecznika praw obywatelskich minister finansów utrzymał swoją dotychczasową interpretację dotyczącą wysokości ekwiwalentu za oddaną honorowo krew, który jest potrzebny przy korzystaniu z ulgi podatkowej. Dla obliczania wartości darowanej krwi odliczanej od dochodu w ramach ulgi podatkowej podatnik musi stosować zawsze ten sam przelicznik. Jest to ekwiwalent w wysokości 130 zł za litr oddanej krwi. Dotyczy to wszystkich rodzajów krwi oraz jej składników.

Resort poinformował rzecznika, że nie planuje zmian przepisów w tym zakresie i stosowania odliczania ulgi według różnych stawek ekwiwalentów. Przykładowo ekwiwalent za litr oddanej krwi wynosi 130 zł, a za litr osocza - 170 zł. Według wytycznych MF, korzystając z ulgi na krew, podatnik bez względu na to, jaki składnik krwi oddaje, musi stosować ekwiwalent w wysokości 130 zł. W ocenie MF przyjęte rozwiązanie jest optymalne i nie narusza konstytucji.

Przypomnijmy, że rzecznik zaapelował o nowelizację przepisów dotyczących ulgi na krew. W jego ocenie honorowym krwiodawcom należy umożliwić odliczenie ulgi, przy uwzględnieniu wszystkich ekwiwalentów przysługujących za pobraną krew i osocze.

Więcej: www.rpo.gov.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama