| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wyższy zasiłek chorobowy

Wyższy zasiłek chorobowy

Od 24 czerwca 2009 r. zasiłek chorobowy dla rolników wynosi 10 zł za każdy dzień choroby trwającej nieprzerwanie 30 dni. Poprzednio zasiłek wynosił 9 zł za każdy dzień choroby.

Od środy 24 czerwca 2009 r. kwota zasiłku chorobowego rolników wzrasta do 10 zł za każdy dzień choroby. Tego dnia zaczyna obowiązywać roporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 21 maja 2009 r. zmieniajace rozporządzenie w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego (Dz.U. Nr 87 poz. 727).

 

Sprawdź inne wskaźniki i stawki

 

Kiedy przysługuje zasiłek chorobowy

 

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który wskutek choroby jest niezdolny do pracy nieprzerwanie przez co najmniej 30 dni.

 

Zasiłek chorobowy przysługuje za okres czasowej niezdolności do pracy, jednak nie dłużej niż przez 180 dni.

 

Zasiłek chorobowy przyznaje się i wypłaca na podstawie zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy wydanego przez lekarza, lekarza dentystę, felczera lub starszego felczera, upoważnionego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 

Jeżeli po wyczerpaniu okresu zasiłkowego trwającego 180 dni ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy, a w wyniku dalszego leczenia i rehabilitacji rokuje odzyskanie zdolności do pracy, zasiłek chorobowy przedłuża się na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, jednak nie dłużej niż o dalsze 360 dni.

 

Zasiłek chorobowy z tytułu czasowej niezdolności do pracy, trwającej dłużej niż 180 dni, przyznaje się i wypłaca na podstawie orzeczenia wydanego przez lekarzy rzeczoznawców Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w pierwszej instancji, a przez komisje lekarskie Kasy w drugiej instancji, w trybie określonym w art. 46 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

 

 

 Grzegorz Błażejczyk

Internetowy Serwis Księgowego

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK