reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Akt oskarżenia w sprawie karuzeli podatkowej z żarówkami

Akt oskarżenia w sprawie karuzeli podatkowej z żarówkami

13 osób oskarżyła krakowska Prokuratura Apelacyjna o udział w procederze wyłudzania zwrotu nienależnego podatku VAT za żarówki samochodowe i wtryskiwacze w tzw. karuzeli podatkowej. Akt oskarżenia w tej sprawie przekazano do sądu - poinformował we wtorek zastępca prokuratora apelacyjnego w Krakowie prok. Marek Wełna.

"Trzynastu oskarżonym zarzucono popełnianie przestępstw polegających na wielomiliardowych wyłudzeniach podatku VAT na szkodę Skarbu Państwa z wykorzystaniem mechanizmu karuzeli podatkowej w obrocie wewnątrzunijnym. Dziesięciu z nich odpowie dodatkowo za działanie w zorganizowanej grupie przestępczej" - powiedział prok. Wełna.

Straty Skarbu Państwa w wyniku zwrotu nienależnego podatku VAT w okresie od maja 2007 r. do października 2008 r. oszacowano na ponad 36 mln zł.

Mechanizm przestępstwa polegał na dokumentowaniu międzynarodowego obrotu towarami wewnątrz Unii Europejskiej za pomocą fikcyjnych faktur, wystawianych przez fikcyjne firmy. Po rzekomym wyeksportowaniu towaru (np. żarówek ksenonowych do samochodów czy końcówek wtryskiwaczy do traktorów), "eksporter" zgłaszał się po zwrot podatku VAT. Po każdym przekazaniu towaru do kolejnej fikcyjnej firmy cena żarówek czy wtryskiwaczy była już znacznie wyższa. Dzięki temu firmy mogły liczyć na zwrot większej sumy.

"Mechanizm tego przestępstwa znany jest organom ścigania innych państw UE i nazywany karuzelą podatkową. Został on wprowadzony na grunt Polski po naszej akcesji do Unii" - powiedział prok. Wełna.

Za działanie w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustwa podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. W toku śledztwa na poczet przyszłych kar zabezpieczono u podejrzanych 1,6 mln zł.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe EFEKTA

Pełna księgowość dla małych, średnich i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama