REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgowy 2009 roku wybrany

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska

REKLAMA

Znany jest zwycięzca tegorocznego ogólnopolskiego konkursu Księgowy Roku. Tytuł ten przypadł Magdalenie Czyżkowskiej.

Rozstrzygnięto XI ogólnopolski konkurs Księgowy Roku. Organizatorami imprezy byli INFOR PL, spółka Sage oraz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. W tym roku najlepszym księgowym okazała się Magdalena Czyżkowska z województwa dolnośląskiego. Zwyciężczyni jest księgową w firmie TIM w Siechnicach. Oprócz prestiżowego tytułu laureatka zdobyła główną nagrodę wynoszącą 28 tys. zł oraz inne cenne nagrody rzeczowe. Drugie miejsce zdobyła Katarzyna Kusa z Włoszczowy, trzecie Joanna Bakalarczyk z Ozorkowa.

REKLAMA

Autopromocja

W studenckiej edycji konkursu zwyciężyła Daria Przybylska, studentka Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach.

Magdalena Czyżkowska mówi, że zarówno podczas konkursu, jak i w pracy księgowego najtrudniejszym obszarem okazuje się rachunkowość podatkowa. W tym zakresie nie ma nigdy stuprocentowo pewnych odpowiedzi. Związane jest to m.in. z niejednolitymi interpretacjami podatkowymi i częstymi zmianami stanowiska Ministerstwa Finansów. Z kolei problemy dotyczące pozostałych obszarów rachunkowości są w większości przypadków rozstrzygnięte.

W kontekście ciągłych zmian przepisów powstaje więc dylemat, czy zawód księgowego powinien być uregulowany. Czy prawo powinno zobowiązywać do ustawicznego kształcenia się osób wykonujących ten zawód.

Według Magdaleny Czyżkowskiej trudno rozstrzygnąć ten dylemat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Z jednej strony obserwujemy, że dostęp do coraz większej liczby zawodów jest zamykany. Dotyczy to np. zawodów prawniczych, pośredników handlu nieruchomościami. Natomiast to rynek powinien weryfikować, kto ma wystarczające kwalifikacje do uprawiania określonego zawodu - twierdzi nasza rozmówczyni.

Dodaje, że z drugiej strony dobrym rozwiązaniem jest propozycja Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, które zaproponowało certyfikację księgowych jako proces, który nie jest obligatoryjny. Takie rozwiązanie pozwala nie zamykać zawodu, a firma, która szuka pracownika, może wybrać osobę, która ma w ten sposób potwierdzoną wiedzę.

Pracodawcy poszukują do pracy osób, które mogą udowodnić swoją wiedzę posiadanym certyfikatem księgowym.

Mimo że certyfikat uprawnia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wiele osób, które go zdobywa, chce jedynie zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

Magdalena Czyżkowska - potwierdza, że tak też było w jej przypadku. Jej zdaniem trudno stwierdzić, czy pracodawcy mają świadomość, że certyfikat można zdobyć na różne sposoby poprzez zdanie egzaminu lub uzyskanie odpowiedniego wykształcenia i praktyki.

Zasady konkursu

W konkursie Księgowy Roku mogą brać udział wszyscy, którzy są związani z finansami, rachunkowością i księgowością

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA