REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe stawki VAT budzą niepokój wśród przedsiębiorców

REKLAMA

Wzrost stawek podatku VAT, ograniczenie możliwości odliczenia tego podatku od paliwa i pojazdów czy propozycje podniesienia wysokości składek rentowych - to zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej główne powody do niepokoju dla polskich przedsiębiorców.

Krajowa Izba Gospodarcza przepytała we wrześniu br. 1554 polskie firmy na temat ich oczekiwań na przyszły rok, dotyczących obrotów, sprzedaży krajowej, eksportu, zatrudnienia, inwestycji i klimatu do prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju. Ankieta była częścią ogólnoeuropejskiego badania przeprowadzonego w 24 krajach UE (bez Finlandii, Irlandii i Litwy) oraz w Turcji i Chorwacji. W sumie w badaniu wzięło udział ok. 70 tys. firm.

Autopromocja

Jak powiedział sekretarz generalny KIG Marek Kłoczko, chodziło o to, żeby poznać subiektywne odczucia przedsiębiorców. "Z naszego doświadczenia wynika, że wszystkie ważne decyzje przedsiębiorcy podejmują kierując się swoimi odczuciami" - powiedział.

Dodał, że jak wynika z badania, polskie firmy należą do najbardziej optymistycznych w Europie. Ponad 63 proc. ankietowanych planuje w przyszłym roku zwiększyć swoją sprzedaż, ok. 26 proc. uważa, że pozostanie ona na tym samym poziomie co w 2010 r., a ok. 10 proc., że będzie mniejsza. 48 proc. przedsiębiorców planuje zwiększenie inwestycji, a 40 proc. chce je utrzymać na tym samym poziomie, co w tym roku. 45 proc. prognozuje, że zwiększy eksport, a ok. 46 proc. pozostawi go bez zmian.

 

Nowe PKWiU ze stawkami VAT>>>> 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Badanie przewiduje też, że poprawi się sytuacja na rynku pracy. 35 proc. firm chce zwiększyć zatrudnienie, ok. 50 proc. pozostawi je na obecnym poziomie, a 15 proc. - zmniejszy.

Kłoczko zauważył, że tylko w jednej dziedzinie polscy przedsiębiorcy nie należą do największych optymistów, wręcz przeciwnie. Chodzi o ogólne warunki prowadzenia biznesu w naszym kraju. 28 proc. ankietowanych uważa, że się one pogorszą. Przeciwnego zdania jest 27 proc. badanych, zaś ponad 43 proc. uważa, że pozostaną bez zmian.

Zdaniem sekretarza generalnego KIG, jest to spowodowane m.in. niepokojem przedsiębiorców o wysokość przyszłych podatków i innych danin. "Firmy nie wiedzą, jakie decyzje podjąć. Nie dość że sytuacja na zewnętrznych rynkach jest trudna, to jeszcze nie ma jasności co do polityki fiskalnej naszego rządu" - powiedział.

Autopromocja

Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników

Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź

Główny ekonomista BRE Banku Ryszard Petru, komentując badanie zauważył, że poza zmianami w stawkach podatku VAT, przedsiębiorcy mogą być zaniepokojeni propozycjami zmian w reformie emerytalnej i propozycjami podniesienia składki rentowej. "W tak trudniej sytuacji w jakiej jest cała europejska gospodarka, najlepsza rzecz jaką możemy zrobić to zadbać o stabilność polskiego rynku" - powiedział ekonomista.

Dodał, że na sytuację zewnętrzną nie mamy wpływu, ale za to ona bardzo silnie oddziałuje na polską gospodarkę. "W czasie, kiedy opublikowano bardzo dobre dane dotyczące m.in. wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale, zrobiło się głośno o kłopotach Irlandii. To spowodowało osłabienie złotego, chociaż polski rynek nie dał do tego podstaw" - wyjaśnił.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  Tabela kursów średnich NBP z 30 listopada 2023 r. - NBP nr 232/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 30 listopada 2023 r. NBP nr 232/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,3492 zł.

  Ulga termomodernizacyjna 2024. Ile zwrotu?

  Ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu PIT dokonywanym w 2024 roku daje możliwość odliczenia maksymalnie 106 tys. zł. Tak wysokie odliczenie w PIT występuje w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim, gdzie każdy z małżonków dysponuje odrębnym limitem w wysokości 53 tys. zł.

  Kiedy nieruchomość (np. budynek) powinna być opodatkowana wyższą stawką podatku od nieruchomości jako związana z prowadzeniem działalności gospodarczej?

  Na podstawie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych maksymalne stawki podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej są znacznie (a w przypadku budynków - wielokrotnie) większe od stawek dotyczących np. nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkalne. Rodzi to częste konflikty właścicieli nieruchomości z organami podatkowymi (gminami). Bo przecież nie każda nieruchomość będąca własnością przedsiębiorcy jest związana z prowadzoną przez niego działalnością. Choć czasem granica jest subtelna i cienka. Jakie kryteria decydują o tym, że nieruchomość jest związana z działalnością gospodarczą?

  REKLAMA