reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wzór nowego formularza VAT-26

Wzór nowego formularza VAT-26

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązywać będzie wzór nowego formularza - VAT-26. Jest to formularz służący do przekazywania informacji o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej.


POBIERZ WZÓR FORMULARZA VAT-26


Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014 r.


Formularz VAT-26


Wzór formularza VAT-26 określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 marca 2014 r. w sprawie wzoru informacji o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej (Dz. U. z 2014 r., poz. 371), które wchodzi w życie od 1 kwietnia 2014 r.

Formularzu VAT-26 zawiera pola na wpisanie danych identyfikacyjnych oraz szczegółowych informacji dotyczących pojazdów, chodzi o informacje dotyczące marki, modelu, rok produkcji, koloru, daty nabycia i numeru rejestracyjnego. Ponadto podatnik będzie musiał wskazać datę poniesienia pierwszego wydatku związanego z pojazdem oraz ewentualną datę zmiany sposobu jego wykorzystywania.

Wprowadzenie nowego formularza ma związek ze zmianami w ustawie o podatku u od towarów i usług w zakresie prawa do odliczania VAT od samochodów firmowych, które także wchodzą w życie od 1 kwietnia 2014 r. Chodzi o nowelizację z 7 lutego 2014 r., która wprowadza nowe regulacje w zakresie zasad odliczania podatku VAT od wydatków powiązanych z pojazdami samochodowymi wykorzystywanymi do prowadzenia działalności gospodarczej.

Samochód firmowy a VAT od 1 kwietnia 2014 r.

W związku ze zmianami podatnicy, którzy będą chcieli ubiegać się o pełny zwrot VAT, będą musieli m.in. składać szczegółowe informacje dotyczące określonych pojazdów.


Pełne odliczenie VAT


Pełne odliczenie podatku VAT przysługiwać będzie od pojazdów przeznaczonych wyłącznie do działalności gospodarczej i uwarunkowane będzie co do zasady złożeniem informacji o tych pojazdach oraz prowadzeniem ewidencji przebiegu pojazdu zgodnie z art. 86a ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 86a ust. 12 ustawy o VAT, w celu odliczenia pełnego podatku VAT, podatnicy będą musieli złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej pojazdach w terminie 7 dni od dnia, w którym poniosą pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami.

Odliczenie VAT od samochodów - zmiany od 1 kwietnia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

INFOR
Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Czarczyńska

Asystent prawny w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama