| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Procedury celne. TIR po specjalnym nadzorem

Procedury celne. TIR po specjalnym nadzorem

Wprowadzanie skomputeryzowanego systemu nie oznacza rezygnacji z tzw. karnetu TIR w wersji papierowej. Jest natomiast dodatkowym elementem umożliwiającym kontrolę danej operacji poprzez system elektroniczny. Wyrażany jest pogląd, że zmiany nie ułatwią raczej życia eksporterom.

Od początku lipca br. wybrane kraje Unii Europejskiej wdrażają projekt komputeryzacji procedury TIR, realizowany w oparciu o Nowy Skomputeryzowany System Tranzytowy NCTS – poinformowało Ministerstwo Finansów. Komputeryzacja procedury TIR polegać będzie przede wszystkim na monitorowaniu operacji TIR na obszarze celnym Unii Europejskiej, z wykorzystaniem systemu NCTS. Projekt obejmuje jedynie procedurę standardową (bez upoważnionego odbiorcy), realizowaną w urzędach celnych.
Zastosowanie systemu NCTS w procedurze TIR nie oznacza rezygnacji z karnetu TIR w wersji papierowej. Jest jednak dodatkowym elementem umożliwiającym kontrolę danej operacji poprzez system elektroniczny.
W praktyce komputeryzacja procedury TIR polegać będzie na wprowadzaniu przez funkcjonariuszy celnych danych z karnetu TIR do systemu NCTS i następnie nadzorowaniu poprzez system, czy towary zostały dostarczone do urzędu przeznaczenia. Posiadacz karnetu TIR otrzyma w urzędzie celnym – przymocowany w sposób trwały do karnetu TIR – wydruk Tranzytowego Dokumentu Towarzyszącego z nadanym numerem MRN. Urząd celny wyjścia/wprowadzenia na obszar celny Wspólnoty poprzez elektroniczny komunikat przesłany z urzędu przeznaczenia/wyprowadzenia z obszaru Unii Europejskiej uzyska informację o zakończeniu danej operacji TIR i zamknie operację w systemie NCTS.
Komunikat elektroniczny jednak nie będzie stanowił podstawy do zamknięcia procedury tranzytu z zastosowaniem karnetu TIR. Zgodnie z art. 455 rozporządzenia wykonawczego do wspólnotowego kodeksu celnego jedyną podstawą do zamknięcia operacji TIR jest przesłana do urzędu wyjścia/wprowadzenia na obszar Unii Europejskiej dolna część voletu nr 2 karnetu TIR z naniesionymi przez urząd przeznaczenia wynikami kontroli. Na tym etapie komputeryzacja procedury TIR poprzez wykorzystanie systemu NCTS będzie więc jedynie elementem dodatkowym, mającym na celu przetestowanie możliwości sprawowania elektronicznego nadzoru operacji TIR.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK